Radio Białystok | Gość | Robert Biedroń [wideo] - kandydat Lewicy na prezydenta RP

Robert Biedroń [wideo]

kandydat Lewicy na prezydenta RP

24.02.2020, 08:30, akt. 28.06.2020, 08:57

"Wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć" - mówi Robert Biedroń.

Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka
Robert Biedroń, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Robertem Biedroniem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kampania prezydencka nabiera tempa. Kandydaci zbierają teraz podpisy, aby móc oficjalnie się zarejestrować. W ten weekend 3 kandydatów odwiedziło nasz region. Wśród nich był kandydat Lewicy Robert Biedroń, z którym rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Władysław Kosiniak-Kamysz już się zarejestrował, a jak u pana?


Robert Biedroń: A u nas też bardzo dobrze, mamy już ponad 100 000 podpisów, ale chcemy złożyć dużo więcej i dlatego kontynuujemy. Pół miliona - to będzie tak odpowiednio, ale zobaczymy, ile uda nam się zebrać. Na pewno dzisiaj widzimy duży entuzjazm po naszej stronie, na lewicy, wiele osób chętnych także tutaj na Podlasiu, co nie zawsze było taką oczywistą oczywistością. Przecież przez lata Podlasie nie było reprezentowane przez żadnego lewicowego posła w polskim parlamencie i nareszcie w końcu mamy swoją reprezentację. I to zbieranie podpisów jest świadectwem, że Lewica się tutaj na Podlasiu odradza.


Do końca lutego macie powołać wszystkie komitety wsparcia pana w poszczególnych województwach i zapowiadany jest zwrot w kampanii w celu nasilenia jej przebiegu.


Otwieramy kolejne komitety, mamy już ich 518, bo wczoraj tutaj w Białymstoku otworzyliśmy kolejny komitet. To jest ruch obywatelski, który ma pomóc nie tylko nam w zbieraniu podpisów, ale też zjednoczyć wszystkich ludzi o postępowych poglądach, którzy chcieliby nowoczesnego państwa dobrobytu, dobrych usług publicznych, rozdziału państwa od Kościoła, równości - tych postulatów które są w DNA Lewicy, a przez wiele lat chyba nie był reprezentowane. Bo 15 lat rządząca prawica, w naszej ocenie, wiele osób, wiele grup społecznych pozostawiła z tyłu i się nimi nie zajmowała.


Ma być zwrot w kampanii, większa krytyka będzie, na czym będzie polegał? 


Będzie na pewno polegał na większej mobilizacji naszego elektoratu, będzie polegał także na nowych postulatach programowych, będzie polegał na jeszcze większej mojej aktywności. Ja każdego dnia odwiedzam około czterech powiatów, mam mnóstwo spotkań. Dzisiaj kontynuuję też te spotkania, wczoraj byliśmy w Hajnówce upamiętniając ofiary Burego i ciężko pracujemy. 

Wydaje mi się, że nic nie jest jeszcze przesądzone w tych wyborach. Wiemy, że wybory prezydenckie w Polsce są najmniej przewidywalne i wszystko może się wydarzyć. Te spadające sondaże prezydenta Dudy i te spłaszczone sondaże kandydatów opozycyjnych dają każdemu prawie równe szanse. I wierzę, że  po 15 latach Lewica będzie miała swojego prezydenta, a mieliśmy już kiedyś najlepiej ocenianego prezydenta w historii III RP - Aleksandra Kwaśniewskiego.


Czy na kandydata Roberta Biedronia nie jest za wcześnie, czy nie jest za bardzo postępowy w cudzysłowie mówiąc, za bardzo partnerski?


Słyszałem wielokrotnie te słowa. Kiedy startowałem na posła mówiono, że może za wcześnie - zostałem posłem, kiedy startowałem na prezydenta Słupska - miałem 4% poparcia, kiedy Aleksander Kwaśniewski w 95 roku startował mówiono również, że staje przeciwko przecież Lechowi Wałęsie - legendzie Solidarności, nobliście, Kościół go krytykował, wiele środowisk go krytykowało i Aleksander Kwaśniewski został prezydentem. 

Ja zrobię wszystko, żeby zostać prezydentem dlatego, że wierzę że ludziom może żyć się lepiej, że nie musimy likwidować małych szpitali, możemy mieć dobre szkoły, możemy mieć dobrą infrastrukturę samorządową, że możemy mieć rozdzielone państwo od Kościoła. 


Ale gdyby nie ta postępowość, to niektórzy eksperci wróżą, że Lewica mogłaby większe notowania osiągnąć.


Ale Lewica nie może być niepostępowa, Lewica wierzy w postęp, to jest naszym DNA, wierzymy w pokój, w postęp, w równość, szanujemy wielokulturowość, to szczególnie tu na Podlasiu widać, jak ważne jest żeby kultywować właśnie te wartości, te poglądy. No przecież Podlasie płaci cenę za podziały, za to że niektórzy chcą nas wszystkich skłócić. A my nie chcemy, chcemy jednoczyć, łączyć.


Ale wprowadzając między innymi Stanisława Cioska do swojego komitetu wyborczego, to liczy pan na poparcie takiego żelaznego PRL-owskiego elektoratu?


Pan ambasador Stanisław Ciosek był wieloletnim doradcą, szefem doradców prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w polityce zagranicznej, w tym polityce wschodniej. Jak oceniamy kiedy Polska miała najlepsze stosunki z naszymi sąsiadami, to chciałbym przypomnieć, że te stosunki były normalizowane i dobre, kiedy rządził Aleksander Kwaśniewski.


Ale powołując tego człowieka do swojego komitetu wyborczego strasznie się pan naraził Antoniemu Macierewiczowi.


Tak, ale Antoni Macierewicz na mnie nie będzie głosował i jego elektorat.


Ale wskazuje, że w ten sposób naruszane są interesy polskie, bo Stanisław Ciosek daje sygnał Rosji i przede wszystkim Francji, żeby poprawiać stosunki z Rosją, co może zagrozić naszym interesom.


I to jest ważny sygnał, ja taki sygnał wzmocnię zresztą na falach radiowych, ponieważ uważam że trzeba budować mosty.


Bez oddania samolotu, bez powiedzenia "przepraszam", bez zmiany tego nastawienia do polskiej historii?


Uważam, że trzeba budować mosty ze społeczeństwem, nie tylko Rosji, ale także białoruskim, także litewskim. Polska jest dzisiaj skłócona i na północy, i na południu.


My z narodem się nie kłócimy, my się kłócimy z Putinem.


No więc Putina trzeba odpowiednio traktować. Ja jestem szefem zresztą delegacji Parlamentu Europejskiego na Białoruś i mamy krytyczne podejście oczywiście do Łukaszenki, ale budujemy bliskie więzi ze społeczeństwem białoruskim.


Co będzie pan za wchłonięciem Białorusi przez Rosję, może nie tak bardzo politycznie, ale przede wszystkim ekonomicznie?


Nie, będę przede wszystkim za tym, żeby społeczeństwo Białorusi mogło samo decydować o swojej przyszłości, swoim losie. Czy chcą ciążyć bliżej Rosji, czy Europie zachodniej.


Ale w naszym interesie jest żeby ciążyć do nas, do Europy zachodniej.


I dlatego mam dobre stosunki z organizacjami pozarządowymi białoruskimi.


Z drugiej strony jest sygnał dla Francji, że pan powołuje człowieka, który kiedyś współpracował z Rosją, w związku z tym w Polsce może się odwrócić karta i będą ludzie, którzy będą chcieli współpracy z Rosją.


Będą ludzie, podobnie zresztą jak Francja, Niemcy chcą dobrych stosunków na całym kontynencie, także z Rosją. Akurat Niemcy i Francja mają bardzo dobre stosunki z Rosją, to dzisiaj Polska jest osamotniona na mapie Europy.


Ale jak oni mieli dobre stosunki z Rosją, to myśmy strasznie na tym cierpieli.


Więc trzeba doprowadzić do tego, że wszyscy w Unii Europejskiej będziemy mieli odpowiednie stosunki z Rosją.


To naiwność.


Nie, dzisiaj PiS mówi, że nie ma żadnych relacji z Rosją, siada na osła w gumofilcach i pędzi na Moskwę, a z drugiej strony kupuje 13 i pół miliona ton najgorszej jakości węgla z Rosji właśnie, dzięki czemu Putin może sączyć swoją antypolską propagandę. Ja uważam, że trzeba wprowadzić embargo na fatalnej jakości węgiel z Rosji, a otworzyć granice dla tych wszystkich, którzy chcą z nami współpracować. Polski węgiel jest za drogi, ale PiS mówi że Polska węglem stoi. No jest to jak to możliwe? 5 milionów ton węgla czeka na hałdach, żeby ktoś je kupił. Dlaczego polski rząd nie wspiera polskiego przemysłu węglowego? 


W ten sposób przeszliśmy też i do klimatu. Unia Europejska wprowadza pakiet mobilności, który bardzo mocno narusza interesy polskich firm transportowych i będzie zmuszała do przejazdu, pustego przejazdu co 8 tygodni wieluset polskich ciężarówek do kraju po to, żeby ten pakiet mobilności wypełnić, to bez sensu.


I zgadzam się z panem całkowicie, dlatego my jako posłowie opozycji, na czele z panem posłem Liberadzkim, który akurat jest w komisji zajmującej się tymi kwestiami, bronimy polskich interesów.


Ale nie udało się, bo ten pakiet został przegłosowany, Europa, czyli Niemcy i Francja są przeciwko polskim ciężarówkom.


Ale nie udaje się, tak jak nie udaje się dzisiaj wynegocjować dobrego budżetu, bo ten rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał nam, że nie będzie rozmawiał na kolanach, a jak się okazuje przegrywa wszystkie głosowania, wszystkie ważne decyzje strategiczne i w interesie Polek i Polaków.


To co - mamy klęknąć, żeby dostać swoje pieniądze?


Mamy usiąść do stołu i ostro negocjować, a rząd PiS-u tego niestety nie robi, bo nie jest przy stole. Ja jestem w komisji budżetowej, nie chciałbym krytykować, ale to nie jest dobre dla Polski. Chciałbym zachęcić w moich kolegów z PiS-u żeby się tam zaangażowali. 


Czy tutaj nie powinno być jednolitości wśród polskich posłów?


A nie jest, bo my walczymy na opozycji o te właśnie sprawy, a posłowie PiS-u nie walczą o to. Wracam właśnie z Brukseli, walczyłem, rozmawiałem o tym z premierami, głowami państw na temat większych środków dla Polski. Oni mówią jasno i wyraźnie - ten rząd z nami nie rozmawia, ten rząd nie negocjuje, oni prowadzą politykę tylko i wyłącznie na własne podwórko. I jest jeszcze jedna rzecz - wiele krajów obawia się tego, co się dzieje w Polsce jeśli chodzi o praworządność i mówią - nie możemy z jednej strony krytykować Kaczyńskiego i jego rządu, a z drugiej strony wspierać go finansowo. I to jest racjonalne, więc my na opozycji mówimy OK, karajcie Kaczyńskiego, a nie karajcie Polek i Polaków. Niech te fundusze trafiają bezpośrednio do samorządów, do organizacji pozarządowych.


I się spotkacie z rządem i negocjującą Europą, żeby ten jak największy budżet dla Polski wynegocjować?


Wszędzie tam, gdzie trzeba będzie walczyć o każde dodatkowe euro się spotkamy. Ja wspieram polski rząd i jeśli chodzi o zabieganie o więcej pieniędzy na politykę spójności, więcej pieniędzy na wspólną politykę rolną, na fundusz sprawiedliwej transformacji, na nowy zielony ład. Tylko, że dzisiaj naprawdę - ja tam jestem, ja to widzę, ten rząd jest na kolanach, na kolanach przed Macronem, przed Merkel, przed innymi państwami. Tu machają szabelką, a w Brukseli na kolanach błagają o jakiekolwiek pieniądze.


A na razie powiedzieli nie, że się nie zgadzają na te propozycje.


I są osamotnieni, 26 do 1 znów przegrywają. Bez sensu w ogóle. Tam trzeba rozmawiać, dyplomacja wymaga zwinności, finezji, a tego brakuje obecnej władzy.

| red: mak, sk, lma


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory
Pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka Ewa Bończak-Kucharczyk, źródło: PRB

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
21.10.2024

Od początku nowego roku rozpocznie funkcjonowanie nowa podbiałostocka gmina Grabówka. Do jej utworzenia pozostało nieco ponad dwa miesiące, a jeszcze mniej na stworzenie jej pierwszego budżetu. Wszystkim tym od trzech dni zajmuje się powołana przez premiera pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Ewa Bończak-Kucharczyk. O tym we wtorkowej (22.10) rozmowie o 8:10.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
20.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.


Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.

generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.


Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.


Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.

fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.


Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.

Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.

Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.


Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.

Michał Rusinek, fot. Marcin Gliński

prof. Michał Rusinek [wideo]

literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, pisarz i tłumacz
7.10.2024

- Spróbujmy mieć świadomość języka. Język jest czymś takim, czego my nie zauważamy. A jeżeli go nie zauważamy, to jest takie niebezpieczeństwo, że on zacznie nami "mówić". Stąd mój pomysł, żeby słuchać języka polityków, żeby trochę się przed nim obronić - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Michał Rusinek.

dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
6.10.2024

W niedzielę (6.10) dowiemy się kto dostanie Nike - najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną nagrodę literacką w Polsce. W jury, w tym roku zasiada literaturoznawczyni z UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.


Grzegorz Sandomierski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Sandomierski [wideo]

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
4.10.2024

- Mam nadzieję, że moda na Jagiellonię będzie trwała bardzo długo - mówi Grzegorz Sandomierski.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Marcin Gliński

Prof. Marcin Moniuszko

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4.10.2024

"My nie tylko kształcimy kadrę - my jesteśmy codziennie na tym froncie walki o zdrowie poszczególnych pacjentek i pacjentów. To jest coś, do dodaje naszej pracy szczególnego wymiaru odpowiedzialności" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, 3.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
3.10.2024

- Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich na Podlasiu. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

emerytowany inspektor policji, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2.10.2024

- Jeżeli mamy do czynienia z recydywistą, to nie ma co mu dawać kredytu zaufania, traktować go liberalnie. Jego miejscem są kraty - mówi Marek Konkolewski.

Jacek Brzozowski, 2.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
2.10.2024

- Ta decyzja nie została podjęta wbrew woli burmistrza i mieszkańców Supraśla, tylko w zgodzie z marzeniami, pragnieniami 10 tysięcy mieszkańców żyjących w Grabówce, Henrykowie, Sobolewie i Zaściankach - mówi o zatwierdzeniu podziału gminy Supraśl i utworzeniu gminy Grabówka Jacek Brzozowski.

Edyta Kondzior, komendantka OHP w Białymstoku, fot. A. Tyszkiewicz

Edyta Kondzior

komendant Ochotniczych Hufców Pracy
1.10.2024

Do pomocy poszkodowanym przez powódź przyłączają się też OHP w Podlaskiem. W Wasilkowie przygotowano 36 miejsc dla dzieci z zalanych terenów - informuje Edyta Kondzior.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
29.09.2024

"15 października oficjalnie otworzymy dla mieszkańców ostatni odcinek Trasy Wschodniej, która zdecydowanie odciąży ruch w centrum Suwałk i umożliwi szybki przejazd z północy miasta na południe do strefy ekonomicznej" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mirosław Czekaj, fot. Gabriela Lasota

Mirosław Czekaj

prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
27.09.2024

- Zielona transformacja służy kilku ważnym celom, m.in. termomodernizacji. Trudno byłoby znaleźć przeciwników termomodernizacji, bo obniża koszty funkcjonowania i przyczynia się do tego, że zużywamy mniej paliw - chroniąc planetę - mówi prezes BGK Mirosław Czekaj.

Barbara Okuła, fot. Marcin Gliński

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050
26.09.2024

"Ta ustawa anty-hejterska ma chronić przede wszystkim osoby poszkodowane w Internecie. Cyberprzemoc, hejt w Internecie - uznaliśmy jako posłowie, że czas najwyższy to zmienić. Jest taki postęp technologiczny, że nasz kodeks cywilny nie nadąża. I nie ma przepisów, które chroniłyby takie osoby poszkodowane" - mówiła w Polskim Radiu Białystok posłanka Polski 2050 Barbara Okuła.


Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.


Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.

Wojciech Borzuchowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.09.2024

"Węzeł Białystok Zachód będzie polegał na tym w swoich rozwiązaniach, że zostanie nabudowana nad istniejącą ósemką trasa S19. Tu będą czasowe utrudnienia, które niestety potrwają dwa lata, ale później będzie tylko lepiej" - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Borzuchowski.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok