Radio Białystok | Galerie | Palmy, pisanki i koszyczki - Białostocki Jarmark Wielkanocny na Rynku Kościuszki

Palmy, pisanki i koszyczki - Białostocki Jarmark Wielkanocny na Rynku Kościuszki

autor: Olga Gordiejew

2.04.2017, 05:38, akt. 14:55

Około 130 wystawców, również z Białorusi i Litwy, wzięło udział w jarmarku wielkanocnym zorganizowanym w niedzielę (02.04) w Białymstoku. W centrum miasta stanęły stragany m.in. z palmami, pisankami i przysmakami kuchni regionalnej. Jarmark odwiedziło kilka tysięcy osób.

Jarmark wielkanocny w Białymstoku, 2017, fot. Joanna Żemojda
Jarmark wielkanocny w Białymstoku, 2017, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Palmy, pisanki i koszyczki - Na Rynku Kościuszki Białostocki Jarmark Wielkanocny - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cztery tematyczne sektory

Imprezę podzielona była na cztery tematyczne sektory. Np. pod hasłem "Tradycja i współczesność" zgrupowano wytwórców m.in. palm wielkanocnych (w tym wileńskich, z zasuszanych traw, zbóż i kwiatów), pisanek (można było znaleźć pisanki twórczyń ludowych z Lipska nad Biebrzą i Siemiatycz), baranków, zajączków czy zabawek na śmigus-dyngus.

Najwięcej wystawców trafiło do części pod hasłem "Wielkanocny stół", gdzie kolejki ustawiały się po tradycyjne wędliny, sery, chleby, nalewki, miody pitne czy ciasta wielkanocne. Wśród tych ostatnich można było znaleźć np. tradycyjny kresowy przysmak - mrowisko.

Dwa kolejne sektory, to "Wielkanocny dom i wiosenny ogród" (serwety, obrusy, zastawy stołowe, wyroby z drewna czy wikliny) oraz "Z wielkanocnej biblioteki i galerii", gdzie można było kupić książki, karty świąteczne, szkło artystyczne i rzeźby.

Wystawa towarzysząca jarmarkowi

Jarmarkowi towarzyszyła wystawa przygotowana przez organizatora imprezy - Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Można było na niej zobaczyć, jak dawniej wyglądały kartki wielkanocne, poznać XIX-wieczne przepisy kulinarne, czy publikacje dawnej prasy związane z Wielkanocą.

Jeden z takich prasowych artykułów mówił o tym, że ruch przedświąteczny w handlu nie jest duży. Autor publikacji uzasadniał to tym, że Wielki Tydzień przypadł na koniec miesiąca "a więc na czas, kiedy ogół pracowniczy, a zwłaszcza urzędnicy, nie posiada pieniędzy".

Muzeum Podlaskie w Białymstoku przypomina, że jarmarki to staropolska, miejska tradycja. Przywołując publikacje etnografa Zygmunta Glogera podaje, że już na początku XVI wieku zabroniono organizowania ich we wsiach.

Miasto trochę inaczej przygotowywało się i spędzało święta. Ożywiał się handel. Tradycją całkowicie miejską było pisanie kart pocztowych. Lud wiejski był wtedy niepiśmienny - powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

W Białymstoku pierwsze jarmarki wielkanocne, organizowane w drugą niedzielę po tych świętach, pojawiły się w latach 20. XVIII wieku. Andrzej Lechowski zaznaczył, że obecnie robienie jarmarku po świętach mijałoby się z celem. Wyjaśnił, że przed laty chodziło o jarmarki w okresie paschalnym, a organizowanie ich przed świętami, czyli w Wielkim Poście, było niewskazane.

Współcześnie jarmark wielkanocny w mieście organizowany jest od 1991 roku. Przez wiele lat jako Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, a obecnie - Białostocki Jarmark Wielkanocny.

źródło: PAP | red: wsz, mag, zmj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kaziuki w Białymstoku i Suwałkach

5.03.2017, 07:52

Kaziuki czyli jarmarki na św. Kazimierza organizowane są w wielu miastach Polski. W województwie podlaskim odbyły się w Białymstoku i Suwałkach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok