Radio Białystok | Gość | abp Tadeusz Wojda - metropolita białostocki

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki

28.09.2018, 08:08, akt. 10:50

- Myślę, że dla pewnej równowagi trzeba też mówić o pięknych stronach całej posługi, o dobru, które się szerzy. Wiadomo, że zło jest bardzo krzykliwe, zło bardzo się reklamuje, natomiast dobro jest ciche. W tę panoramę wpisuje się również film "Kler".

abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda
abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z abp. Tadeuszem Wojdą rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok obchodzi Dni Patronalne. Poświęcone są patronowi miasta błogosławionemu księdzu Michałowi Sopoćce. Trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu jego kanonizacji.

Z metropolitą białostockim księdzem arcybiskupem Tadeuszem Wojdą rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co oznaczają Dni Patronalne i dlaczego są organizowane? Dlaczego są świętem mieszkańców, albo powinny być?


abp Tadeusz Wojda: Myślę, że trzeba by wrócić do samej figury błogosławionego Michała, kapłana naszej diecezji, który w roku 1945 dotarł do Białegostoku i rozpoczął bardzo szeroką posługę na wielu frontach. W szkołach, w seminarium, posługiwał jako kapelan, nieustannie chodził do ludzi, wychodził z najprzeróżniejszymi posługami.

Potem wiemy, po jego śmierci zdarzył się słynny wypadek z marca 1989 roku. W świadomości społecznej było ogromnie mocne przekonanie, że to, że z wykolejonych cystern nie wyciekł chlor, że nic się nie stało, to naprawdę wielki cud. To jakaś szczególna opieka, jakaś szczególna opatrzność. Myślę, że mieszkańcy od samego początku świadomi byli tego, że to właśnie błogosławiony Michał zaopiekował się nimi, sprawił tak, że nic się wówczas nie stało.

Wiemy, że do wydarzenia doszło bardzo blisko miejsca, gdzie ksiądz Michał mieszkał w ostatnich latach - na ul. Poleskiej, a jednocześnie po drugiej stronie mamy kościół Miłosierdzia Bożego, gdzie zostały złożone jego doczesne szczątki - miejsce jak gdyby otoczone naturalną opieką błogosławionego Michała. Stąd dzisiaj mieszkańcy Białegostoku są ogromnie wdzięczni.

Myślę, że w pierwszym rzędzie ten czas patronalny, który przeżywamy w tych dniach z jednej strony jest wdzięcznością mieszkańców Białegostoku za opiekę błogosławionego Michała. Z drugiej strony jest też podkreślaniem wielkości naszego rodaka. Jest on znany coraz bardziej w całym świecie. Otrzymujemy nieustannie prośby, jest ponad półtora tysiąca rozesłanych relikwii.

Kiedy się mówi o księdzu Spoćce, to wszyscy wiedzą, gdzie pracował, skąd pochodził. Także dzięki temu ksiądz Michał po śmierci rozsławia nasze miasto, nasze Podlasie. Myślę, że to wszystko wpisuje się w całą mozaikę tej rzeczywistości, którą możemy nazwać Dniami Patronalnymi Białegostoku.


Kiedy oficjalnie rozpocznie się proces kanonizacyjny?


Jeszcze nie została ustalona data. Na razie został zamianowany postulator, który rozpoczyna zbieranie dokumentacji. Jest jej już dosyć dużo, bo ludzie za pośrednictwem błogosławionego Michała otrzymują wiele łask i wiele znaków nadzwyczajnych. Nie nazywamy ich jeszcze oczywiście cudami. W tej chwili ksiądz postulator będzie przeglądał te dokumenty. To świadczy o tym, że ksiądz Michał ciągle działa, że za jego pośrednictwem dokonywane są różne znaki nadzwyczajne, ludzie doświadczają jego błogosławionego orędownictwa.

Po przejrzeniu dokumentów zobaczymy, jaki dzień, jaki miesiąc wyznaczyć jako początek procesu do kanonizacji.


W sobotę będzie promocja książki ze wspomnieniami błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Co księdza arcybiskupa najbardziej zainteresowało w tej publikacji?


Przyznam szczerze, że czytałem wspomnienia księdza Michała z ogromną ciekawością. Ksiądz Michał z jednej strony w bardzo detaliczny sposób, ale jednocześnie bardzo ciekawy, opisuje czasy, w których żył. Poczynając do dzieciństwa, kiedy bardzo pięknie mówi o opatrzności, której doświadczał nieustannie, potem opisuje sytuacje, kiedy jeszcze jako młody chłopak, maturzysta, angażował się w organizowanie pomocy dla młodzieży.

Wiemy, że Polska wtedy jeszcze nie istniała, więc starał się za wszelką cenę promować polskość. Starał się zapewniać dzieciom, młodzieży wychowanie, a sam był przecież młodzieńcem.

Kiedy się wczytuje w jego wspomnienia, to naprawdę aż w sercu się czuje, jak wielki był to człowiek, jak bardzo opatrzność boża nim kierowała i go prowadziła.

Potem opisuje swoje doświadczenia, wojenne prześladowania w Rosji carskiej, trudności, kłody, które mu nieustannie rzucano pod nogi. Potem jego próba posługi. Potem na przykład w czasie już drugiej wojny światowej, kiedy nie mógł, bo Niemcy zakazywali wychodzenia z domu, on mimo wszystko domagał się - mówił, że tam są ludzie, którzy czekają na niego, są chorzy, którzy czekają, że trzeba mszę świętą odprawić. Mimo zakazów pozwalano mu na to, czyli widać, jak bardzo oddziaływał na tych ludzi.

Potem, kiedy przyjechał do Białegostoku, to była dla niego nowa rzeczywistość. Opisuje też pięknie swoje podróże, kilkanaście stron napisał o siostrze Faustynie - jako spowiednik oczywiście, nie dotykając całej materii spowiedzi. Ale wspomina ją, wspomina o jej wizjach. Mówi też, jak się przekonywał do tego, że siostra Faustyna rzeczywiście miała wizję Jezusa Chrystusa, objawienie Jezusa Chrystusa.

W całości jest to naprawdę bogactwo opisów, bogactwo przeżyć, bogactwo głębi duchowej tego wielkiego kapłana. Naprawdę z ogromną ciekawością czyta się i wchodzi się w rzeczywistość, poznaje się rzeczywistość, w której żył, działał, pełnił posługę kapłańską i nie tylko błogosławiony Michał.


Mieliśmy wizytę papieża w krajach bałtyckich. Ojciec Święty mówił o bolesnych, współczesnych sprawach Kościoła. Są one również poruszane w mediach, w filmach. Na ekrany kin w Polsce wchodzi właśnie wzbudzający wiele kontrowersji film, który też porusza te problemy. Będzie specjalny raport przygotowany dla episkopatu. Jakich rozwiązań spodziewa się ksiądz arcybiskup w tej sprawie?


Zacznijmy od podróży apostolskiej papieża Franciszka na Litwę, Łotwę i Estonię. Miałem to szczęście, że uczestniczyłem cały czas w spotkaniach z papieżem. Byłem też troszeczkę jako przedstawiciel naszego regionu, najbliższego tym krajom. Wsłuchiwałem się w słowa papieża, w jego zatroskanie o dzisiejsze trudne czasy, o problemy, jakie są.

Tych problemów jest na pewno wiele i trzeba o nich mówić. Ale też myślę, że dla pewnej równowagi trzeba też mówić o pięknych stronach całej posługi, o dobru, które się szerzy. Wiadomo, że zło jest bardzo krzykliwe, zło bardzo się reklamuje, natomiast dobro jest ciche.

W tę panoramę wpisuje się również film "Kler", który wchodzi do kin. Oczywiście porusza pewne sprawy. Pan reżyser Smarzowski mówi, że chce oczyścić Kościół z tych osób, które są może jakimś skandalem dla Kościoła.

Myślę, że dla oddania prawdy pan Smarzowski powinien zrobić też film, który ukazuje piękno życia kapłańskiego, bo tych osób jest niewiele, które może się tak zachowują, tak postępują. Źle postępują, oczywiście. Natomiast jest cały ogrom kapłanów, którzy całe życie poświęcili.

Mamy setną rocznicę niepodległości. Ilu kapłanów było zaangażowanych właśnie w tę posługę, w rozbudzaniu świadomości polskości? Setki kapłanów we wszystkich zakątkach Polski. To są kapłani, którzy zostali wywiezieni na Sybir, to są kapłani, którzy skończyli życie gdzieś w obozach, to są kapłani, którzy zapłacili życiem za Polskę.

Dzisiaj kapłanów widzimy na wszystkich frontach. Chcą przede wszystkim formować dzieci, młodzież, żeby wyrastali z nich dobrzy obywatele, dobrzy ludzie. Są zaangażowani w szpitalach, w więzieniach. Dzisiaj kapłani organizują najprzeróżniejszą pomoc, czy to przez Caritas, czy poprzez posługę chorym, ubogim. Każdego dnia nawet tutaj w Białymstoku są wydawane setki obiadów dla najbiedniejszych.

To jest posługa kapłańska. Dlatego myślę, że nie można tylko patrzeć przez pryzmat negatywny. Zresztą sam film ukazuje rzeczy w sposób przesadzony, w sposób - nie waham się powiedzieć - przekłamany i poniekąd złośliwy. Dlatego że używa słów, które dla kapłana, które dla człowieka wierzącego są najświętszym sprawami. Kpina z tych słów obraża uczucia. Myślę, że od tej strony trzeba by spojrzeć krytycznie na ten film.

Oczywiście każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i pan Smarzowski w ten sposób wyraził. Niemniej jednak, tak jak podkreślam, dla całości obrazu trzeba by nakręcić film ukazujący też dobre strony, ogromne poświęcenie, ogromny wkład kapłanów w życie społeczne, publiczne, religijne, duchowe. Tych kapłanów, których są naprawdę setki, tysiące.


Na zakończenie zaprosimy mieszkańców Białegostoku do archikatedry, bo tutaj odprawi ksiądz arcybiskup dzisiaj mszę właśnie w intencji mieszkańców miasta.


Bardzo serdecznie chcę zaprosić wszystkich mieszkańców, aby przyszli na mszę świętą o 18:00. Będzie to z jednej strony spłacenie naszego długu wdzięczności błogosławionemu Michałowi za wszelkie dobro, które dzieje się przez jego pośrednictwo. A jednocześnie będzie to okazja, żeby prosić o kolejne łaski, o kolejne wsparcie. Mamy przecież tak wiele potrzeb duchowych, ludzkich, społecznych. Będzie to dobra okazja, by mu polecić nasze sprawy, nasze troski, nasze potrzeby, prosząc o dalszą jego opiekę, jego orędownictwo u Boga.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory
Pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka Ewa Bończak-Kucharczyk, źródło: PRB

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
21.10.2024

Od początku nowego roku rozpocznie funkcjonowanie nowa podbiałostocka gmina Grabówka. Do jej utworzenia pozostało nieco ponad dwa miesiące, a jeszcze mniej na stworzenie jej pierwszego budżetu. Wszystkim tym od trzech dni zajmuje się powołana przez premiera pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Ewa Bończak-Kucharczyk. O tym we wtorkowej (22.10) rozmowie o 8:10.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
20.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.


Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.

Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.


Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.

Michał Rusinek, fot. Marcin Gliński

prof. Michał Rusinek [wideo]

literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, pisarz i tłumacz
7.10.2024

- Spróbujmy mieć świadomość języka. Język jest czymś takim, czego my nie zauważamy. A jeżeli go nie zauważamy, to jest takie niebezpieczeństwo, że on zacznie nami "mówić". Stąd mój pomysł, żeby słuchać języka polityków, żeby trochę się przed nim obronić - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Michał Rusinek.

dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
6.10.2024

W niedzielę (6.10) dowiemy się kto dostanie Nike - najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną nagrodę literacką w Polsce. W jury, w tym roku zasiada literaturoznawczyni z UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.


Grzegorz Sandomierski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Sandomierski [wideo]

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
4.10.2024

- Mam nadzieję, że moda na Jagiellonię będzie trwała bardzo długo - mówi Grzegorz Sandomierski.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Marcin Gliński

Prof. Marcin Moniuszko

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4.10.2024

"My nie tylko kształcimy kadrę - my jesteśmy codziennie na tym froncie walki o zdrowie poszczególnych pacjentek i pacjentów. To jest coś, do dodaje naszej pracy szczególnego wymiaru odpowiedzialności" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, 3.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
3.10.2024

- Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich na Podlasiu. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

emerytowany inspektor policji, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2.10.2024

- Jeżeli mamy do czynienia z recydywistą, to nie ma co mu dawać kredytu zaufania, traktować go liberalnie. Jego miejscem są kraty - mówi Marek Konkolewski.

Jacek Brzozowski, 2.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
2.10.2024

- Ta decyzja nie została podjęta wbrew woli burmistrza i mieszkańców Supraśla, tylko w zgodzie z marzeniami, pragnieniami 10 tysięcy mieszkańców żyjących w Grabówce, Henrykowie, Sobolewie i Zaściankach - mówi o zatwierdzeniu podziału gminy Supraśl i utworzeniu gminy Grabówka Jacek Brzozowski.

Edyta Kondzior, komendantka OHP w Białymstoku, fot. A. Tyszkiewicz

Edyta Kondzior

komendant Ochotniczych Hufców Pracy
1.10.2024

Do pomocy poszkodowanym przez powódź przyłączają się też OHP w Podlaskiem. W Wasilkowie przygotowano 36 miejsc dla dzieci z zalanych terenów - informuje Edyta Kondzior.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
29.09.2024

"15 października oficjalnie otworzymy dla mieszkańców ostatni odcinek Trasy Wschodniej, która zdecydowanie odciąży ruch w centrum Suwałk i umożliwi szybki przejazd z północy miasta na południe do strefy ekonomicznej" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mirosław Czekaj, fot. Gabriela Lasota

Mirosław Czekaj

prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
27.09.2024

- Zielona transformacja służy kilku ważnym celom, m.in. termomodernizacji. Trudno byłoby znaleźć przeciwników termomodernizacji, bo obniża koszty funkcjonowania i przyczynia się do tego, że zużywamy mniej paliw - chroniąc planetę - mówi prezes BGK Mirosław Czekaj.

Barbara Okuła, fot. Marcin Gliński

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050
26.09.2024

"Ta ustawa anty-hejterska ma chronić przede wszystkim osoby poszkodowane w Internecie. Cyberprzemoc, hejt w Internecie - uznaliśmy jako posłowie, że czas najwyższy to zmienić. Jest taki postęp technologiczny, że nasz kodeks cywilny nie nadąża. I nie ma przepisów, które chroniłyby takie osoby poszkodowane" - mówiła w Polskim Radiu Białystok posłanka Polski 2050 Barbara Okuła.


Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.


Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.

Wojciech Borzuchowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.09.2024

"Węzeł Białystok Zachód będzie polegał na tym w swoich rozwiązaniach, że zostanie nabudowana nad istniejącą ósemką trasa S19. Tu będą czasowe utrudnienia, które niestety potrwają dwa lata, ale później będzie tylko lepiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Borzuchowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok