Radio Białystok | Gość | prof. Robert Ciborowski [wideo] - rektor Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Robert Ciborowski [wideo]

rektor Uniwersytetu w Białymstoku

10.10.2022, 07:46, akt. 15:02

- Te ceny za energię elektryczną, które teraz się proponuje uczelniom, są nie do przeskoczenia - podkreśla prof. Ciborowski.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda
prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy rok akademicki zainauguruje w poniedziałek (10.10) największa uczelnia w północo-wschodniej Polsce - Uniwersytet w Białymstoku. Jakie są jej plany na nadchodzące miesiące i przed jakimi wyzwaniami stoi?

Z rektorem UwB prof. Robertem Ciborowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Czy zajęcia online znów są konieczne?


prof. Robert Ciborowski: Jeszcze nie wiadomo, czy się odbędą. Na razie jako Senat Uniwersytetu w Białymstoku podjęliśmy uchwałę, że w sytuacji, kiedy kryzys energetyczny będzie większy, kiedy będzie brakować środków, jest taka możliwość, żeby w styczniu przedłużyć semestr o zajęcia zdalne. Natomiast czy tak będzie, tego jeszcze nie wiemy. Próbujemy cały semestr zamknąć do 22 grudnia. Na wielu kierunkach jest to możliwe. Natomiast wtedy w styczniu zostałyby jakieś pojedyncze zajęcia.

Może się okazać również to, że sytuacja jest rozwiązana, że mamy dodatkowe środki, że np. zima jest lżejsza, niż zakładaliśmy i w styczniu będziemy normalnie pracować. A zatem jest to tylko pewne założenie, uprzedzenie ludzi, że tak może się zdarzyć, ale czy się zdarzy?

Uważam, że jest to uczciwe i że trzeba ludziom powiedzieć, że taka sytuacja może wystąpić. Zresztą ta propozycja wyszła poniekąd od studentów. Dyskutowaliśmy o tym na Senacie i to studenci zaproponowali, że to rozwiązanie jest najmniej bolesne.


Według ostatnich badań większość studentów opowiada się za zajęciami zdalnymi.


Oczywiście. Ostatnie badania Forum Akademickiego pokazują, że 3/4 studentów chce rozszerzenia zajęć o formułę zdalną. Zresztą moim zdaniem ona się sprawdziła w pandemii i można w wielu przypadkach myśleć o przejściu w znacznie szerszym stopniu na studia zdalne. A jeśli przy okazji jeszcze pozwala nam to oszczędzać koszty w czasie nieznanego od kilkudziesięciu lat światowego kryzysu energetycznego, to tylko należy się cieszyć.


Wiążecie jakieś plany w związku z decyzjami rządu co do zamrożenia cen prądu na uczelniach?


To jest dobry punkt wyjścia, nawet bardzo dobry, bo te ceny, które teraz się proponuje uczelniom, są nie do przeskoczenia. Zamrożenie jest więc dobrym kierunkiem. Oczywiście za tym powinna iść jeszcze tzw. tarcza w związku ze wzrostem innych kosztów, bo mamy prawie 20-procentową inflację, więc można powiedzieć, że o tyle mniej więcej rosną koszty funkcjonowania każdej instytucji, nie tylko uczelni. Zatem lekkie wsparcie przydałoby się również w tym zakresie. Myślę, że to w jakimś stopniu rozwiąże nasze problemy, przynajmniej na ten moment.


Rosnąca inflacja wpływa znacząco na kondycję finansową uczelni?


Wpływa na wszystkich. Proszę pamiętać, że inflacja to proces, gdzie wydatki rosną zdecydowanie szybciej niż przychody, a więc zarówno w przedsiębiorstwach, w instytucjach, w szeregu innych obszarów tak się dzieje i każdy musi się z tym zmierzyć.

Mamy wyjątkową sytuację, bo mieliśmy dwa lata pandemii, teraz mamy wojnę, światowy kryzys energetyczny i szereg innych rzeczy. Trzeba sobie z tym radzić. Nie wyobrażam sobie, że w takich warunkach poszczególne podmioty nie podejmują jakichś działań oszczędnościowych, bo byłoby to po prostu nieracjonalne.


Jakie są to działania oszczędnościowe?


Oszczędzamy na wszystkim. Tam, gdzie można ograniczyć wydatki, to robimy. Liczy się skala, więc jeśli nawet po kawałeczku, po odrobinie zmniejszymy nasze wydatki, to łącznie na koniec roku da to jakieś korzyści.


Czy inflacja jest zagrożeniem dla waszych planów inwestycyjnych, np. jeśli chodzi o budowę filii w Wilnie?


Jeśli chodzi o filię w Wilnie, to sama inflacja może troszeczkę zamieszać, dlatego że my realizujemy tam kontrakt w euro, a zmiana cen waluty w tej chwili jest dosyć znacząca. Ale myślę, że inwestycja ta jest bezpieczna. Tutaj chyba zresztą też, bo przetargi, które teraz otworzyliśmy, pokazują, że środki, które mamy wydać, są zabezpieczone. Zresztą jest tutaj duża pomoc Ministerstwa Edukacji i Nauki, bo resort zapewnia nas, że kontrakty mogą być spokojnie realizowane.


Macie około 26 milionów ze sprzedaży dawnego Domu Partii i kamienicy przy ul. Liniarskiego. Czy zainwestowaliście już jakoś te pieniądze?


Ciągle nie podpisaliśmy umowy, jeszcze negocjujemy, ale mniej więcej o tej skali środków mówimy. Jeśli chodzi o kontrakt, który ma być na humanistyce w kampusie, to jest to uzupełnienie, bo my tych pieniędzy oczywiście nie będziemy wydawać na bieżącą działalność, tylko jest to nasz wkład własny w inwestycje, które będą realizowane w kampusie.


A jakie są plany inwestycyjne?


Po pierwsze to humanistyka. Jeśli chodzi o Wilno, to kontrakt jest już realizowany.

Pracujemy nad tym, żeby na kampus przenieść jeszcze ekonomię, zarządzanie i socjologię, czyli wydziały, z których dwa mieszczą się na Warszawskiej, a jeden w dawnym Domu Partii. I to by było na ten moment już takie zamknięcie pewnego etapu, który dałby dużo większy komfort pracy dla pracowników i studentów i w końcu skupił uniwersytet w jednym miejscu. To też a propos kosztów dałoby nam określone korzyści z tytułu wydatków, które ponosimy. Stare budynki, niedogrzane, z którymi wiecznie są problemy remontowe, kosztują. A tu mielibyśmy nowe, piękne budynki, które funkcjonowałby w tym samym miejscu. Poza tym można wtedy bardziej racjonalnie gospodarować przestrzenią, jeśli to wszystko jest razem.


Byliście niezadowoleni z ewaluacji. W przypadku niektórych wydziałów zapowiadaliście odwołania od oceny. Na jakim etapie jesteście?


Odwołujemy się, chociaż ja do ewaluacji mam bardzo duży dystans.


Szczególnie że w rankingu światowych uczelni cały czas jesteście na bardzo dobrej drodze.


Właśnie to jest zaskakujące, że wiele bardzo dobrych uczelni w ewaluacji wypadło średnio. Zresztą nawet ministerstwo zapowiada, że ta ewaluacja musi być zmieniona, bo niektóre kryteria były nie do końca takie, jak byśmy się tego spodziewali. Odwołalibyśmy się w przypadku więcej niż dwóch dyscyplin, ale nie będę wchodził w szczegóły. W każdym razie ewidentnie nie zgadzamy się co do ceny tych dwóch dyscyplin.


Czy w związku z tą oceną nastąpiły jakieś zmiany na wydziałach?


Nie, jeszcze nie, dlatego że dopiero zakończenie procedury odwoławczej daje nam ostateczny wynik. Póki ona trwa, jesteśmy trochę w takim zawieszeniu. Ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Jestem optymistą z natury, a więc zakładam, że wszystko się dobrze skończy.

Poniekąd ta ewaluacja nauczyła nas, że trzeba diametralnie zmienić ten system oceny jednostek. Mnie to bardzo cieszy, bo ministerstwo też zauważyło, że nie tędy droga. Zawsze warto coś przejść, żeby później przynajmniej wiedzieć, że to jednak nie działa do końca tak, jakbyśmy chcieli.


Ilu studentów zagranicznych będziecie kształcić w tym roku? W tym ukraińskich.


Ukraińskich niewielu. Mamy wielu studentów z Białorusi, w granicach 300-400 osób. Natomiast z Ukrainy jest kilkunastu studentów, przynajmniej na ten moment. Mamy oczywiście pojedyncze osoby z innych krajów.



| red: zmj, sp


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok