Radio Białystok | Gość | gen. Roman Polko - były dowódca jednostki wojskowej GROM

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM

25.02.2022, 08:25, akt. 10:31

"Prawda jest taka, że jeżeli Ukraina stanie się łupem Putina, to Rosja pójdzie dalej, Putin pójdzie dalej" - ocenia były dowódca jednostki wojskowej GROM.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne
gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z gen. Romanem Polką rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z ostatnich doniesień wynika, że Rosjanie zaczęli bombardowanie Kijowa. Wczoraj późnym wieczorem i w nocy Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły kolejne sankcje, nałożone na Rosję. Jak wygląda sytuacja po dobie od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę i czego możemy się spodziewać - o tym z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM - gen. Romanem Polką rozmawia Iza Serafin. 


Iza Serafin: Mamy taką sytuację po ponad dobie, szef ukraińskiej dyplomacji porównuje ją do ataku niemieckich nazistów z 1941 roku, uderzenie na Kijów, bombardowanie Kijowa, czołgi coraz bliżej ukraińskiej stolicy, ataki na cele wojskowe i cywilne. I mamy kolejne sankcje, które na Rosję nakładają Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania. Czy to może zatrzymać Putina i co tak naprawdę oznacza to zajmowanie Kijowa?


gen. Roman Polko: Porównanie jest oczywiście trafne, mamy wojnę z minionej epoki, która myśleliśmy, że już dawno minęła, że cały czas świat zachodu propagował tak zwany "soft power", czyli miękką siłę, przekonanie, że Putin przekonany do tych wartości, które są w Europie, będzie je wprowadzać i będzie już takim gołąbkiem pokoju, jak to nawet czasem w niektórych memach pokazywano. Otóż tak po prostu nie jest. 

Mamy tragiczną wojnę, mamy ofensywę, mamy dzielny naród ukraiński, żołnierzy ukraińskich, którzy stawiają opór. To nie jest armia z 2014 roku, to są ludzie, którzy walczą, należy im się ogromny szacunek i przede wszystkim wsparcie, w tym wsparcie w postaci narzędzi walki, uzbrojenia. Ja prowadziłem kilka misji pokojowych, to nie zdarzyło mi się tak, żebyśmy wprowadzali pokój, rozbrajając jedną ze stron, a niestety niektórzy członkowie NATO dalej w taki sposób myślą, że nie dostarczając broni Ukrainie, doprowadzą do pokoju. 

A prawda jest taka, że jeżeli Ukraina stanie się łupem Putina, to Rosja pójdzie dalej, Putin pójdzie dalej.



A w tej sytuacji z tym dozbrojeniem z zachodu, ukraińska armia ma szansę w starciu z rosyjską? Prezent Ukrainy błagał o to dozbrojenie, ale na razie bez efektów.


No to właśnie jest to. Po pierwsze sankcje, które były zapowiedziane, powinny być wprowadzone - to jest ten system Swift, niektórzy dalej chcą po cichu robić biznesy z Putinem, po drugie te wszystkie dziury w tych sankcjach - patrz Białoruś - powinny zostać uszczelnione, to białoruscy generałowie podlegają pod Kreml i musimy mieć tę świadomość i nie możemy dopuścić do tego, żeby były jakieś drugie obejścia. Po trzecie rzeczywiście dla własnego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Europy musimy wspierać militarnie i chcemy wspierać Ukraińców, którzy mają silne morale, wolę walki i pewnie w tych działaniach takich powietrznych, gdzie nie mają systemu przeciwrakietowego, przeciwlotniczego to przewaga Rosji jest tak miażdżąca, że nie ma się czym przeciwstawić, ale w działaniach nieregularnych, partyzanckich - jestem przekonany, że Ukraińcy nie oddadzą swojej ojczyzny pod okupację rosyjską. 

Już w tej chwili Rosja płaci duży koszt tej agresji, mam nadzieję, że ten koszt będzie tak duży, że zniechęci się i się wycofa z terytorium Ukrainy, a my musimy Ukraińcom w tym pomóc. 

Jeszcze jedną rzecz dodam, otóż tak miałem zaszczyt dowodzić jednostką GROM, polscy specjalsi, którzy narodzili się tak naprawdę w Wielkiej Brytanii, tam byli szkoleni pierwsi komandosi, którzy później prowadzili działania partyzanckie na terytorium Polski, organizowali tę partyzantkę i przeciwstawiali się okupantowi. Myślę, że jesteśmy winni taką pomoc Ukrainie. 


A wracając do tych sankcji, panie generale, wciąż niestety nie ma gotowości, czy woli, a może jednego i drugiego - interesu do wyłączenia właśnie Rosji z tego systemu Swift i objęcia sankcjami samego Putina. Czy to mogłoby pana zdaniem zmienić sytuację i czy jest na to szansa?


Sankcje działają długoterminowo. One w ciągu tygodnia - miesiąca nie przyniosą skutków. Brak tych sankcji doprowadził już do tej sytuacji, którą mamy na Białorusi w tej chwili, do tego, że opozycja jest w więzieniach, brak tych sankcji doprowadził do tego, że jesteśmy w takiej sytuacji jak dzisiaj, gdyby w 2014 roku wprowadzono twarde sankcje, wówczas sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej.

Niestety pod tym względem myślę, że świat solidarnie powinien pójść dalej. Np. taka FIFA potrafi wykluczyć kraje z rozgrywek mistrzowskich w piłce nożnej, bo nie płacą składek, albo państwo ingeruje w działalność wewnętrzną związku, a nie potrafi wykluczyć Rosji z rozgrywek, gdzie nie wyobrażam sobie, żeby Polska dzisiaj czy w marcu grała jakiś mecz na stadionie w Rosji. 

Myślę, że świat cywilizowany powinien twardo powiedzieć "nie", odizolować Rosję, oczywiście czekam na takich przywódców, jak Reagan, Kennedy, którzy odpowiedzą jedynym językiem, który Putin rozumie - językiem siły, ponieważ jakiekolwiek ustępstwa rozzuchwalają tego szaleńca, ale takiego wyrachowanego, który wykorzystuje każdą słabość, żeby budować swój cel ostateczny, jakim jest przejęcie kontroli w istocie nad Europą i to Putin miałby być gwarantem pokoju w stosunku do tego, co się w Europie dzieje.


Mówi pan o ostatecznym calu, jak to pan ujął szaleńca, Ukraina, dalej republiki nadbałtyckie i boję się pomyśleć, ale zapytać muszę - w następnej kolejności Polska?


Tak jak mówił św. pamięci prezydent Lech Kaczyński, który - ja  miałem z nim parę takich rozmów i rzeczywiście zawsze widział to, co jest za horyzontem, to było zaskakujące, przenikliwe, dużo się nauczyłem, wtedy niektórzy pukali się w czoło - on po prostu patrzył dalej, niektórzy tego nie rozumieli, ale dokładnie tak to wygląda, jak wcześniej przewidział. 

Nie możemy do tego dopuścić, musimy twardo powiedzieć nie. To, co mówił św. pamięci prezydent Lech Kaczyński, to było ostrzeżenie, które usłyszeliśmy dobrych parę lat temu. Szkoda, że zachód tego nie usłyszał.


Jakich sojuszników, oprócz zadeklarowanej Białorusi, tak naprawdę ma teraz Rosja?


No niestety, z tego co widzę to Chiny, które rozgrywają swoją sprawę na Tajwanie i zależy im na osłabieniu jeszcze większym Stanów Zjednoczonych w tej swojej rywalizacji, ale Chiny to taki sojusznik, który nie pójdzie ramię w ramię, bo tak naprawdę Białoruś nie jest sojusznikiem Putina, tylko weszła w podporządkowanie Rosji, to rosyjscy generałowie dowodzą teraz na Białorusi, a nie Łukaszenka. 

Chiny z kolei patrzą, co im się bardziej opłaca i rozgrywają w cyniczny sposób swoje interesy kosztem obszaru, który ich niespecjalnie interesuje. To Europa przede wszystkim powinna zadbać o bezpieczeństwo na własnym terenie i też oczekuję, takie sygnały poszły wczoraj, to bardzo dobrze, że już nie tylko USA będą wzmacniały wschodnią rubież NATO, ale siły natowskie. 

Chciałbym mieć tutaj hiszpańskich, włoskich, węgierskich żołnierzy na terytorium Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii, bo w ten sposób okazując w czynie solidarność, wysyłamy czytelny, mocny sygnał dla Putina.


Na razie mówimy o sytuacji na Ukrainie, akcji militarnej, a czy świat jest w stanie obronić się przed szykowanym ponoć przez wiele miesięcy cyberatakiem ze strony Rosji?


To jest rzeczywiście coś, co już obserwujemy, aktywność trolli w mediach społecznościowych, cyberataki. Dzisiaj tak walczą terroryści, tak walczy Putin, również prowadzi się wojnę informacyjną, myśmy dzięki prezydentowi Bidenowi, wywiadowi amerykańskiemu przejęli inicjatywę w tych działaniach, ale trzeba robić wszystko żeby to kontrolować. 

I oczywiście też słyszeliśmy z ust Putina takie sygnały, że jeżeli wprowadzimy sankcje, blokadę SWIFT, to z pewnością ataki w cyberprzestrzeni będą prowadzone na te systemy po to, żeby również nas osłabiać. 

Aczkolwiek trudno jest w tej chwili Putinowi prowadzić wojnę na kilku frontach. Jeżeli doprowadzimy do tego, że już Ukraina nie będzie się bronić, to z pewnością wszystkie te siły, które atakują dzisiaj Ukrainę, będą przekierowane właśnie dokładnie na te nasze kierunki, tych którzy wspierają dzisiaj Ukrainę, nawet słowem.


Może trzeba więcej o tym mówić, że cyberwojna to już nie jest problem tylko Ukrainy, ale całego świata. Bardzo dziękuję panie generale za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok