Radio Białystok | Gość | prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

7.10.2021, 19:08, akt. 8.10.2021, 10:39

"Liczę na to, że przestrzegając tych wszystkich zasad sanitarnych, uda nam się dotrwać do końca w dużym stopniu w nauce stacjonarnej" - mówi prof. Adam Krętowski.

prof. Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka
prof. Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z profesorem Adamem Krętowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 6 tysięcy studentów zainauguruje dziś nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jaki to będzie rok? Jakie wyzwania stoją przed nimi i przed uczelnią? O tym z rektorem profesorem Adamem Krętowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Uniwersytet w Białymstoku planuje 90% zajęć stacjonarnych, zdecydowana większość zajęć stacjonarnie będzie odbywać się też na Politechnice Białostockiej, podobnie będzie na Uniwersytecie Medycznym. Jaki będzie nowy rok akademicki? 



prof. Adam Krętowski: Kolejny rok pandemii, przy czym trochę jest inaczej, ponieważ mamy już broń przeciwko pandemii, mamy szczepionki. Blisko 100% naszych pracowników, pracowników szpitali klinicznych, a także studentów, zwłaszcza tych lat klinicznych, czyli 4,5,6 rok jest zaszczepionych. Liczę na to, że przestrzegając tych wszystkich zasad sanitarnych, uda nam się dotrwać do końca w dużym stopniu w nauce stacjonarnej. 



A jak uczelnia jest przygotowana na wypadek wprowadzenia lockdownu w Podlaskiem, bo ten scenariusz jest wielce prawdopodobny? 



To jest trochę szersze pytanie, bo uczelnia to także szpitale kliniczne i tutaj w trakcie tej pandemii wiele razy pokazywaliśmy, że bez Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, bez szpitali klinicznych, to byłoby ciężko dla systemu opanować tę pandemię. Także jesteśmy przygotowani.



A jeżeli chodzi o egzaminy? 



Dalej powinny być stacjonarne. Mamy dużo sal dydaktycznych, w których możemy rozsadzić studentów w bezpiecznej odległości. 



Czy przewiduje pan jakieś ograniczenia dla niezaszczepionych studentów, a chodzi mi głównie o zajęcia kliniczne w szpitalach. 



Cała nasza energia będzie szła w kierunku przekonania tych nieprzekonanych. Formalnie nie mamy żadnych możliwości, regulowania tego, na pewno tak jak wszystkie zajęcia muszą być zgodnie z zasadami sanitarnymi. 



Ostatnie półtora roku w pandemii — jak wpłynęło to na pracę naukowców z pana uczelni, którzy jednocześnie mocno zaangażowani są w pracę w szpitalach? Pytam o to w kontekście zbliżającej się oceny uczelni, już w styczniu według nowych zasad będzie ewaluacja.



Duża niewiadoma, chociażby, dlatego że zmieniono całkowicie zasady w porównaniu do tego, co było 5 lat temu. Tak naprawdę nikt nie wie, jakie będą wyniki. My możemy porównywać tylko swoje osiągnięcia i tutaj mimo pandemii, mimo zwiększonej liczby pracy klinicznej, poprawiamy się, mamy coraz więcej dobrych publikacji, w wysoko punktowanych czasopismach, robimy wszystko, żeby nie wypaść źle na tej ewaluacji, ale zobaczymy, co będzie w styczniu, w lutym. Mieliśmy trzy kategorie A, byliśmy jedyną uczelnią, która ma wszystkie kategorie A z uczelni medycznych, także liczymy na to, że nam się uda to utrzymać, żeśmy podjęli wiele działań, które stymulowały naszych naukowców do lepszej pracy, pozyskiwaliśmy dodatkowe granty i fundusze. 

Oprócz tych osiągnięć ściśle naukowych, czyli publikacyjnych, elementem oceny ewaluacyjnej jest też współpraca z gospodarką, osiągnięcia te nasze społeczne, więc tutaj w zakresie tego naszego współdziałania ze środowiskiem to myślę, że mamy się czym pochwalić — kwestia wprowadzenia testów genetycznych. W Białymstoku, jako pierwsi w Polsce, zaczęliśmy sekwencjonować SARS-CoV-2, jesteśmy na etapie przygotowania takiej mapy szybkiego ostrzegania, nawiązaliśmy współpracę z sanepidem, ale także współpraca z przedsiębiorcami — mamy dwie spółki: Laboratorium Obrazowania Molekularnego, najnowsze dziecko to Genomika Polska, zapraszam wszystkich na stronę internetową genomikapolska.pl, to jest taka spółka, która jako jedyna w Polsce zajmuje się sekwencjonowaniem genomu na taką wielką skalę i także w zakresie działań komercyjnych. W tej chwili nasze państwo zaczęło chronić nasz genom. Koledzy z Poznania chcieli wysłać olbrzymie liczby próbek do Chin i to zostało zablokowane. I bardzo dobrze. My jesteśmy w stanie w Białymstoku zrobić te same badania za taką samą cenę jeszcze szybciej. Jesteśmy dumni z tego, że to się dzieje właśnie w Białymstoku. 



Jakie są szanse, by Uniwersytet Medyczny kształcił więcej lekarzy, pielęgniarek, ratowników? Pytam zwłaszcza w kontekście pomysłów, by kierunki lekarskie tworzyć w uczelniach zawodowych. 



My jesteśmy na to otwarci. W ciągu ostatnich 20 lat myśmy zwiększyli liczbę studentów trzykrotnie. W 2000 roku mieliśmy 2 000 studentów, w tym roku mamy ponad 6 000 studentów. Natomiast baza nie poszerzyła się w taki sposób. Zabiegamy w ministerstwie zdrowia o dodatkowe środki na tę część przedkliniczną, chcemy też rozwijać nasze szpitale kliniczne, chcielibyśmy, żeby szpitale samorządowe z nami współpracowały w zakresie dydaktyki. Myślę, że w pierwszej kolejności należałoby dać szansę uczelniom, które już istnieją, mają potencjał dydaktyczny, naukowy.



A ilu studentów bylibyście w stanie więcej kształcić, jeżeli się znajdą pieniądze? 



Jeżeli się znajdą pieniądze, to jesteśmy w stanie kształcić nawet dwa razy więcej studentów. To jest kwestia zbudowania za nieduże pieniądze centrum dydaktyki przedklinicznej, być może pani redaktor słyszeliście o staraniach, które są być może trochę trudniejsze, bo dotyczą tej części związanej z pałacem. 



Podziemna aula to faktyczna potrzeba, nie fanaberia.



Absolutnie tak. Po pierwsze potrzeba zwiększenia kształcenia lekarzy, ale po drugie to jest niesamowita szansa zrobienia badań archeologicznych, stworzenia miejsca, które będzie wykorzystywane przez białostoczan także do innych celów. Dostaliśmy pisemną zgodę na badania archeologiczne, intensywnie poszukujemy pieniędzy na wykonanie tych badań. Jeżeli się okaże, że jest to miejsce, w którym można zbudować to centrum dydaktyczne, to będziemy chcieli szukać także w krajowym programie odbudowy. Badania archeologiczne możemy zacząć na wiosnę nawet, tylko kwestia pieniędzy. 



Na jakim etapie jest tworzenie Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, które miałoby powstać na terenie szpitala zakaźnego? 



Wszędzie na świecie onkologia to jest najbardziej uniwersytecka dziedzina medycyny, bo to jest rozwój nowych terapii diagnostycznych, metod. Powinniśmy mieć własne Uniwersyteckie Centra Onkologii.



Zwłaszcza że chorych onkologiczne jest coraz więcej. Nie wystarczy tylko Białostockie Centrum Onkologii.



Nie wystarczy, tym bardziej że BCO pracuje świetnie, ale jest w centrum miasta i nie ma szans na rozbudowę. Tych pacjentów będzie coraz więcej, potrzeba nowoczesnych metod terapii. Chcemy rozwijać onkologię, to jest jeden z naszych projektów, które złożyliśmy do Ministerstwa Zdrowia, liczymy na to, że znajdą się pieniądze. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie właśnie takich fiszek projektów, które uważamy te priorytetowe i jeżeli chodzi o część kliniczną to mamy dwa takie priorytety, czyli rewitalizacja czy budowa na nowo klinik chorób zakaźnych oraz budowa Centrum Onkologii. Obie inwestycje na Dojlidach. To zostało dobrze przyjęte przez ministerstwo i czekamy na odblokowanie środków tych unijnych, na pewno będą konkursy i będziemy o to aplikowali. My jesteśmy gotowi, moglibyśmy zacząć od jutra. 



Na Dojlidach jak duże będą to inwestycje? 



Wstępny projekt mówi o 350 milionach, to są bardzo duże inwestycje, ale żeby to już był taki najnowocześniejszy szpital onkologiczny, na przykład z możliwością diagnostyki, z radioterapią, to jest nawet 500 mln. Z tego, co usłyszeliśmy, takie środki w tym programie odbudowy są i uważam, że my jako uczelnia, która pokazuje jakość kształcenia, która ma świetne wyniki naukowe, mamy szansę. 



Lada moment powinno działać centrum psychiatryczne przy ulicy Wołodyjowskiego. Budynek już stoi, co z wyposażeniem, a przede wszystkim z kadrą? Kiedy dzieci znajdą tu pomoc psychiatryczną?



Termin jest na połowę przyszłego roku, pani dyrektor kompletuje zespół, w tej chwili walczymy o trzy dodatkowe miejsca, jeżeli chodzi o specjalizację z psychiatrii dziecięcej. To jest ten problem, że jeżeli my nie mamy ośrodka kredytowanego, to nawet nie możemy tutaj kształcić. Musieliśmy prosić szpitale w Warszawie, żeby mogły dać nam te miejsca specjalizacyjne, i te osoby się zgłosiły. Jeśli chodzi o kwestie infrastrukturalne budowy, to tu bardzo sprawnie to przebiega, nawet jesteśmy dużo przed czasem. Jestem pewien, że będzie gotowa psychiatria dziecięca na początku przyszłego roku. 



Ale czy będą lekarze?



To był ten nasz pomysł, żeby połączyć psychiatrię dorosłych z psychiatrią dziecięcą. Nasza klinika psychiatrii dorosłych przenosi się na ulicę Skłodowską, a jednocześnie mamy Dziecięcy Szpital Kliniczny. Będzie szansa na budowanie tego zespołu, na pewno nowoczesny szpital też stwarza większą zachętę do pracy niż to, co się dzieje w tej chwili w szpitalu w Choroszczy.



Kwestie studenckie. Uczelniana hala sportowa i nowe boisko wielofunkcyjne przy akademiku.



Wszystko ma pani wypisane. To oczywiście jest rzecz, której niestety nie udało nam się wykonać. Wiadomo, hala jest potrzebna na szpital tymczasowy i jak pan wojewoda chodził, szukał, nikt nie chciał mu pomóc, to myśmy wiedzieli, że trzeba stworzyć tę rezerwę i trzeba stworzyć szansę na to, że w przypadku nasilenia fali gdzieś ci pacjenci lżejsi muszą leżeć. Oddaliśmy tę halę. Teraz mamy czwartą falę i pan wojewoda prosił o przedłużenie. Na razie nasi studenci muszą na podwórku ćwiczyć. Natomiast rzeczywiście liczyliśmy na to, że uda się to boisko wielofunkcyjne zrobić, proza dnia codziennego. Wyłoniliśmy wykonawcę, poszły ceny do góry, wykonawca zwlekał, niedawno nam powiedział, że niestety nie jest w stanie tego zrobić, więc jest kolejny przetarg. Oczywiście to jest bardzo ważne, to jest inwestycja z naszych funduszy, zrobimy wszystko, żeby to boisko wielofunkcyjne powstało, bo to jest element właśnie tej naszej profilaktyki prozdrowotnej. Aktywność fizyczna, także na powietrzu, w dzisiejszych czasach to jest coś bardzo ważnego i to powstanie mam nadzieję, że już na wiosnę. 



Dziękuję bardzo za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Jacek Brzozowski, źródło: PRB

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
6.01.2025

Dlaczego w Podlaskiem nie przybędzie dróg ekspresowych? Czy mieszkańcy Mielnika byli właściwie poinformowani o ataku uzbrojonego żołnierza na cywilny samochód? Między innymi o tym z wojewodą podlaskim rozmawiać będzie Ryszard Minko.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.

Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.


dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.

Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.


prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.

Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.


Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.


Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.


Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.


Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.


Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.


prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.


Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.


Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok