Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Przekazywanie najmłodszym tradycyjnego folkloru dziecięcego Podlasia 03.05.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Folklor dziecięcy Podlasia to wiersze, kołysanki i inne małe formy folklorystyczne wykorzystywane w kontaktach dorosłych z dziećmi. Niestety ten element folkloru ginie, co związane jest z tym, że coraz rzadziej rodzice zwracają się do dzieci swoją ojczystą gwarą ukraińską.
O dawnych sposobach zabawiania dzieci na wsi opowiada w programie Nina Grygoruk z Kuraszewa.
Folklor dziecięcy jest wykorzystywany na zajęciach języka ukraińskiego w ramach programu „Ku tradycji” w Przedszkolu Nr 9 Leśna Polana w Bielsku Podlaskim, dzięki czemu udaje się zachować ciekawe wiersze i piosenki – element tradycyjnego folkloru dziecięcego Podlasia. W „Dumce Ukraińskiej” rozmawiamy na ten temat z nauczycielką Elżbietą Tomczuk.
W programie usłyszymy ciekawe piosenki dziecięce z Podlasia z płyty dodanej do książki „Kotyłasia torba z wysokoho horba”, autorstwa Anny Artemiuk, którą w 2011 r. wydał Związek Ukraińców Podlasia. Będzie też zaproszenie na najbliższe wydarzenia.
Zaprasza Ludmiła Łabowicz
Nasze podlaskie kolędowanie - o tym kilka krótkich wspomnień i wypowiedzi z Malinnik, Dobrowody, Krywiatycz, Dubiażyna, Czeremchy i Białegostoku.
W świątecznym programie zapraszamy do słuchania opowieści Mikołaja Jagodnickiego o kolędowaniu w latach 60. XX wieku w Czyżach.
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz