Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | 25-lecie "Czeremszyny" 25.11.2018
Uroczystym koncertem w GOK-u w Czeremsze rozpoczęły się imprezy jubileuszu 25 - lecia zespołu folkowego "Czeremszyna" z tej miejscowości. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele władz, rodzice członków zespołu i fani grupy z Czeremchy i nie tylko. Gościnnie wystąpił też studencki zespół "Horyna" z Równego na Ukrainie. Relacja z koncertu.
Mały budżet Kleszczel determinuje lokalne władze do intensywnych poszukiwań środków zewnętrznych. Jak mówi burmistrz samorządu - Aleksander Sielicki - trwają przygotowania do utworzenia 20 - hektarowego terenu z przeznaczeniem na inwestycje.
O przezwiskach zbiorowych Podlasian i badaniach dialektologicznych w regionie mów prof. Hryhorij Arkuszyn z Uniwersytetu w Łucku.
Zaprasza Eugeniusz Ryżyk.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz