Radio Białystok | Gość | ks. Andrzej Dębski -

ks. Andrzej Dębski

2.11.2017, 08:25, akt. 13:28

Za nami dzień Wszystkich świętych, w czwartek (02.11) dzień Zaduszny. Wspominamy naszych zmarłych, stawiamy na grobach znicze.

ks. Andrzej Dębski
ks. Andrzej Dębski


0:00
0:00
Z księdzem Andrzejem Dębskim rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W te szczególne dni wielu z nas zastanawia się też nad sensem istnienia, kruchością życia i nieuchronnością śmierci. Na co dzień raczej o tym nie myślimy i unikamy tego tematu, chociaż jest to nieuniknione. 

O tym, z księdzem Andrzejem Dębskim rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: Memento mori. Śmierć dotyczy każdego?


Ks. Andrzej Dębski: Oczywiście. Dzisiejszy świat i cała kultura, w której żyjemy zdecydowanie odpychają moment śmierci. O tym się nie mówi. Widzimy dzisiaj reklamy, na których pokazywane są piękne, młode osoby, slogany reklamowe mówią nam: żyj pełnią życia. Natomiast nie da się uniknąć kiedyś pytania o śmierć, o to, jaki będzie ten ostatni dzień mojego życia. Bo tutaj, na Ziemi możemy mieć piękne, wspaniałe plany, możemy mieć swoje marzenia, ale czas naszego ziemskiego życia kiedyś dobiegnie końca i przyjdzie taki dzięń, że ktoś kiedyś nas pożegna, odprowadzi nas na ostatnią drogę. 


Dzisiejszy świat tak generalnie nie stawia sobie pytań. Współczesny człowiek ma już w zasadzie odpowiedź na wszystkie pytania. Nie zadaje sobie dzisiaj pytania, co to będzie po tej drugiej, miejmy nadzieję, lepszej stronie. 


Kiedyś w domach czuwano, modlono się, były całe zwyczaje, szczególnie na wsiach, kiedy ileś tam trzeba było odmówić różańców, odpowiednich modlitw, dzieci uczestniczyły w tym, żegnały swoją babcię, dziadka, był to taki, w pozytywnym znaczeniu kult tego ciała, kult śmierci. Było to podziękowanie danej osobie, odprowadzenie ją na tę ostatnią drogę.


Rzeczywiście, dzisiaj się to bardzo mocno skomercjalizowało. Ludzie wpadają, tak jak do baru szybkiej obsługi, do domu pogrzebowego, ponieważ w domu pogrzebowym pracownicy wszystko zrobią, wszystko przygotują. Tak naprawdę to jest tylko jakiś tam jeden punkt danego dnia w kalendarzu, że jeszcze mam, powiedzmy, pożegnać moją babcię, czy wujka. Wpadnę na godzinę przed pogrzebem, chwilę się pomodlę i już czas popłynie dalej. 


Wracając jeszcze do tego rozmyślania o śmierci, to warto się nad tym zastanawiać? Bo wydaje się, że to jest domena ludzi starych. Myślą o tym, jak to będzie, kiedy umrę, co będzie z moimi bliski. A młody człowiek - absolutnie, nie. Mam na to czas. 


Oczywiście. Dziwne by było, gdyby człowiek kilkunastoletni, gimnazjalista, żeby myślał, kiedy przyjdzie mi umrzeć. Ale sama pani widzi, że postęp dzisiejszej cywilizacji, wypadki komunikacyjne, różne choroby, mimo doskonałego rozwoju medycyny, jednak raz na jakiś czas dają nam takie czerwone światło, że zatrzymaj się, uważaj, zobacz. 


Zmarła aktorka w kwiecie wieku, zmarły sportowiec, coś się stało w wyniku wypadku samochodowego - każdy z nas musi mieć świadomość tego, że nie znamy dnia ani godziny. To jest tak, jak bilet open, w jedną stronę. Już wiemy, że gdzieś tam odejdziemy, ale nie wiemy kiedy. 


Nasuwa mi się takie porównanie, ponieważ w jednym z polskich zgromadzeń zakonnych jest taka praktyka - szkoła dobrego umierania. Polega to na tym, że raz w miesiącu przeżywa się dzień tak, jakby to był ostatni dzień swojego życia. Ja zachęcam nawet do tego, także ludzi młodych, żeby taki dzień sobie raz na jakiś czas przeżyć. A mianowicie - tego dnia idzie się do spowiedzi, z taką świadomością, że jest to już ostatnia spowiedź mojego życia, że już muszę się rozliczyć tutaj z tym wszystkim. I trzeba tak ten dzień przeżyć, poukładać sobie wszystkie swoje sprawy. Jeżeli jestem z kimś w konflikcie - starać się go przeprosić. Oddać jakieś długi, oddać książkę pożyczoną, takie nawet błahe rzeczy. Żeby wieczorem tego dnia pójść do łóżka, położyć się z taką świadomością, że ja już nie wstanę. Że jutro, pojutrze wyniosą mnie z tego mieszkania. Pomalują je, ktoś inny tutaj zamieszka. A ja już będę po tej innej stronie. 


I to jest, takie myślę, bardzo pomocne. Ja, przyznam się,  zrobiłem sobie dwa, czy trzy razy taki dzień. Wrażenie było niesamowite. Takiego czegoś, że ja już tutaj na świecie zrobiłem wszystko, co miałem zrobić. Kładę się do łóżka i już tego świata następnego dnia nie zobaczę. 


To nie jest przerażające? To jest taki rodzaj oswajania śmierci?


Tak, jest to oswajanie. Jest to szkoła dobrego umierania. Nie jest to przerażające. Przecież musimy mieć świadomość tego, że kto się narodził, ten kiedyś umrze. Mimo, że o tym nie myślimy. Tematu nie da się zepchnąć na jakiś dalszy plan. Z tematem trzeba się zmierzyć.


Według różnych religii, śmierć jest początkiem nowego życia. Ale jednak nie wiemy dokładnie, co nas czeka. Jednak boimy się tej śmierci. Jest nawet taka jednostka jak tanatofobia, czyli lęk przed śmiercią. To wydaje się naturalne, że my się tej śmierci boimy. 


Boimy się tego, co jest nieznane. I to jest normalne, to jest naturalne. Szczerze powiedziawszy, boję się tego momentu, kiedy serce przestaje bić, kiedy zamykam oczy. To jest jedna wielka niewiadoma. To jest największe wydarzenie w życiu człowieka zaraz po narodzinach.


A jak sobie poradzić, że śmiercią bliskich. Czy to też jest naturalne, że buntujemy się w takich sytuacjach?


Oczywiście, bunt jest pierwszą naturalną reakcją człowieka. Coś nie idzie po mojej myśli, coś się wydarzyło. Pytanie, dlaczego. Dlaczego Pan Bóg nie zabrał pijaczka, który stoi pod budką z piwem, prawda i właściwie już nic dobrego nie zrobi, a dlaczego zabrał młodego człowieka, ojca, czy matkę rodziny, która zostawiła, czy zostawił dzieci. 

Natomiast, kiedy patrzymy oczami wiary, to zawsze z każdego zła, z każdej takiej trudnej sytuacji Pan Bóg potrafi wyprowadzić dobro. Ja znam, mam takich przyjaciół, rodzinę. To małżeństwo było właściwie na granicy rozpadu i wtedy zachorowała ich kilkuletnia córka, bardzo ciężko. I ta troska o córkę tak ich spoiła, że są dzisiaj wspaniałym, doskonałym małżeństwem. Dziecko odeszło, ale oni potrafili to przemóc, żyją z tą świadomością, że zrobili wszystko, co mogli, żeby dziecko jakoś wyzdrowiało. I to ich tak bardzo zjednoczyło, że sami mówią, że to niewinne dziecko poniosło jakąś ofiarę, po to, żeby oni byli małżeństwem. Dzisiaj mają następne dzieci, także życie idzie to przodu. 


Co nam może pomóc w tym, żeby przyjąć do świadomości fakt kruchości życia, nieuchronności śmierci?


Jako człowiek wierzący, mogę zareklamować to, co mam najlepszego, czyli wiarę w to, że jest Pan Bóg, który dopuścił do takiej sytuacji, ale z tej sytuacji na pewno chce wyprowadzić jakieś dobro. Zawsze śmierć kogoś bliskiego jest też dla nas jakimś poruszeniem, jest też wstrząsem. Bo kiedy uczestniczymy w uroczystościach pogrzebowych jakiegoś człowieka, to też jest dla nas jakaś przestroga. Kiedy widzimy, że ten człowiek, który niedawno jeszcze chodził, cieszył się, miał swoje plany, miał swój kalendarz, tam miał wpisane, powiedzmy, na kilka tygodni różne zajęcia, nagle leży na katafalku, leży w trumnie, no to każdy człowiek myśli sobie, że ze mną też kiedyś tak będzie. Że mogę mieć wspaniałe plany, wspaniałe marzenia, a przyjdzie taki moment, że moje ciało będzie leżało na katafalku.


Niedawno czytałem biografię takiego amerykańskiego multimilionera, człowieka, który ciężką pracą doszedł do olbrzymiej fortuny. Gdzieś tam zagubił swoją relację z Panem Bogiem. Liczył się pieniądz i te środki, które pomogły jeszcze mu pomnażać te pieniądze. Ale ten człowiek w swojej autobiografii mówi, że przeżył nawrócenie pewnego dnia. Kiedy przyszedł do kościoła na pogrzeb swojego kolegi. I zobaczył, że trumna nie ma kieszeni. Zobaczył, że to, co ten człowiek miał za życia, miał też swoje wielkie majętności, tego nie może zabrać. I ten człowiek wtedy na tym pogrzebie, ten multimilioner rzeczywiście przeżył wielkie nawrócenie. 


Swój majątek pomnożył na dobre rzeczy, na fundacje, które pomagały innym ludziom, ludziom starszym, młodzieży w kształceniu się. To było takie bardzo ciekawe. Zrozumiał właśnie na pogrzebie, na uroczystości pogrzebowej, kiedy zobaczył rzeczywistość, nie tylko jakąś wyimaginowaną. Kiedy zobaczył konkretnie przyjaciela, który leżał już bezradnie, bezbronnie na katafalku, który był już wniesiony do kościoła przez innych ludzi, wtedy ten człowiek się nawrócił.


Myślę, że dla nas też jest okazja, szczególnie, jeśli uczestniczymy w pogrzebie, jeżeli przeżywamy teraz te dni, 1, 2 listopada, takiego zatrzymania się, oswojenia się ze śmiercią. Ale przede wszystkim refleksji, co będzie ze mną. 


Przy tej refleksji o śmierci można sobie pomyśleć, żeby wykorzystać każdy dzień życia tak jak należy. Żeby sobie nie myśleć, że jeszcze tego życia dużo przede mną zostało. Żyjmy tak, jakby ten dzień był ostatnim. Jeśli nie powiedzieliśmy bliskim, że ich kochamy, jeśli nie przytuliliśmy dziecka, jeśli nie powiedzieliśmy innych rzeczy znajomym, może być tak, że nie zdążymy. Więc trzeba chyba to robić i myśleć o tym, żeby to życie wykorzystywać, dopóki tu jesteśmy. Dopóki ta śmierć nie stoi gdzieś za nami.


Oczywiście, że tak. Tę prawdę, do której dzisiaj doszliśmy w konkluzji tej rozmowy, to już 2000 lat temu powiedział św. Paweł. W jednym z listów napisał, póki mamy czas, czyńmy wszystkim dobrze. Póki mamy czas, ponieważ nikt z nas nie wie co będzie, co przyniesie dzień jutrzejszy, dzisiejszy. 


Także naprawdę warto, póki mamy czas, robić wszystkim dobrze, być człowiekiem serdecznym, uprzejmym, życzliwym, sprawiedliwym, miłosiernym. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




dr Karol Łapiński, 9.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Łapiński

p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku
9.01.2025

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia w Polsce objął ok. 3 mln osób. Wynosi ono obecnie 4666 zł - to jest kwota brutto, a netto - w najbardziej typowej sytuacji - to 3510,92 zł - mówi dr Karol Łapiński.

Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.


Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.


Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.


Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.


Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.


Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.


Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.


Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.


Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.


Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok