Radio Białystok | Gość | Wojciech Pertkiewicz - prezes Jagiellonii Białystok

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok

20.05.2022, 08:24, akt. 16:21

"Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie. Uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów" - ocenia miniony sezon prezes Jagiellonii Białystok.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka
Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Wojciechem Pertkiewiczem rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po wielu tygodniach niepewności Jagiellonia Białystok zapewniła sobie utrzymanie w piłkarskiej ekstraklasie, a w sobotę zakończy sezon w Łęcznej. Kibice żółto-czerwonych nie mają czego żałować, bo ich ulubieńcy prezentowali się wiosną mizernie. A jak ten sezon ocenia prezes Jagiellonii Wojciech Pertkiewicz - pyta Jerzy Kułakowski.


Jerzy Kułakowski: Jagiellonia Białystok gra jutro ostatni mecz sezonu, gra na wyjeździe z Górnikiem Łęczna, Górnik już spadł, Jagiellonia wiadomo, że już nie spadnie. Jakie myśli towarzyszą panu przed tym meczem?


Wojciech Pertkiewicz: Dobrze, że to już koniec. Byłem większym optymistą przed rozpoczęciem rundy, typowałem miejsce nie gorsze niż 10, a jest gorsze, bo jeszcze możemy zafalować między 15 a 11. 

Tutaj na słabszy wynik składowych jest mnóstwo, pewne kwestie są dość oczywiste, chociażby takie jak dość długie kontuzje Jezusa Imaza, Israela Puerto, czy też Ivana Runje. 

Ta drużyna pod nową batutą Piotra Nowaka musiała się uczyć nowego trenera, nowej gry, nowych rozwiązań. Cieszę się, że udało się na koniec pozyskać Marca Guala i Diego Santosa Cariokę, to się okazali zawodnicy, którzy wnieśli trochę ożywienia, dali też liczby - strzelili kilka bramek i dali kilka asyst. Można gdybać, że te bramki, ci zawodnicy zapewnili nam utrzymanie i w ogóle przykro jest mówić o Jagiellonii, że musiała patrzeć za siebie, a nie do przodu. 


Były tylko dwa zwycięstwa i Jagiellonia te dwa zwycięstwa odniosła w doliczonym czasie - w Zabrzu 2:1 Karol Struski, z Lubinem u siebie Marc Gual.


Myślę, że dramaturgia jest czymś, co powoduje, że się z większym szczęściem, uśmiechem wychodzi ze stadionu. Oczywiście marzyłoby mi się pakowanie po trzy bramki do przerwy i spokojne oglądanie drugiej połowy, ale w tym sezonie przynajmniej w tej rundzie na to nie zanosiło się i się nie zaniosło. 

Takiego meczu żeśmy nie zobaczyli, raczej wszystkie mecze szarpane, nierówne, dramaturgii nie zabrakło, czyli emocji, chociaż tych emocji takich bardzo, bardzo pozytywnych zabrakło. 

Byliśmy grupą rzemieślników, która wyrywała punkty, wyrwaliśmy ich wystarczająco na to, żeby utrzymać się w ekstraklasie, ale uważam, że to nie jest to, na co zasługuje Jagiellonia - na wyrywanie punktów. 

Polaków było i to młodych Polaków dużo, od samego początku uważałem, że jest ich za dużo w drużynie. Kilku zawodników są to bardzo wartościowi zawodnicy, którzy wręcz stanowili o sile pierwszego zespołu, jak Miłosz Matysik czy Karol Struski, czy Bartek Wdowik, który rozwija się, widać z tygodnia na tydzień, Bartek Bida też wrócił do żywych i zdrowych, nie mniej tych chłopców było za dużo, co też nie pomagało w konsolidacji drużyny, bo wiadomo, że to była duża rotacja. To był taki pomysł jeszcze wcześniejszego rozdania, ale im dalej szliśmy w sezon, tym ta grupa młodych zawodników była bardziej selekcjonowana i elementem motywacyjnym było ich dołączanie do drużyny.


Po meczu z Legią Warszawa trener Piotr Nowak wypowiedział takie zdanie, że teraz będziemy starali się przejść na football bardziej ofensywny, tego piłkarze będą musieli się nauczyć, pod warunkiem, że będziemy dalej pracować. Dopytałem nawet, czy on ma na myśli, że to on może nie pracować, czy też grupa zawodników może w Jagiellonii już nie grać? Trener zostaje na nowy sezon?


Trener Piotr Nowak ma jeszcze misję do wypełnienia w postaci meczu z Górnikiem Łęczna, kończymy w tym momencie sezon, ma ważny kontrakt na przyszły sezon, idziemy na wakacje i rozpoczynamy w połowie czerwca przygotowania.


Pan pewnie zna te statystyki, wszyscy liczą tę średnią punktów za mecz.


0,93 bodajże, niska.


Bardzo, bardzo słaba. Trener Ireneusz Mamrot, który stracił pracę z końcem poprzedniego roku, miał 1,26. Ja wiem, że to nie pan zwalniał Ireneusza Mamrota, też nie pan zatrudniał Piotra Nowaka. Nie było takiej myśli w trakcie tej rundy - to nie jest ten człowiek?


Myśli były różne, ale na pewno nie było pokusy, żeby jeszcze dodatkowe zmiany na wariackich papierach przeprowadzać w trakcie sezonu, kiedy wiedzieliśmy, że nasze straty punktowe wynikają, nie li tylko z pracy trenera, czy też indywidualnych błędów zawodników, jest to składowa wielu czynników. 

Mamy dwa - trzy tygodnie, żeby się przygotować teraz z dyrektorem sportowym do rozdania na nowy sezon. Stoję na stanowisku, że czasem dobre wyniki statystyczne trenera nie są w 100% argumentem za jego utrzymaniem w danym momencie i nie zawsze słabe wyniki są powodem do zwolnienia trenera. 

Może być naprawdę sytuacja odwrotna, czasem jest to seria wynikająca z wielu składowych, gdzie wiem, że praca idzie w dobrym kierunku, gdzie widać perspektywy. 

Na razie nie idzie, ale widzimy, że dobrze wygląda trening, dobra jest relacja, jest chemia, po prostu na boisku coś nie wychodzi. Bywa też odwrotnie, że na boisku "żre", ale my wiemy, że tak naprawdę to jest ten przypadek w drugą stronę, że to jest wynik ponad stan i wiemy, że na przykład z tym trenerem nie możemy wiązać przyszłości, bo był to rzut monetą i przypadkowa seria zdarzeń, a my musimy myśleć o ciągu kolejnych 30 paru spotkań w kontekście sezonu. 

A jeżeli mówimy o młodych zawodnikach, to jeszcze o dłuższym przedziale czasowym. Nie zawsze średnia punktowa szczególnie na krótkim odcinku, bo to dosyć krótki dystans, musi być przesłanką do drastycznych ruchów.


Przejdźmy do kadry. Już można było usłyszeć o odejściu takich zawodników jak Michał Żyro, Filip Piszczek, Błażej Augustyn, Pavels Steinbors. Czy to jest lista zamknięta?


Mystkowski - to tak z tych zawodników szerokiej kadry pierwszej drużyny, który na szybko przychodzi do głowy.


Umówmy się, że to nie były podstawowe postaci. Trzeba by było pewnie parę pozycji na boisku wzmocnić.


Jest kilka ruchów do wykonania. Pojawiały się doniesienia medialne o pozyskaniu Mateusza Skrzypczaka z Lecha Poznań - jesteśmy bliscy podpisania kontraktu, to mogę to potwierdzić. 


Nie grał chyba za dużo w lidze?


Nie grał wiele w tym sezonie.


Czyli kolejny młody Polak?


Tak, musimy się liczyć z tym, że Miłosz Matysik w związku z tym, że jest dość duże zainteresowanie wokół niego, z Jagiellonii odejdzie. Po prostu musimy się z tym liczyć, może się to wydarzyć, nie musi się wydarzyć, niemniej ruch w postaci dołączenia Skrzypczaka jest elementem zabezpieczenia tej pozycji przez właśnie młodego Polaka, bo w tym kierunku żeśmy chcieli pójść. Mamy też doświadczonego Michała Pazdana, jest Bogdan Tiru, Israel Puerto wrócił do żywych.


Wiadomo, gwiazdy to są na niebie, a w polskiej lidze to tak średnio, ale nawet kibice potrzebują jakiegoś takiego porządnego nazwiska, które ściągnie na trybuny.


My potrzebujemy zawodnika, który da jakość niekoniecznie samym nazwiskiem, ale umiejętnościami.


To ilu zawodników teoretycznie do pierwszego składu Jagiellonia chce pozyskać?


Czterech. Jest to uzależnione też od rozmów z obecnymi zawodnikami, którym się kończą kontrakty, chociażby Jesus Imaz. Pracujemy nad alternatywą, Jesus trochę przeciąga te rozmowy, umówiliśmy się na odpowiedź w tym tygodniu, już wiem, że jej nie uzyskam, więc my też musimy działać i będąc odpowiedzialnym zabezpieczać się na wypadek decyzji odmownej ze strony Jesusa. 


Rozumiem, że jeśli odejdzie Jesus, to będzie 5 nowych zawodników potrzeba.


Czwórka zakłada, że ktoś z dwójki Jesus - Marc Gual odchodzi.


A jakie pozycje poza tym?


Środek boiska wiadomo - dziewiątkę klasyczną to właściwie każdy poszukuje, więc tutaj  chcielibyśmy tę pozycję wzmocnić, właściwie dwoma zawodnikami, taką solidną dziewiątką, wiemy, że to będzie naprawdę trudno, ale też zawodnikiem na dziewiątkę z dużym potencjałem. Ma to być katapulta dla niego poprzez Jagiellonię, żeby ruszył w świat.


Zapytam jeszcze o wspomnianych wcześniej Marca Guala i Diego Cariocę, oczywiście oni zostali wypożyczeni do Jagiellonii, z wiadomych powodów po sezonie na Ukrainę teoretycznie muszą wrócić do swoich klubów.


Powrót formalny, bo fizycznie oni się nie wybierają w tamtym kierunku. Czekamy na decyzję FIFY, powinna być lada dzień. Formalnie od 1 lipca są ponownie zawodnikami klubów ukraińskich i co do ich przyszłości decyzję musi podjąć FIFA, czy też powtórzy się sytuacja, że na kolejny rok zawieszone zostaną kontrakty i oni mogą być "wypożyczeni" 


Wcale nie muszą do Jagiellonii.


Czy też te kontrakty zostaną rozwiązane niestety z winy klubów. To jest sytuacja losowa, ale formalnie to się nazywa winą klubu, czyli zawodnicy będą zawodnikami wolnymi i nadal nie muszą wcale podpisywać umów z Jagiellonią. Dla nich to była szansa pokazania się na rynku polskim, przyciągnęli nieco uwagi pewnie innych klubów i jest to szansa dla nich. My też znamy już ich potencjał, jesteśmy gotowi do rozmów z nimi.


Z waszych planów wynika, że wraz z końcem sezonu nie rozpoczyna pan urlopu, wręcz przeciwnie.


Nie no, to jest najgorętszy okres, urlop to można krótki wziąć w momencie, kiedy już liga wystartuje, kiedy kurz opadnie, okno zamknięte i nie jesteśmy w jakimś skandalicznym miejscu w tabeli - wtedy można tydzień pooddychać.


Choć ten totolotek przy naszym poprzednim spotkaniu nie bardzo się panu udał, to proszę wytypować wynik ostatniego meczu w Łęcznej z Górnikiem - Górnik spadł, my jesteśmy spokojni.


Wcale nie będzie łatwy mecz, ale wygramy tam 2:0.


Dziękuję bardzo.

| red: mak, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.


Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
20.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.


generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.


fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.

Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.


Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?


fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.

Michał Rusinek, fot. Marcin Gliński

prof. Michał Rusinek [wideo]

literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, pisarz i tłumacz
7.10.2024

- Spróbujmy mieć świadomość języka. Język jest czymś takim, czego my nie zauważamy. A jeżeli go nie zauważamy, to jest takie niebezpieczeństwo, że on zacznie nami "mówić". Stąd mój pomysł, żeby słuchać języka polityków, żeby trochę się przed nim obronić - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Michał Rusinek.


dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
6.10.2024

W niedzielę (6.10) dowiemy się kto dostanie Nike - najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną nagrodę literacką w Polsce. W jury, w tym roku zasiada literaturoznawczyni z UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Grzegorz Sandomierski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Sandomierski [wideo]

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
4.10.2024

- Mam nadzieję, że moda na Jagiellonię będzie trwała bardzo długo - mówi Grzegorz Sandomierski.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Marcin Gliński

Prof. Marcin Moniuszko

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4.10.2024

"My nie tylko kształcimy kadrę - my jesteśmy codziennie na tym froncie walki o zdrowie poszczególnych pacjentek i pacjentów. To jest coś, do dodaje naszej pracy szczególnego wymiaru odpowiedzialności" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.


Prof. Marta Kosior-Kazberuk, 3.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
3.10.2024

- Jako uczelnia regionalna przede wszystkim myślimy o wspieraniu kadr inżynierskich na Podlasiu. Na to składa się cały szereg działań - przede wszystkim stale modernizujemy naszą ofertę kształcenia - podkreśla prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

emerytowany inspektor policji, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym
2.10.2024

- Jeżeli mamy do czynienia z recydywistą, to nie ma co mu dawać kredytu zaufania, traktować go liberalnie. Jego miejscem są kraty - mówi Marek Konkolewski.

Jacek Brzozowski, 2.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
2.10.2024

- Ta decyzja nie została podjęta wbrew woli burmistrza i mieszkańców Supraśla, tylko w zgodzie z marzeniami, pragnieniami 10 tysięcy mieszkańców żyjących w Grabówce, Henrykowie, Sobolewie i Zaściankach - mówi o zatwierdzeniu podziału gminy Supraśl i utworzeniu gminy Grabówka Jacek Brzozowski.


Edyta Kondzior, komendantka OHP w Białymstoku, fot. A. Tyszkiewicz

Edyta Kondzior

komendant Ochotniczych Hufców Pracy
1.10.2024

Do pomocy poszkodowanym przez powódź przyłączają się też OHP w Podlaskiem. W Wasilkowie przygotowano 36 miejsc dla dzieci z zalanych terenów - informuje Edyta Kondzior.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
29.09.2024

"15 października oficjalnie otworzymy dla mieszkańców ostatni odcinek Trasy Wschodniej, która zdecydowanie odciąży ruch w centrum Suwałk i umożliwi szybki przejazd z północy miasta na południe do strefy ekonomicznej" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Mirosław Czekaj, fot. Gabriela Lasota

Mirosław Czekaj

prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
27.09.2024

- Zielona transformacja służy kilku ważnym celom, m.in. termomodernizacji. Trudno byłoby znaleźć przeciwników termomodernizacji, bo obniża koszty funkcjonowania i przyczynia się do tego, że zużywamy mniej paliw - chroniąc planetę - mówi prezes BGK Mirosław Czekaj.


Barbara Okuła, fot. Marcin Gliński

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050
26.09.2024

"Ta ustawa anty-hejterska ma chronić przede wszystkim osoby poszkodowane w Internecie. Cyberprzemoc, hejt w Internecie - uznaliśmy jako posłowie, że czas najwyższy to zmienić. Jest taki postęp technologiczny, że nasz kodeks cywilny nie nadąża. I nie ma przepisów, które chroniłyby takie osoby poszkodowane" - mówiła w Polskim Radiu Białystok posłanka Polski 2050 Barbara Okuła.

Andrzej Parafiniuk, fot. Marcin Gliński

Andrzej Parafiniuk

prezes spółki Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku
25.09.2024

"My mówimy o innowacji, o środkach na rozwój innowacji, a nazywamy się Dolina Rolnicza i od razu całe społeczeństwo przyjmuje, że to będzie wsparcie dla rolników. Ono na końcu będzie, ale nie w sposób bezpośredni, tylko w taki, że ułatwimy rolnikom produkcję, uprawę i hodowlę stosując nowe technologie, albo damy im alternatywne rzeczy do wykonywania na ich polach. Bo niekoniecznie musi to być uprawa i hodowla. To może być coś, co będzie dawało nowe źródło dochodów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Parafiniuk.

Grzegorz Jakuć, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Jakuć

przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Turośni Kościelnej
24.09.2024

- Protesty były i będą, jak zawsze przy większych inwestycjach. W październiku spotkamy się z właścicielami gruntów i przedstawimy im realistyczną prognozę wartości nieruchomości, którą bylibyśmy w stanie w przyszłości im zrekompensować - mówi Grzegorz Jakuć na temat budowy pola golfowego w Toplicu, w gminie Turośń Kościelna.


Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

doradca finansowy
23.09.2024

- Niewielkie metraże od paru lat są dość popularne, bo po prostu ceny są wysokie. Żeby przeciętnego Kowalskiego było stać na daną nieruchomość, ten metraż musi być trochę mniejszy - mówi Karol Zimnoch.

Jan Perkowski, fot. Sylwia Krassowska

Jan Perkowski

starosta białostocki
22.09.2024

- Do tej pory dworek w Krasnem był w nie za bardzo dobrym stanie. Pokoje wyglądały przyzwoicie, ale piwnice i wygląd z zewnątrz, są w opłakanym stanie. Teraz wszystko będzie zrobione zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i będzie również przyzwoicie, nowocześnie. Musimy dla tych dzieci tworzyć wizerunek dobrego domu - mówi Jan Perkowski.

Aga Zaryan, źródło: mat. pras.

Aga Zaryan

wokalistka jazzowa
21.09.2024

Aga Zaryan dała się poznać na świecie jako wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu. Kontynuuje tradycję takich artystek jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell, czy Aniny Simon.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok