Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa

21.09.2021, 08:20, akt. 08:59

"To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie słabnie fala migracji na granicy z Białorusią. Polskie służby wciąż odnotowują próby nielegalnego przekroczenia granicy - na dodatek - w przygranicznym rejonie znalazły zwłoki trzech osób. To wydarzenie propagandowo próbuje wykorzystywać reżim Aleksandra Łukaszenki - między innymi o tym z ekspertem do spraw bezpieczeństwa profesorem Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Stało się to, przed czym przestrzegało wielu ekspertów - są pierwsze przypadki śmiertelne wśród imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Polski. Tę tragedię już wykorzystuje propaganda białoruska.


prof. Daniel Boćkowski: Bardzo silnie wykorzystuje propaganda białoruska. Nie łudźmy się - była na to przygotowana, ćwiczyła to już, kiedy próbowała wrobić Litwę w śmierć młodego mężczyzny, tam sprawa była nie do końca jasna, ale już wtedy bardzo ostro grano hasłem właśnie bestialstwa służb granicznych. 

Niestety, przy tych warunkach pogodowych, jakie mamy, nieuchronnie zbliżał się ten moment, kiedy ktoś po prostu z powodu wyziębienia straci życie. Mamy wielki problem, mamy wielką ludzką tragedię i mamy żerowanie ze strony Białorusi bardzo silne, we wszelkich możliwych środkach propagandowych - od stron internetowych poprzez białoruskie portale, informujące o działaniach służb, a skończywszy na kanałach białoruskiej telewizji - wszędzie tam w sposób jasny podkreśla się, że to jest wina Polski. Wielka propagandowa ofensywa mająca pokazać Polskę w jak najgorszym świetle.


Po naszej stronie szef Straży Granicznej na konferencji prasowej zasugerował delikatnie, że te przypadki śmierci cudzoziemców to też nie jest taki zbieg okoliczności do końca, że to wydarzyło się wszystko jednego dnia. Jakoby sugeruje, że to strona Białoruska z kolei miała tutaj swój udział w tym wszystkim.


My mamy bardzo duże problemy z czymś, co można nazwać nie tyle zarządzaniem kryzysem, ile z zarządzaniem informacją kryzysową. Po stronie Straży Granicznej, po stronie służb nie ma profesjonalnego biura powołanego właśnie w związku z tym kryzysem, z dobrymi oficerami prasowymi, z dobrą współpracą, czy jakąkolwiek współpracą z mediami. 

W ten sposób te informacje, które wypływają z tamtej strony, są obarczone w sposób automatyczny obawą o to, że nie wszystko służby chcą ujawniać. Stąd też trzeba być bardzo ostrożnym przy formułowaniu tego typu tez, jeśli nie ma się dowodu, bo druga strona bardzo chętnie to wykorzysta. Mamy trzy osoby w trzech różnych miejscach, z czego trudno by powiedzieć, że Białorusini mieli wpływ, tam się pojawiały oskarżenia o to, że być może tym osobom podano jakieś środki. Ale tak naprawdę sprawa jest o tyle oczywista, że na Białostocczyźnie, na granicy przez 3 dni w tej temperaturze, przy deszczu, w zasadzie przebywanie bez odpowiednich ubrań, bez namiotów, bez ciepłego posiłku, bez miejsca na schronienie - to jest proszenie się o natychmiastową hipotermię i ci wszyscy ludzie prawdopodobnie właśnie z powodu tej hipotermii zginęli. Ukrywając się, zagubieni, w pewnym momencie nie byli już w stanie poradzić sobie i stąd śmierć z wyziębienia. Byłbym bardzo ostrożny, zanim nie będzie jasnych badań, w sugerowaniu czego innego.


Co w związku z tymi informacjami propagandowymi ze strony białoruskiej i z tymi sytuacjami, jakie miały miejsce, mogą zrobić polskie władze?


Dobre pytanie. Na początek stworzyć wreszcie profesjonalne centrum, profesjonalne miejsce informacji kryzysowej, ale nie na zasadzie takiej, że postawimy tam samych oficerów prasowych Straży Granicznej, czy jakieś jeszcze kilka osób wyznaczonych, tylko miejsce, gdzie informacje także ze strony służb będą przekazywane akredytowanym dziennikarzom, którzy to dziennikarze będą mogli nie tylko otrzymywać te materiały, ale też weryfikować i wykonywać swoją pracę, bo tak naprawdę myśmy oddali pole całkowicie Białorusinom. 

W Polsce nie ma tych informacji, one nie krążą, one pojawiają się tylko w postaci krótkich notek Straży Granicznej, dopiero odnalezienie tych ciał spowodowało, że oficjalnie wystąpił premier czy komendant, ale pamiętajmy, że Rosjanie i Białorusini panują w tej przestrzeni cyfrowej. Narzucają określoną narrację, w której Polska i działania Polski przedstawiane są jako całkowicie antyhumanitarne. 

No i naszym celem jest od samego początku zbudowanie przestrzeni informacyjnej, w której jasno będziemy wskazywać to, co jest kluczowe - że ci ludzie, na tych granicach znaleźli się dlatego, że wcześniej zostali tu sprowadzeni przez Białorusinów. Mało tego - większość tych ludzi już na starcie została oszukana, że za odpowiednie pieniądze zostanie skierowana i dostarczona do Niemiec. To władze białoruskie są odpowiedzialne za kryzys, władze białoruskie są odpowiedzialne za to, że tych ludzi w takich warunkach przez te granice przeganiają, bo gdyby nie to, to ta blokada granicy byłaby bardzo szczelna i nie udałoby się tam nikomu przejść, a na pewno nie tam, gdzie tego chciałyby służby.


Straż Graniczna poinformowała także o tym, że funkcjonariusze uratowali imigrantów na bagnach, na rozlewiskach rzeki Supraśl w pobliżu wsi Pieńki, to jest niedaleko Michałowa, czyli oznacza to, że cudzoziemcy przedostają się przez granicę, przekraczają niepostrzeżenie strefę objętą stanem wyjątkowym i idą około 15 km od granicy. Czy to nie jest pańskim zdaniem niepokojące?


Nie ma absolutnie szczelnej granicy. Jeśli byśmy chcieli stworzyć absolutnie szczelną granicę, to nie wiem, czy nawet taki mur, który Trump planował postawić na granicy z Meksykiem, byłby wystarczający. Doświadczenia Węgrów uczą, że postawili już dwa płoty, a i tak ludzie potrafią się przez to przedostać. 

My tak naprawdę nie jesteśmy w stanie patrolować non-stop tej granicy na tyle skutecznie, by wyłapać przypadki przekraczania. Szczególnie że z informacji, które stamtąd pochodzą - tam pojawiły się już grupy, które mają nożyce, tam pojawiły się przypadki, w których dokonano zwału jednego czy dwóch drzew, które skutecznie zniszczyły płot w danym miejscu, więc ci ludzie będą przenikać, bo są zdesperowani, by to uczynić.


Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o podpisaniu przez Białoruś umów o ruchu bezwizowym, między innymi z Pakistanem, Jordanią i Egiptem. Poinformował także, że białoruskie władze podjęły decyzję o tym, że lotnisko w Grodnie będzie miało status międzynarodowego. To chyba nie są zapowiedzi końca napływu imigrantów do Polski?


Pytanie w jakim stopniu to, co podejmuje Białoruś, jest grą na rzeczywiście wybudowanie kolejnych mostów do przerzutu ludzi, a jak bardzo jest grą także na tę destabilizację nas, tylko przy pomocy wojny informacyjnej. Akurat niedawno sprawdzałem jak wygląda legalna imigracja obywateli Pakistanu do Polski - w zeszłym roku wydano blisko 1000 pozwoleń na pobyt w Polsce, w tym roku do września wydano praktycznie tyle samo, czyli myślę, że nawet trochę więcej będzie legalnych pozwoleń. Jeśli Pakistańczycy są odpowiednio zmotywowani, to są w stanie przybyć do Polski do pracy, przybyć do Polski legalnie. 

Myślę, że w wielu przypadkach ci ludzie, którzy dali się omamić tym białoruskim obietnicom szybkiego transportu do Unii, a prawdopodobnie tak naprawdę szybkiego transportu do Niemiec, bo tylko dlatego się zdecydowali na to, nie wiem, czy zdecydowaliby się, gdyby wiedzieli, że wylądują w Polsce. Część z tych osób mogłaby w sposób legalny starać się o pobyt i uzyskiwałaby, bo rzeczywiście z roku na rok ilość osób z różnych krajów, zarówno Azji, jak i Bliskiego Wschodu do nas przybywa na stały pobyt, przybywa także do pracy, rośnie.


Pytanie, na które pewnie nikt nie zna odpowiedzi na chwilę obecną - czy stan wyjątkowy w Polsce zostanie przedłużony?


Moim zdaniem tak.


O ile będzie przedłużony stan wyjątkowy pańskim zdaniem?


Myślę, że będzie po prostu drugi raz na 30 dni, a jeśli to będzie trwało, to być może do pełnych 90.


Dziękuję za rozmowę. 

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok