Radio Białystok | Gość | nadkom. Tomasz Krupa - rzecznik podlaskiej policji

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji

6.06.2019, 08:35, akt. 09:20

"Powinniśmy wszyscy pamiętać o podstawowych rzeczach związanych z korzystaniem z uroków akwenów - przede wszystkim alkohol nie idzie w parze z wypoczynkiem nad wodą i na pewno nie jest dobrym doradcą" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka
Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Tomaszem Krupą rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Choć do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, to pogoda sprawia, że nawet w dni powszednie wiele osób już wypoczywa nad wodą. O bezpieczeństwie z rzecznikiem podlaskiej policji  nadkom. Tomaszem Krupą rozmawia Edyta Wołosik. 


Edyta Wołosik: Sortownia odpadów Studzianki - wczoraj wieczór sygnał o tym, że znów płonie to miejsce. Co w związku z tym, jeśli chodzi o policję, czy jakieś czynności już podejmujecie?


nadkom. Tomasz Krupa: Do chwili kiedy będzie trwała akcja straży pożarnej my ograniczamy się do zabezpieczenia tego miejsca. Natomiast po zakończeniu akcji gaśniczej oczywiście zostaną wykonane oględziny i wszelkie czynności, które mają doprowadzić i pozwolić odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną tego pożaru. Tutaj też kluczowa będzie opinia biegłego z zakresu pożarnictwa, ponieważ my zawsze prowadząc czynności w sprawie pożarów na takich opiniach się opieramy.


Trudno może być wykryć sprawcę, bo to nie pierwszy pożar, jeśli oczywiście było to podpalenie, nawet nieumyślne.


Na odludziach, w sytuacjach gdzie nikt tego nie widzi, gdzie nie ma osób - rzeczywiście może to stręczyć się dodatkowe kłopoty, jeżeli chodzi o pracę policjantów pionów śledczych. Natomiast nikt nie przesądza na samym początku o wyniku prowadzonego postępowania, tutaj wszystkie czynności, które będą wykonywali policjanci, będą wykonywane właśnie po to, żeby doprowadzić do ustalenia ewentualnego sprawcy, jeżeli będzie to wynikało z opinii biegłego z zakresu pożarnictwa, że do powstania tego pożaru przyczyniły się osoby trzecie.


Pogoda, którą teraz mamy, temperatury sięgające 30, a nawet więcej, stopni powodują, że nawet w czasie wypoczynku możemy nieświadomie zaprószyć ogień na przykład w lesie, dlatego bardzo apelujemy o to, żeby żadnych ognisk nie rozpalać. Ta pogoda sprzyja temu, że niektórzy korzystają już z wypoczynku nad wodą. Statystyki z lat poprzednich, jeśli chodzi o województwo podlaskie i utonięcia - rok 2015 - 19 osób, rok 2016 - 14, rok 2017 - 12, rok 2018 - aż 23, pamiętamy, że było to upalne lato. W tym roku w naszym regionie utonęły już dwie osoby. Bezpieczeństwo nad wodą, czyli co?


Temat szeroki jak rzeka, rzeczywiście te statystyki są bardzo przerażające, tym bardziej, że w wielu tych przypadkach do tej tragedii doprowadza niestety ludzkie zachowanie, bardzo nieodpowiedzialne zachowanie. Korzystając z tych uroków wody wiele osób niestety raczy się alkoholem, a to jest taki środek, który włącza w wielu osobach "nieśmiertelność", niestety połączenie alkohol i korzystanie z uroków kąpieli kończą się czasami bardzo tragicznie. 

Powinniśmy wszyscy pamiętać o naprawdę takich bardzo podstawowych, elementarnych rzeczach związanych z korzystaniem z uroków akwenów - przede wszystkim alkohol nie idzie w parze z wypoczynkiem nad wodą i na pewno nie jest dobrym doradcą. Wielu osobom może się wydawać, że mogą więcej, dalej, szybciej...


Nawet w niedozwolonych miejscach - bo to też jest ważne.


Nawet w niedozwolonych miejscach i to wtedy kończy się bardzo tragicznie. Najbezpieczniejszą formą wypoczynku jest korzystanie z tych miejsc, gdzie są ratownicy. To jest zawsze taka sytuacja, że nawet jeżeli coś się zacznie dziać niepokojącego, to mamy tutaj taki margines bezpieczeństwa, że będzie ktoś, kto wejdzie do wody i nam tej fachowej pomocy udzieli. Natomiast te wszystkie dzikie kąpieliska, bez względu na to, czy mówimy tutaj o wodach stojących czy płynących - niestety takiego zabezpieczenia nam nie dają. Tam jesteśmy zdani sami na siebie.


Ale oczywiście obecność ratownika i strzeżone kąpielisko nie zwalnia rodziców z tego, żeby patrzeć na dzieci, bo zdarza się, że rodzice sobie, dzieci sobie, bo dobrze pływają, bo są odpowiedzialne, bo ratownik patrzy.


Właśnie przekonanie, że ktoś dobrze pływa, to jest pierwszy krok do tragedii. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak niebezpiecznym żywiołem jest woda i pomimo wysokiej temperatury, spokojnych warunków, braku falowania na wodzie, może okazać się, że na przykład nagłe nasze wejście do wody, nagłe schłodzenie organizmu spowoduje takie zmiany w tym organizmie, że nie będziemy w stanie wyjść o własnych siłach z wody i zaczniemy tonąć. 


W ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się spotkanie rady do spraw ratownictwa. Było okazją do omówienia stanu przygotowań służb do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji. Tego lata służbę na wodzie w całym kraju będzie pełnić 590 przeszkolonych policjantów, którzy mają do dyspozycji ponad 300 łodzi. Podlascy policjanci również biorą udział w takich działaniach?

 

Dysponujemy również najnowszymi łodziami właśnie po to, żeby zapewniać bezpieczeństwo. Wspomnę jeszcze o bardzo ważnej rzeczy, ci wszyscy policjanci, którzy na łodziach pełnią służbę, to są naprawdę świetnie wyszkoleni ludzie, świetnie wyszkoleni ratownicy. Oni bardo często w naprawdę trudnych warunkach nieraz niosą pomoc tym wszystkim potrzebującym. Jednak ta świadomość, że na wodzie są ratownicy, że na wodzie są policjanci, nie zwalnia nikogo z ostrożności i z zachowania zdrowego rozsądku. 


Podlascy policjanci gdzie będą?


Będziemy chociażby od Zalewu Siemianówka po całe Pojezierze Suwalsko-Augustowskie - tam na wszystkich akwenach, wszędzie tam, gdzie są turyści. Zarówno policjanci na wodzie, ale również na lądzie, bo też sprawdzamy miejsca, gdzie mogą osoby korzystać chociażby z dzikich kąpielisk, po to właśnie, żeby przestrzegać, przypominać i jeżeli zajdzie taka potrzeba - reagować na jakieś niebezpieczne sytuacje.


Żeby dojechać na wypoczynek korzystamy z dróg i tam też rozumiem - patrole będą, bezpieczeństwo na drogach, ostrożność wskazana?


Oczywiście, jak najbardziej tak. Zawsze o tym przypominamy - nadmierna prędkość, niedostosowanie tej prędkości do warunków, które panują na drodze. Mówimy o okresie letnim - w większości mamy dobre warunki, ale my zauważamy taką prawidłowość, że nawet jeżeli jest bardzo ładna pogoda i nagle zaczyna padać deszcz, jezdnia robi się trochę śliska, zaczyna dochodzić do drobnych kolizji na drogach, dlatego że u kierowców wywoływane jest takie złudne uczucie - jest ciepło, popadał trochę deszcz - nic się wielkiego nie dzieje, A nagle się okazuje, że ta droga hamowania przez mokrą nawierzchnię staje się dużo dłuższa i pojawiają się różnego rodzaju niespodzianki i na drodze kierowcy nie są w stanie prawidłowo zareagować.

Ale podkreślamy jeszcze coś zupełnie innego - każdy z nas jak wsiadamy do samochodu powinien być świadomy poziomu swoich umiejętności prowadzenia pojazdu na drodze i ta prędkość nie tylko powinna być dostosowana do warunków jakie nas na drodze spotykają, ale do natężenia ruchu, do umiejętności, bo dla jednego kierowcy poruszanie się z tą prędkością blisko maksymalnej dozwolonej na danym odcinku drogi będzie to komfortowa sytuacja i ten kierowca będzie reagował prawidłowo i prawidłowo się w tym ruchu zachowywał, a ktoś kto ma mniejsze doświadczenie, niestety przy takiej prędkości będzie już stwarzał i dla siebie, i dla innych uczestników ruchu duże zagrożenie.


I jeszcze na koniec apel, by korzystać z kontroli autokarów, zarówno jeśli dzieci wyjeżdżają na wakacje, ale też teraz, gdy natężona jest ta liczba wyjazdów na zielone szkoły, na wycieczki szkolne przed końcem roku szkolnego.


Tak, tego typu informacje, gdzie autokar może zostać skontrolowany przez policjantów znajdują się chociażby na stronach internetowych wszystkich komend miejskich i powiatowych na terenie województwa. I to kolejna bardzo istotna rzecz, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że nie wszyscy przewoźnicy i nie w każdej sytuacji, podstawiają autokary w pełni sprawne. 

Pamiętajmy o tym, że tymi autokarami poruszają się nasze największe skarby, wysyłane na wycieczki, więc każdy rodzic powinien mieć pewność, że dziecko wsiada do bezpiecznego autokaru. To jest tylko pojazd, tam w każdej chwili może się coś zepsuć, my jesteśmy dostępni codziennie, codziennie policjanci sprawdzają autokary, chociażby w Białymstoku jest przygotowany taki punkt - miejsce kontroli autokarów przy Tysiąclecia Państwa Polskiego, wystarczy tam przyjechać, tam są albo policjanci, albo inspektorzy transportu drogowego, sprawdzają autokary pod względem technicznym, wystawiają dokument, który kierowca każdemu rodzicowi na żądanie powinien pokazać. 

I pojawia się pytanie, jak ma się zachować rodzic, kiedy z miejsca zbiórki, gdzie dziecko wyjeżdża na wycieczkę, nagle się okaże, że kierowca takiego dokumentu nie ma. Wtedy należałoby zadzwonić na numer alarmowy i poprosić o taką kontrolę. Nie ma najprawdopodobniej z jakiegoś powodu, bo jeżeli mam świadomość tego, że pojazd którym kieruję jest w pełni sprawny, to nie ma przeciwwskazań, powinienem jechać poddać się tej kontroli. Natomiast sytuacje zaniedbania powinny być jak natychmiast zgłaszane, bo gra tu idzie o najważniejsza rzecz, jaką jest bezpieczeństwo.


Bezpieczeństwo najważniejsze, a więc o to apelujemy, nawet jeżeli wyjazd jakikolwiek miałby się opóźnić.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok