Radio Białystok | Gość | prof. Daniel Boćkowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa

22.02.2022, 08:25, akt. 10:25

"Na pewno nie ma mowy o żadnej wojnie światowej, bo nikt tego nie chce - ani świat zachodni, ani Rosja. Jest to po prostu brutalna gra interesów" - ocenia prof. Daniel Boćkowski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska
prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z prof. Danielem Boćkowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To rażące naruszenie prawa międzynarodowego - mówią o decyzjach prezydenta Rosji w sprawie Ukrainy światowi przywódcy i wzywają do wycofania się z nich. Zapowiadają też daleko idące sankcje. Władimir Putni wydał rozkaz wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę. Wcześniej podpisał dekret uznający niepodległość republik w Donbasie. Na ten temat z ekspertem do spraw bezpieczeństwa prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy Władimir Putin kalkuluje trzecią wojnę światową, czy liczy na podobny scenariusz, jak w 2008 roku w przypadku Osetii Południowej i w 2014 w przypadku Krymu, gdy zachód nałożył sankcje, ale w niedługim czasie znowu kwitła jego współpraca gospodarcza z Rosją?


prof. Daniel Boćkowski: Na pewno nie ma mowy o żadnej wojnie światowej, bo nikt tego nie chce - ani świat zachodni, ani Rosja. Jest to po prostu brutalna gra interesów. Rosja od pewnego czasu bardzo mocno i bardzo ekspansywnie próbuje ustawić się na nowo w strukturach geopolitycznych, jest to wynikiem zmian na arenie światowej, jest to wynikiem przesileń, zmiany wektorów polityki, więc Putin korzysta z okazji i po prostu pokazuje, że w Europie on chce w miarę w jasny sposób rozkładać razem z innymi karty, a nie tylko po prostu być przysłowiowym "krupierem". 

Stąd trudno się dziwić temu, że wybrał taki, a nie inny moment. To moment bardzo dobry zresztą dla niego, bo liczył na to, iż po zmianach władzy w Niemczech, po zmianie władzy w Stanach Zjednoczonych, po tym takim wyjściu z Afganistanu, gdzie pokazywało to niby osłabienie Stanów - można coś ugrać. 


Czyli nie przewiduje pan początku konfliktu militarnego na wielką skalę i jest jeszcze szansa na dyplomację?


Szansa na dyplomację jest, konfliktu na wielką skalę nie będzie, natomiast rosyjskie pojęcie dyplomacji jest bardzo względne, to znaczy dyplomacja jest wtedy, kiedy przynosi Rosji zyski.


Przynajmniej wtedy, kiedy mówi się w tym samym języku.


Niekoniecznie, z Rosją rzadko kiedy można było mówić w tym całym języku. Putin po prostu zrealizował dwie rzeczy: po pierwsze stał się znowu obecny w polityce międzynarodowej, przez długi czas wszyscy, ze względu na to, że się bali, że widzieli, że jest nieobliczalny, wszyscy do niego przyjeżdżali i rozmawiali z nim, on się chełpił tym, rzeczywiście podbijał swoje ego, pokazywał też na rynek wewnętrzny, że jest świetnym i potężnym politykiem. 

A z drugiej strony po prostu sytuacja na tyle była skomplikowana, iż chciał więcej, przynajmniej na razie widać, że chciał więcej, chciał bardziej uzyskać koneksję Ukrainy, to się nie udało, więc odciął po prostu wszystkie zyski. Donieck i  Ługańsk są ważną rzeczą, ale on przykrywa jeszcze ważniejszą rzecz, a mianowicie to, że Rosja de facto przejęła całkowitą kontrolę nad Białorusią i rosyjskie wojska zbliżyły się do granicy Polski bezpośrednio. My skupiamy się na Ługańsku i Doniecku, nie widzimy tej to o wiele ważniejszej strategicznie sytuacji.


Jak demokratyczny świat powinien teraz reagować, co jeszcze może powstrzymać Putina, czy jest coś takiego?


Jak zwykle będzie reagował. Będą głosy oburzenia, będą sankcje, tylko pytanie jest takie, czy sankcje będą takie same, jak je zaplanowano w momencie, kiedy ogłoszono, że Putin uderzy na Ukrainę? 

Bo tu znowu jest ta pułapka, którą Putin zastawił - czy aneksja i wkroczenie wojsk rosyjskich do Donbasu i Ługańska, gdzie de facto od lat stacjonowały, jest tym krokiem, który uznajemy za aneksję tak, jak zapowiadało to NATO i Stany Zjednoczone i przystępujemy wręcz do izolacji Rosji, czy też po prostu będą sankcje ze względu na to, że w zasadzie OBWE zostało wyrzucone do kosza, ale nie będzie to to samo, co sytuacja, w której rosyjskie wojska np. ruszyłyby w kierunku Charkowa czy Kijowa. Tego nie wiemy. 

Nie wiemy też jeszcze jednej rzeczy, jakie Rosja ma plany, bo tak naprawdę to nie jest tak, że zajęcie republik kończy te działania Putina. Myślę, że on dopiero rozpoczyna dużo bardziej skomplikowaną grę.


Zwłaszcza jeżeli będziemy analizować orędzie Putina, w którym powiedział, że Ukraina to nieodłączna część historii Rosji. 


To już jest frustracja rosyjska. Właściwie słuchając Putina, to wychodzi na to, że Rosja Carska była wielką potęgą, potem przyszedł Lenin, podzielono to wszystko, Ukraina nie jest prawdziwym państwem, Białoruś tym bardziej nie była prawdziwym państwem, nawet państwa Bałtyckie można mieć wątpliwości, więc widać tutaj te pewne głębokie frustracje. 

Kluczem jest inna rzecz, to co dzisiaj w nocy było mówione w ONZ, gdzie przedstawiciel Rosji w ONZ jasno powiedział, że tak naprawdę te wszystkie działania Rosji nie przekreślają porozumień mińskich, że Donieck i Ługańsk de facto stały się niepodległe w 2014 roku, że Ukraina jest zobowiązana nadal do realizacji różnych umów, które wtedy zostały zawarte, więc widać wyraźnie, że Putin chce już nie tylko mieć i zjeść ciastko, ale przy okazji chce przejąć całą piekarnię. 


Czy słabym punktem Putina mogą być rosyjscy oligarchowie, czy uderzenie w nich przyniesie jakiś skutek?


Pod warunkiem, że to uderzenie nastąpi, że sankcje, które wdroży się w najbliższym czasie, będą tak kosztowne dla oligarchów, jak zapowiadano na samym początku, kiedy mówiono o tym, że Rosja może rozpocząć pełnoskalową wojnę z Ukrainą i też nie do końca tak naprawdę, bo to jest kwestia tego, w jaki sposób resorty siłowe będą umiały zdławić ewentualne bunty, czy ewentualne niezadowolenie przynajmniej części oligarchów nienależących na przykład do resortów siłowych. 

Im większe sankcje mają spaść na Rosję, tym większe koszty musi ponieść także zachód. Pytanie, w jakim stopniu Rosja liczy, że świat zachodni nie będzie chciał aż tak głębokich sankcji wdrożyć, właśnie ze względu także na swoją sytuację gospodarczą, na społeczeństwo, na firmy, które tam działają.


Jeśli nie dojdzie do krwawych bezpośrednich walk w Donbasie, to czy skończy się tylko na sankcjach, czy świat odpuści tę jednostronną zmianę granic Ukrainy dokonaną przez Rosję?


Pytanie, czy świat może coś zrobić. Nikt nie rozpocznie wojny z Rosją, nie ma takiej opcji, więc świat może potępić Rosję, świat wprowadzi sankcje, ale jeżeli Rosji się to kalkuluje, to sprawa będzie wyglądała tak, jak wygląda. 

Pytanie brzmi raczej, jak dalece te działania rosyjskie, z którymi teraz mamy do czynienia są preludium do dalszego przesuwania granic. Czy i o ile rosyjskie uznanie donieckiej i  ługańskiej republiki jako podmiotów państwowych przełoży się teraz na stwierdzenie, że teraz musimy pomóc obu tym strukturom, pomóc w tym, aby wreszcie kontrolowały tereny, które rzekomo należą do nich. 

W tym momencie mamy do czynienia z całym obwodem ługańskim i donieckim, mamy znowu do czynienia z różnymi hasłami Rosji dotyczącymi porozumień mińskich i tego, że Ukraina nadal okupuje tereny, które należą się tym dwóm niepodległym republikom. Czyli mamy znowu taktykę salami, czyli jeszcze bardziej osłabiamy Ukrainę, jeszcze bardziej odcinamy ją, być może, że będziemy próbowali gdzieś znowu, skoro to udało się, doprowadzić do jakiegoś kolejnego przesilenia i kolejnego punktu.


A co w tej sytuacji może robić Polska, bo rzecznik rządu mówił, że przygotowuje się na ewentualną ofensywę Rosji.


Polska po prostu powinna realnie pomagać Ukrainie i wspierać Ukrainę w jej działaniach dyplomatycznych wraz z Unią Europejską, jako przewodnicząca OBWE powinna próbować teraz jeszcze jakichś działań, ale widać, że Putin OBWE się kompletnie nie przejmuje. 

Na pewno działać politycznie i dyplomatycznie w ramach Unii Europejskiej, bo tylko duże struktury takie jak NATO, Unia Europejska są w stanie choć trochę naciskać na Rosję, chociaż Rosja pokazała, że nie zależy jej absolutnie na tym, jak postrzega ją świat, zależy jej na tym, aby de facto odbudować swoje strefy wpływów. Mało prawdopodobne by to nastąpiło w Azji, ale przede wszystkim w Europie, więc przesunięcie granic, przynajmniej wpływu i granic, gdzie mogą być żołnierze rosyjscy na granicę Związku Radzieckiego z 1991 roku.


Dziękuję bardzo.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.


Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok