Radio Białystok | Gość | Mariusz Błaszczak - wicepremier, minister obrony narodowej

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej

10.01.2023, 07:29, akt. 08:31

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rozpoczęło się formowanie nowej dywizji Wojska Polskiego - 1. Dywizji Piechoty Legionów. Będzie zlokalizowana przede wszystkim w województwie podlaskim.

W jakich miastach będą te jednostki i co z czołgami Leopard dla Ukrainy? M.in. o tym Wojciech Szubzda rozmawia z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.


Wojciech Szubzda: Rozmawiamy w Białymstoku. To właśnie tutaj, w siedzibie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zaprezentował, podpisał pan koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Co to będzie za dywizja?


Mariusz Błaszczak: To będzie dywizja, która będzie operowała między 16. Dywizją Zmechanizowaną a 18. Dywizją Zmechanizowaną. To będzie kolejny element systemu bezpieczeństwa wschodniej części naszego kraju.

To jest dywizja, która mam nadzieję będzie się szybko rozrastała. Tu liczę na zgłoszenia do Wojska Polskiego – serdecznie zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić, żeby przystąpili do Wojska Polskiego, naprawdę warto. To będzie dywizja interoperacyjna, z tymi dwoma jakie wymieniłem wcześniej, to będzie dywizja wyposażona w nowoczesną broń. A zadaniem tej dywizji, tak jak i wszystkich jednostek Wojska Polskiego jest odstraszanie agresora, doprowadzenie do takiej sytuacji, w której agresorowi nie będzie się opłacać, żeby Polskę zaatakować.


A jakie znaczenie dla mieszkańców województwa podlaskiego ma dywizja powstająca na tym terenie?


Przede wszystkim taka dywizja jest gwarantem bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa podlaskiego. Po drugie jest szansą osobistego rozwoju wszystkich tych, którzy do wojska przystąpią. Przypomnę, że pierwsze uposażenie to jest 4560 zł. Do ludzi, którzy nie skończyli 26 lat ta kwota w całości trafia, gdyż ludzie przed 26 rokiem życia nie płacą podatku dochodowego – to jest też na podstawie decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. A po trzecie – to jest też bardzo ważne – to impuls rozwoju gospodarczego dla miast, miejscowości w województwie podlaskim.

Jednostki tej dywizji będą sformowane w Białymstoku, Grajewie, Kolnie, Siemiatyczach, koło Zambrowa w Czerwonym Borze i pracujemy jeszcze nad kilkoma lokalizacjami. A więc jest to także pewien impuls rozwojowy, szczególnie dla lokalnych rynków, gdyż oczywiście żołnierze będą klientami w sklepach, będą ludźmi, którzy będą korzystali z zaopatrzenia.

To będzie impuls rozwojowy polegający na inwestycjach w infrastrukturę wojskową. W wielu przypadkach ta infrastruktura wcześniej była wykorzystywana przez wojsko, potem ze względu na likwidację jednostek wojskowych zrezygnowano z tej infrastruktury, teraz ona odżyje.


Dlaczego w tych miejscowościach powstają jednostki w ramach dywizji? Czy łatwo było przekonywać np. samorządowców, może zgłaszali się też do państwa samorządowcy, którzy mówili: tak, chcemy jednostkę u siebie?


Po pierwsze, lokalizacja wynika z analiz wojskowych. Tu pełnomocnik, którego powołałem do spraw zbudowania 1. Dywizji Piechoty Legionów przeprowadził analizy. Jest to doświadczony dowódca, przez kilka lat był szefem zarządu rozpoznania i analiz wywiadowczych w sztabie generalnym Wojska Polskiego, a więc pod tym kątem również rozpatrywał te lokalizacje.

Po drugie, jest to rezultat naszych rozmów z władzami lokalnymi, z samorządami poszczególnych powiatów, miast, również z samorządem województwa podlaskiego. Tu chciałbym podziękować przedstawicielom samorządu lokalnego za ich otwartość, za ich propaństwową postawę.

Ta współpraca między Wojskiem Polskim a władzami lokalnymi jest korzystna oczywiście dla obu stron. Korzystna dla wojska dlatego, że wojsko w ten sposób rozrasta się, gdyż mieszkańcy tych powiatów, tych miast przystępują do Wojska Polskiego, a korzystna dla samej społeczności lokalnej poprzez to, że Wojsko Polskie zapewnia bezpieczeństwo i że daje szansę rozwoju osobistego, inwestycji w siebie, bo jeżeli tylko ktoś jest ambitny i pracowity to naprawdę bardzo wiele może osiągnąć przystępując do Wojska Polskiego.


Jaka będzie rola 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w tej dywizji?


18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy będzie funkcjonował, będzie się rozrastał. 18. Pułk jest ważnym oddziałem Wojska Polskiego, ważnym ze względu na swoje doświadczenie, na swoją operacyjność, a więc ta jednostka, tak jak i inne będzie się wzmacniała i rozwijała.


Ale też wejdzie w skład dywizji?


18. Pułk Rozpoznawczy będzie podlegał bezpośrednio dowództwu generalnemu sił zbrojnych, natomiast w ramach dywizji, w Białymstoku, niejako w sąsiedztwie, w symbiozie z 18. Pułkiem Rozpoznawczym powstanie także w pierwszej kolejności batalion rozpoznawczy, który będzie wchodził w skład 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Panie premierze, jesteśmy teraz świadkami chyba największych zakupów sprzętu do polskiej armii. Czy te plany zbrojeniowe oznaczają, że Polska jest zagrożona, czy też nowoczesny sprzęt w dużych ilościach ma sprawiać, że Polska nie będzie zagrożona?


Nie miejmy złudzeń. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński mówił w 2008 roku w Gruzji: „dziś Gruzja, jutro Ukraina, potem państwa bałtyckie a potem Polska” jest zagrożona odbudową imperium rosyjskiego. Co do tego nie miejmy złudzeń. Nie słuchajmy tych, którzy twierdzą, że skończyła się historia, że bezpieczeństwo wynika z tego, że ktoś inny będzie bronił Polski. Jeżeli Polacy sami nie będą chcieli bronić swojej ojczyzny, to nikt za nas tego obowiązku nie wypełni.

Ale oczywiście chodzi o to, żeby odstraszyć agresora. Nie ulega żadnej wątpliwości, że silne Wojsko Polskie jest gwarantem bezpieczeństwa, że agresor zastanowi się tysiąc razy, zanim napadnie na kraj, który posiada silne wojsko. Wojsko Polskie z roku na rok jest coraz silniejsze. W 2015 roku liczyło 95 tysięcy żołnierzy, na koniec ubiegłego roku możemy powiedzieć, że pod bronią mieliśmy 164 tysiące żołnierzy. 

Nowoczesny sprzęt, koreańskie czołgi, które już są na wyposażeniu Wojska Polskiego, Abramsy – amerykańskie czołgi, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, system Patriot, który zamówiliśmy w 2018 roku, który już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, rakiety HIMARS, rakiety ziemia-ziemia o zasięgu do 300 km, które w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W tym roku także będziemy mieć rakiety koreańskie, podobne do amerykańskich HIMARS-ów. Samoloty FA-50 w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a więc ten proces bardzo dynamicznie przeprowadzamy, wzmacniamy Wojsko Polskie. Redukujemy, czy też w ogóle pozbywamy się sprzętu postsowieckiego, który jest sprzętem przestarzałym, na rzecz sprzętu zachodniego. Widać na Ukrainie, że przewagę ma sprzęt zachodni nad sprzętem rosyjskim. Wszyscy, którzy obserwują to, co dzieje się na Ukrainie nie mają co do tego żadnych wątpliwości.

I oczywiście też stawiamy na polski przemysł zbrojeniowy. W tym roku rozpocząłem swoją aktywność jako minister obrony narodowej od podpisania umowy w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w 70 tysięcy karabinków Grot, karabinków polskiej produkcji.


Wspomniał pan, że na koniec ubiegłego roku w Wojsku Polskim było około 164 tysięcy żołnierzy, docelowo polska armia ma liczyć 300 tysięcy. Jak to osiągnąć? Pytam także w kontekście pana wpisu na Twitterze, że będą dodatkowe świadczenia dla żołnierzy, którzy kilkanaście lat w wojsku służą.


Tak, staram się zbudować jak najlepsze warunki do służby, zachęcić żołnierzy do tego, żeby doświadczeni żołnierze zostawali w służbie, zachęcić młodych ludzi do wstępowania do Wojska Polskiego. Rzeczywiście, tu jest bardzo wiele rozwiązań w ustawie o obronie ojczyzny, którą uchwaliliśmy w ubiegłym roku. Zagwarantowaliśmy dodatek po 25 latach służby dla żołnierzy, teraz w tym okresie służby między 15 a 25 rokiem służby też przewidzieliśmy dodatek. To są żołnierze, którzy mają doświadczenia, chcemy korzystać z tych doświadczeń, ale Wojsko Polskie musi być coraz liczniejsze i tak się dzieje. To jest warunek bezpieczeństwa naszej ojczyzny.


Dużym zakupom towarzyszy też przekazywany sprzęt do Ukrainy. Trafiły tam m.in. czołgi T-72. Czy jest decyzja o tym, że z Polski na Ukrainę pojadą Leopardy?


Nie, nie ma takiej decyzji. My oczywiście wspieramy Ukrainę, zdajemy sobie sprawę z tego, że wolimy sąsiadować z niepodległą Ukrainą na południowym wschodzie niż z Rosją. Sąsiadujemy już z Rosją na północy, w zasadzie Białoruś dziś też jest częścią Rosji, więc zależy nam na tym, żeby Ukraina oparła się tej inwazji rosyjskiej. Ale taka decyzja nie została podjęta.


A może być podjęta, we współpracy z innymi krajami?

Tylko pod warunkiem takim, że będzie to przedsięwzięcie o szerszym zakresie. Zresztą na ten temat trwają rozmowy z panem prezydentem Andrzejem Dudą, w ramach rządu takie rozmowy trwają. To musiałby być proces bardzo szeroki, gdzie przede wszystkim te państwa, które posiadają dużo czołgów zgodziłyby się na taką formułę.

Chodzi tu przede wszystkim o Niemcy, o producenta czołgów Leopard. Więc w takim większym zestawieniu ta sprawa byłaby przedmiotem naszych rozważań, ale to musi być w ten sposób przeprowadzone.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?


Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.

Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok