Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Mural w Czeremsze na koniec wakacji 03.09.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wakacje zakończone – czas zacząć naukę. W audycji dowiemy się o działalności Warszawskiej Ukraińskiej Szkoły (SzkoUA). Powstała na kwietniu 2022 roku i miała dać uciekającym przed wojną dzieciom z Ukrainy możliwości dokończenia roku szkolnego. Była planowana jako trzymiesięczny projekt, a wchodzi w kolejny szkolny rok działania. Dowiemy się także o projektach zrealizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze i spotkamy się z uczestnikiem, zorganizowanego w tej miejscowości pleneru malarskiego – ukraińskim artystą Leonidem Szmatko. Na zakończenie etnomuzykolog, kierownik zespołu „Horyna” z Równego Ludmiła Wostrikowa opowie o specyfice tradycyjnego poleskiego śpiewu.
Zaprasza Sławomir Sawczuk
W Centrum Spilno w Białymstoku Fundacja M-patia podsumowała projekt „Twórczo razem”, który był skierowany do dzieci ukraińskich, białoruskich i polskich.
Podsumowania roku Związku Ukraińców w Polsce i w gminie Dubicze Cerkiewne
W sierpniu br. powstało kolejne koło gospodyń wiejskich w gminie Bielsk Podlaski "Nad Łoknicą".
„A wczora z weczora” to tytuł wydarzenia, które odbyło się w Galerii Arsenał elektrowni w Białymstoku. Był to koncert, nauka kolęd i pastorałek wspólnie z Julitą Charytoniuk i „Pracownią pieśni”
Chociaż stolica Wołynia - Łuck - leży na terytorium oddalonym od linii frontu, ale jego mieszkańcy także odczuwają niebezpieczeństwo i ciężar związany z rosyjskimi atakami. O tym, jak żyje miasto i jak stara się rozwijać mówi zastępczyni mera Łucka Iryna Czebeluk
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz