Radio Białystok | Gość | Patrycja Maliszewska [wideo] - zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

Patrycja Maliszewska [wideo]

zawodniczka Juvenii Białystok i reprezentantka Polski w short tracku

23.03.2023, 08:28, akt. 09:44

Przez wiele lat była łyżwiarką Juvenii Białystok i reprezentowała Polskę na najważniejszych imprezach w short tracku. Patrycja Maliszewska kończy bogatą karierę sportową.

Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska
Patrycja Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Patrycja Maliszewska ma na koncie medale Mistrzostw Europy, w tym złoty z Dordrechtu z 2015 roku w wyścigu na 3000 m. Biało-czerwonych barw broniła też min. na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, Soczi i Pekinie. 

O pełnej sukcesów karierze i jej zakończeniu z Patrycją Maliszewską rozmawia Jerzy Kułakowski.


Jerzy Kułakowski: Ja nie ukrywam, że dla mnie ta nasza rozmowa ma taki nostalgiczny wymiar. Ja z tym białostockim short trackiem z racji swojego wieku jestem w zasadzie od początku, pamiętam wiele nazwisk zawodniczek i zawodników i Ciebie jako tę pierwszą, która zrobiła naprawdę dużą karierę, która z tych polskich lodowisk wypłynęła na szersze wody, zdobywała medale, no ale niestety wiąże się to też z tym, że ma się poczucie upływającego czasu.

Jak ty do tego podchodzisz, że jesteś w zasadzie w przededniu pojawienia się po raz ostatni na lodowisku?


Patrycja Maliszewska: Czuję się generalnie dobrze. Czuję spokój i jestem pogodzona z tą decyzją, dlatego że ta decyzja płynie prosto z serca i ona nie jest podyktowana tym, że fizycznie już nie dałabym rady pewnych rzeczy zrobić, czy nie mogłabym czegoś zaplanować, nie jest podyktowana kontuzją, nie jest podyktowana żadnymi innymi działaniami, które przeszkodziłyby mi w jeżdżeniu dalej. Natomiast mówię – poczułam, że to już jest ten moment i postanowiłam iść za tym głosem. Czuję spokój, więc to znaczy, że to jest dobra decyzja.


Jeśli ja dobrze kojarzę, to trwała ta kariera od samego początku, od zarania tak z 25 lat. Zdecydowana większość twojego życia.


Tak, zdecydowana większość i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie co mogłabym innego robić w swoim życiu.


Może tańczyć? Podobno były takie plany na początku.


Tak, ale rzeczywiście wybrałam jednak sport, w którym gdy przejeżdża się linię mety w określonej kolejności to wiadomo już mniej więcej jak ten wynik wygląda, oprócz tego, że mamy jeszcze decyzje sędziowskie. Jednak w tańcu trochę trudno było mi się odnaleźć, bo po pierwsze to ktoś decydował o tym wyniku – punkty, czy to pięknie, ładnie wyglądało, to nie jest coś, w czym ja się spełniałam.


Noty za styl.


Na przykład.


Rzeczywiście sportowa rywalizacja, której byłaś uczestniczką i przyniosła ci mnóstwo satysfakcji – jak mówię, zawodniczek, zawodników przed tobą było w Juvenii wielu. Juvenia słynęła ze szkolenia tych kadr, ale potrzebny był właśnie taki impuls, taki duży krok, żeby też napędzić tę dyscyplinę w naszym kraju i Ty te kroki zrobiłaś. 

To, co wynotowałem, największe sukcesy twoje – wiele medali mistrzostw Europy, przede wszystkim złoto z Dordrechtu w 2015 roku na 3000 m, tam były też brązowe medale na 500 m i w wieloboju, był srebrny w Heerenveen w 2011 roku na 500 m, dwa brązowe w Malmo na 500 m i w sztafecie w 2013 roku. No więc czy chcesz, czy nie chcesz, czy to Ci sprawia radość, czy nie, ale stałaś się dzięki temu legendą białostockiego sportu, podlaskiego sportu tak naprawdę. 

Ciąży to jakoś, świadomość tego, że kiedyś ktoś w różnych podsumowaniach sportowych będzie mówił: „Patrycja Maliszewska, jedna z gwiazd, legend tego sportu w tym regionie”?


Ja szczerze mówiąc nigdy się na tym nie skupiałam, bo moim celem i moją intencją było to, żeby się po prostu rozwijać, żeby być coraz lepszą zawodniczką. Wiele razy to powtarzałam – jeżeli byłam w najsłabszej grupie w klubie, to chciałam później być w tej trochę lepszej, później w jeszcze lepszej, później w najlepszej, która tak naprawdę miała już wtedy zawodników, którzy robili rekordy Polski. Więc dla mnie to naprawdę dużo znaczyło. 

Generalnie ja później wyjeżdżając czy do Kanady, czy do innych krajów, gdzie chciałam się rozwijać jako zawodniczka – dla mnie najważniejsze było to, żeby mieć kogoś przed sobą, kogo gonię i co mogę zrobić, żeby być lepszą. A takie podejście dawało mi później wyniki. I ja generalnie nie myślałam o tym, że chciałabym pojechać kiedyś na igrzyska, że chciałabym zdobyć medal mistrzostw Europy, tylko myślałam sobie – chcę być w gronie tych najlepszych. 

I nawet przez pewien czas ja tak sobie myślałam, bo to jeszcze te moje czasy, takie początki, to zawodniczki miały potężne nogi, bo ten trening był tak skonstruowany wtedy, że akurat nogi były duże. I ja pamiętam, że przez wiele lat ja myślałam i cały czas zastanawiałam się co mogę zrobić, żeby mieć takie duże nogi, bo to może pozwoli mi lepiej jeździć. I generalnie przyszedł ten moment, że ten mięsień się rozbudował, nie byłam akurat wtedy zachwycona z tego powodu, ale mogłam się rozwijać, więc ja cały czas szukałam różnych dróg do tego, żeby być lepszą.

Stawałam na starcie, obok mnie trzy-cztery inne zawodniczki, ja wiedziałam, że my wszystkie tak samo ciężko trenowałyśmy. Więc co ja mogę zrobić lepszego, żeby być mimo wszystko na tej linii mety jako pierwsza, druga? Coś, co by dawało mi kwalifikację, albo ewentualnie też medal? 

Generalnie skupiałam się też na tym, co mogę w danym biegu zrobić i na przykład występując w finałach mistrzostw Europy ja nie zastanawiałam się nad tym, że mogę zdobyć już w tym biegu medal. Ja myślałam sobie – ok, jestem na przykład druga, trzecia na linii startu, to muszę zrobić taki start, żeby wyjść gdzieś z przodu i utrzymać to, nie dać się przynajmniej wyprzedzić po małym - po dużym proszę bardzo, jak ktoś chce i jest na tyle mocny, żeby to zrobić. Skupiałam się na tym, że to jest kolejny bieg, żeby go dobrze przejechać. 


Kiedyś używało się takiej formuły „w radiu państwo nie widzą”. No właśnie dzisiaj w radiu państwo też widzą, ale spod tego stolika państwo nie widzą. Ja zdradzę tajemnicę, że dzisiaj Patrycja ma bardzo zgrabne nogi, już nie nabite mięśniami, że się tak wyrażę, także na szczęście to nie zostało na dłużej.

Twoje sukcesy były takim impulsem do tego, żeby ta dyscyplina sportu w naszym kraju się rozwinęła i rozwinęła się znakomicie, też dzięki Twojej inspiracji Twoja siostra – Natalia osiągała i miejmy nadzieję osiągać dalej wielkie sukcesy. Ważny więc jest w każdym sporcie taki wzór, idol, za którym się podąża.


Ja inspirowałam się tymi osobami, które były lepsze ode mnie na arenie polskiej, a później międzynarodowej i ja próbowałam je gonić. Później znalazły się osoby tutaj, w Polsce, które chciały mnie gonić. Co będzie dalej? – zastanawiam się czasami, jakie ja miałam warunki i co ja mogłam z tym zrobić, jakie warunki są teraz i jak zawodnicy mogą z tego korzystać, a co będzie za 10 lat? Sport wciąż się rozwija, short track wciąż się rozwija, trenerzy się rozwijają, zawodnicy mają coraz lepiej i ich świadomość co do treningu też jest inna.

Ale ja nigdy o sobie nie myślałam jak o legendzie, o kimś, kto może być inspiracją. Po prostu tak żyję, mam takie wartości, że chcę robić rzeczy dobrze, jeżeli na coś się decyduję to na sto procent i dlatego też właśnie ta decyzja o tym, czy będę jeździć, czy nie zajęła mi parę miesięcy, bo ja chciałam być jej pewna, że odchodzę i nie mam żalu do nikogo.


Jutro (w piątek 24 marca) o godzinie 17:30 na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu po raz ostatni staniesz na łyżwach jako zawodniczka, kończysz karierę. To będzie wyścig pokazowy, sztafety mieszane z tego co wiem. Zaprosiłaś swoich przyjaciół, ludzi, którzy na Twojej short trackowej drodze pojawili się i wnieśli najwięcej. Kto to będzie dokładnie, kto przyjedzie?


Nie mam na kim się wzorować, bo nikt przede mną nie robił zakończenia nawet. Moim pomysłem było, że fajnie by było zaprosić jednak tych ludzi, którzy pojawiali się na mojej drodze, coś wnieśli do tego życia sportowego, ludzie, którzy byli inspiracją, kimś, kto mnie poklepie po ramieniu, kiedy było mi ciężko, kimś, kto mnie wspierał. Natalia oczywiście zgodziła się jechać, będzie Piotrek Michalski, będzie mój brat, trenerka Ula, Natalia Czerwonka, Aida Bella.

Miałam w swojej karierze dużo trudnych momentów i nie zawsze się tym dzieliłam, natomiast to były osoby, które zawsze o wszystkim wiedziały i mogę na nich liczyć, dlatego ten bieg to nie jest bieg, wyścig, w którym ktoś będzie pierwszy, drugi albo trzeci, która sztafeta wygra, bo oni wszyscy razem ze mną wygrali – bo dzięki nim i z nimi mogłam być tam, gdzie jestem.

Oczywiście, będzie dużo ludzi, których też zaprosiłam, którzy nigdy nie jeździli, ale wiedzieli jak mi pomóc poza lodem. Finansowo dać dobrą radę, jak ja tak sobie zaczęłam spisywać to jest ich naprawdę dużo. Ja jestem super wdzięczna, że jest taki odzew pozytywny i ludzie są wzruszeni, mnie też to wzrusza i sobie myślę – no jak ja teraz sobie codziennie tak raz popłaczę z tego powodu, to co to będzie jutro?


Na szczęście na lodowisku zamarznie, to nie będzie dużo widać tych łez. Na koniec pytanie o to, co dalej? Ja gdzieś widziałem informację, chyba na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, że oczywiście chcesz zostać w sporcie, w short tracku, więc jaką rolę dla siebie widzisz? Żartowaliśmy przed naszą rozmową, że może chciałabyś, w cudzysłowie oczywiście, wygryźć trenerkę Ulę Kamińską, ale ona ma pozycję niesamowicie mocną teraz.


Ja oczywiście nie chciałabym jej wygryzać, bo trenerka jest dla mnie inspiracją i jest taką moją mentorką. Naprawdę na wiele tematów możemy porozmawiać, więc uczyć się od niej, być przy niej w różnych sytuacjach…


Dołączyć do sztabu, krótko mówiąc?


Nie wiem, jak to dalej będzie. Są pewne możliwości, są programy ministerialne, program Super Trener, który umożliwiłby mi pracę przy teamie i te parę miesięcy niebycia razem z nimi dało mi rzeczywiście perspektywę i taki trochę dystans. Mam jakieś swoje pomysły, ale generalnie ja się dobrze odnajduję w roli pomagającej, wspierającej, więc gdybym mogła im w jakikolwiek sposób pomóc, to realizowałabym się w tym na pewno.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski

dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
8.01.2025

- Całkowite zamknięcie dwóch jezdni do Raczek może sięgnąć nawet 2034 roku - powiedział Wojciech Borzuchowski.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
7.01.2025

Powinno się rozpocząć budowę drogi, która jest realna do wybudowania - w ten sposób wojewoda podlaski komentuje decyzję dotyczącą przebudowy trasy z Białegostoku do Suwałk.

Piotr Chomik, fot. Sylwia Krassowska

prof. Piotr Chomik

historyk dziejów kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej z Uniwersytetu w Białymstoku
6.01.2025

"Kobieta w ikonografii prawosławnej" to najnowsza książka prof. Piotra Chomika. - Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni - mówi historyk.


Andrzej Bajguz, Daria Ostapczuk - wokalistka Waterside, Magda Juchnowicz, Karolina Tobiaszewska i Dominika Baszeń z zespołu Trawka oraz Mariusz Bek z zespołu Przechery i Zmiany Klimatu, fot. Sylwia Krassowska

Podlascy artyści

3.01.2025

Startujemy z akcją "Grzejemy podlaską muzyką w Polskim Radiu Białystok"! Chcemy przybliżać twórczość artystów z naszego regionu, prezentować ich muzykę oraz rozgrzewać naszych słuchaczy na zimę.

dr Mateusz Ziemblicki, źródło: Mateusz Ziemblicki / Facebook

dr Mateusz Ziemblicki

ekspert prawa europejskiego, dyrektor biura wojewody podlaskiego
3.01.2025

- Myślę że Polska będzie wspierać działania na rzecz pogłębionej debaty o finansowaniu obronności w UE. Z tym związane jest wsparcie dla takich elementów infrastruktury obronnej jak np. Tarcza Wschód czy Bałtycka Linia Obrony - mówi dr Mateusz Ziemblicki.

Ziemowit Deptuła, fot. Sylwia Krassowska

Ziemowit Deptuła [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
2.01.2025

- Jestem osobą ambitną i interesuje mnie wygrywanie każdego meczu - mówi Ziemowit Deptuła.


Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok