Radio Białystok | Galerie | Rozpoczął się nowy rok szkolny [zdjęcia]

Rozpoczął się nowy rok szkolny [zdjęcia]

1.09.2021, 07:11, akt. 15:44

Dla 4,6 mln uczniów z 20 tys. szkół dla dzieci i młodzieży w całej Polsce w środę 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2021/2022. Dla 381 tys. uczniów rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych dzwonek szkolny zabrzmiał po raz pierwszy.

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 w SP im. A. Mickiewicza w Sokołach, fot. Sylwia Krassowska
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 w SP im. A. Mickiewicza w Sokołach, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Sokołach - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoccy maturzyści o rozpoczęciu roku szkolnego - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uczniowie o wakacjach i o pandemicznym roku szkolnym - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, w roku szkolnym 2021/2022 w 14,2 tys. szkół podstawowych w Polsce będzie uczyło się 3 mln 107 tys. uczniów.

W szkołach ponadpodstawowych uczyć się będzie 1 mln 517 tys. uczniów, w tym w liceach ogólnokształcących 639,8 tys. uczniów, w technikach - 640,8 tys., w branżowych szkołach I stopnia 208,3 tys. uczniów, branżowych szkołach II stopnia 3,8 tys. uczniów.

1 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla 1 mln 429 tys. dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22,3 tys. placówkach wychowania przedszkolnego. Przedszkoli jest 13,2 tys., szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi - 7,6 tys., innych form wychowania przedszkolnego - 1,5 tys.

Wojewódzka inauguracja w Sokołach

Na wojewódzką inaugurację wybrano tym razem - posiadającą ponad 100-letnie tradycje oświatowe - Szkołę Podstawową im. Adam Mickiewicza w Sokołach (pow. wysokomazowiecki).
Niestety, radość z powrotu do szkoły burzyły jeszcze pandemiczne obostrzenia. W oficjalnej uroczystości  wzięli udział tylko uczniowie dwóch roczników (III i VIII klasy), wszyscy mieli maseczki i zachowywali dystans. Obawy przed pandemią pojawiały się  także w wypowiedziach uczniów.

Stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wielokrotnie w ostatnich dniach podkreślał, że od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii, czyli w trybie stacjonarnym. Jak podkreślał - jest to potrzebne uczniom.

Jednak ze względu na pandemię COVID-19 zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi, które opracowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Główne rekomendacje zawarte w wytycznych sanitarnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujących od 1 września 2021 r. to szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (powyżej 12 lat), dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu i wietrzenie.

Zgodnie z wytycznymi do szkoły może przychodzić tylko uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził też, że "jest absolutnym przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepienia uczniów". 


Natomiast będziemy zachęcać. Już w czerwcu kierowaliśmy do szkół pakiety dotyczące szczepień z prośbą o to, by przekazywać informacje (...). W pierwszym pełnym tygodniu września będziemy prosić dyrektorów o to, ażeby zbierali deklaracje od rodziców, czy chcieliby zaszczepić dzieci i zrobić to w szkole - powiedział Przemysław Czarnek.


Minister dodał, że jeśli będzie odpowiednia liczba chętnych, a dyrektorzy będą zgłaszali zapotrzebowanie, to takie szczepienia zostaną zorganizowane.


Chcemy, aby 1 września do szkół wrócili wszyscy, bez dzielenia na zaszczepionych i niezaszczepionych - mówił także minister.


Według danych podawanych przez MEiN obecnie zaszczepionych jest ponad 30 proc. uczniów w wieku powyżej 12 lat. Resort szacuje, że w skali kraju zaszczepionych jest 80 proc. nauczycieli.

źródło: PAP | red: bs, sk, maj


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoły mogą starać się o pieniądze na sprzęt elektroniczny z programu "Aktywna Tablica"

31.08.2021, 15:24

Do podziału w całym kraju jest 70 milionów złotych, a o wsparcie mogą starać się zarówno szkoły samorządowe, jak i niepubliczne.


Policyjne kontrole autobusów i oznakowania przy szkołach

31.08.2021, 14:10

Wzmożone kontrole przy szkołach i przedszkolach, sprawdzanie trzeźwości kierowców i stanu technicznego pojazdów wożących dzieci. Między innymi takie działania w związku z początkiem nowego roku szkolnego prowadzą podlascy policjanci.


Dariusz Piontkowski: Chcemy, aby jak najwięcej uczniów zaszczepiło się przeciwko COVID-19

30.08.2021, 14:56

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił w poniedziałek (30.09) w Białymstoku, że ministerstwo chce, aby jak najwięcej uczniów powyżej 12. roku życia zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Priorytetem na nowy rok szkolny jest stacjonarny tryb nauki.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok