Radio Białystok | Gość | Maciej Żywno [wideo] - wicemarszałek Senatu

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu

5.06.2024, 08:30, akt. 14:52

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska
Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Rząd zdecydował się na konsultacje społeczne przed wprowadzeniem strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. Przedsiębiorcy i samorządowcy z rejonu Puszczy Białowieskiej spotkają się w Białymstoku w środę i czwartek (5-6.06) z wojewodą podlaskim, by omówić projekt rozporządzenia. Jak wygląda sytuacja na granicy i czy można załagodzić obecny kryzys migracyjny?

Z wicemarszałkiem Senatu Maciejem Żywną rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne z samorządowcami, przedsiębiorcami, przyrodnikami z rejonu Puszczy Białowieskiej w sprawie strefy z zakazem przebywania przy granicy. Czy jest pan za wprowadzeniem obecnie takiego obszaru?


Maciej Żywno: Przede wszystkim zacznę od tego, że jest to bardzo dobra decyzja ministra Tomasza Siemoniaka o tym, że zanim wprowadzi się tego typu ograniczenia, to warto porozmawiać ze społecznością lokalną, w tym właśnie z samorządowcami, przyrodnikami.

Projekt rozporządzenia, który miał obowiązywać, dotykał nie tylko 200 metrów strefy buforowej, ale tak naprawdę wkraczał również bardzo intensywnie w Białowieski Park Narodowy. Z punktu widzenia rozpoczynającego się sezonu letniego i turystycznego byłoby to dramatyczne dla całej branży.

Ale powiedzmy sobie szczerze - potencjalna fala uchodźców idzie od strony białoruskiej, a nie od strony polskiej, więc ten bufor jest wyłącznie ograniczeniem dla osób, które w tej strefie buforowej mieszkają, przebywają, i dla ratowników z organizacji pozarządowych, którzy chcieliby dotrzeć bliżej. No i mediów, które również nie mogłyby docierać, a to już przerabialiśmy w zeszłym roku.

Jak się okazało, w żaden sposób nie powodowało to zwiększenia bezpieczeństwa, nie wpływało na uszczelnianie granic, koniec końców nie wpływało na rozwiązanie kryzysu humanitarnego, więc po prostu jest to zbędne, a na pewno ugodzi w takie poczucie swobód obywatelskich.

Tu dodam, że i tak strefa nadgraniczna licząca 15 kilometrów jest strefą, w której służby mundurowe, ale tu głównie chodzi o Straż Graniczną i policję, mogą wykonywać swoje czynności kontrolne, czynności, które zabezpieczają granicę, również zatrzymując obywateli polskich do kontroli, do sprawdzenia dokumentów. Tak naprawdę jest to więc kompletnie zbędna czynność.


Pan chyba jako pierwszy na antenie Radia Białystok powiedział, dlaczego wprowadzana jest ta strefa po polskiej stronie. Bo przedstawiciele rządu mówią, że strefa ma zapewniać bezpieczeństwo służbom, ale nie padło jasne wyjaśnienie, przed kim ta strefa ma chronić tu po polskiej granicy. Według pana, jak rozumiem, chodzi o to, żeby aktywiści, ratownicy medyczni nie wchodzili bezpośrednio i nie przeszkadzali służbom?


W zeszłym tygodniu, we wtorek byłem na takiej niezapowiedzianej wizycie jako senator na granicy. Uważam, że to była dobra wizyta zarówno ze względu na rozmowę z żołnierzami, służbami mundurowymi, jak i również dzięki temu, że zostałem dopuszczony do samej zapory.

Miałem też możliwość porozmawiania akurat przy jednym ze słupków granicznych z rodzinami z małymi dziećmi uchodźczymi, które są pod zaporą. One są tam obecne, jestem na to żywym dowodem. Byłem tam. Oni stoją już na terytorium Polski, bo zapora stoi po naszej stronie. I odpowiadając na pana pytanie, to jest jasny sygnał, że budowa zapory miała też swoje określone błędy w zeszłym roku.

Tu rząd Prawa i Sprawiedliwości, robiąc drogę przy zaporze i każąc wystawiać druty żyletkowe, żeby uniemożliwiały dodatkowo dojście do drogi, spowodował, że stało się to bardziej pułapką dla samych służb mundurowych. Dowodem na to jest to, że gdy był ten haniebny atak na polskiego żołnierza i funkcjonariuszka Straży Granicznej bohatersko udzielała mu pierwszej pomocy, to nie mogła go odciągnąć dalej od zapory, kiedy dalej były rzucane kamienie i konary, bo właśnie ten drut żyletkowy w tym przeszkadzał.

Nawet minister Siemoniak, z którym się spotkałem wtedy następnego dnia, od razu wie, że nawet technicznie trzeba to przekształcić, tak żeby służby i wojsko były jak najbardziej zabezpieczone, ale i lepiej doposażone np. w wyposażenie parapolicyjne, które umożliwia nie tylko tarczą, ale i zabezpieczeniem osobistym radzenie sobie z czasami jednak występującymi aktami, pewnie podpuszczonymi przez służby białoruskie, ale faktycznie agresywnymi.

Tylko pamiętajmy, że tam są także rodziny i uchodźcy, którzy jednak potrzebują też pomocy. Musimy ten balans znaleźć.


Z jednej strony służby informują o atakach na funkcjonariuszy. Widzimy grupę mężczyzn próbujących forsować granicę. Z drugiej strony aktywiści publikują zdjęcia kobiet z dziećmi za płotem. Pan również mówi o takich sytuacjach. Gdzie pańskim zdaniem jest prawda? Jakie są faktyczne proporcje?


Prawda jest i tu, i tu. Zmierzam właśnie do tego, żeby powiedzieć o tym, że czas najwyższy, żeby nie traktować tej sytuacji typowo biało-czarno, że albo tylko idą źli, albo tylko dobrzy. Ale sytuacja jest taka, że tam są również rodziny z dziećmi.

Podam prostą liczbę. Grupa Granica przekazuje informację, że w samym kwietniu udzieliła pomocy 1800 osobom, z czego ponad 190 to były kobiety, a 175 dzieci i osoby nieletnie. To także pokazuje skalę. Ale pamiętajmy też, że wśród dorosłych, szczególnie mężczyzn, nie wszyscy są osobami atakującymi. Są też osoby, które zmierzają tu, bo uciekają przed wojną czy nawet w kwestii ekonomicznej.

Natomiast ja jestem ogromnym zwolennikiem tego balansu. Przekonuję ministra Siemoniaka przede wszystkim do tego, że czas najwyższy, żeby zająć się też kwestią humanitarną we współpracy z organizacjami pozarządowymi, jak dla mnie mocno skoncentrowanymi na pomocy dzieciom. Będę to w kółko powtarzał - dzieci na granicy nie pojawiły się same. Dorośli wybierają świadomie. Czasem ze względu na to, że są wprowadzani w błąd, czasem wybierają świadomie, uciekają przed wojną, idą za lepszym życiem, chociażby ekonomicznym, ale to jest ich świadoma decyzja.

Nie mogą najczęściej dostać się na przejście graniczne, bo do Terespola nie wszystkich się wpuszcza, w naszym województwie przejścia są zamknięte, ale i tak strona białoruska by nie puszczała. To oznacza, że dzieci w pasie granicznym pojawiają się, bo są tu ściągnięte, i zadaniem dorosłych, czyli także nas i państwa polskiego, jest ich osłonięcie przed tym, co złego może ich dalej spotkać.

I ten balans można uzyskać. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic. Nikt nie mówi o tym, że należy otworzyć granicę, żeby nie wiadomo jaka fala uchodźców do nas wchodziła. To musi być pod kontrolą. Ale również trzeba mieć na uwadze tutaj aspekt humanitarny. Szczególnie jeżeli dotyczy dzieci. Będę o to wojował.


W jaki sposób to zrobić? Stosować pushbacki w stosunku do mężczyzn, a wpuszczać matki z dziećmi?


Ja jestem oczywiście przeciwny pushbackom. Przeciwko temu jest również prawo polskie i międzynarodowe. To jest kwestia szybkich decyzji o wprowadzeniu ludzi w procedurę, szczególnie tych, którzy trafiają do szpitali, do placówek.

Uwaga, to też jest ważny komunikat - procedura uchodźcza nie musi oznaczać, że wszystkie te osoby zostają w Polsce. Bywa też tak, i to bardzo często, że następuje decyzja o wydaleniu do kraju pochodzenia, ale nie na pas graniczny.

Oczywiście to, o czym mówię, nie jest wcale takie łatwe. Jest tysiąc argumentów. Zaraz zapewne i po tej audycji dostanę wiadomości, również te takie wręcz nienawistne, żebym zabierał uchodźców do siebie do domu, jak jestem taki mądry i tak dalej. Powiem w taki humanitarny sposób - jeżeli mamy dzieci osierocone w Polsce, osoby bezdomne, to też oczekujemy, że jednak państwo się nimi w stosunkowo szybki sposób zajmie. Nikt nie mówi, że musimy te osoby zabierać natychmiast do domu.

To są ludzie, więc musimy podejść do nich jak do ludzi i szukać rozwiązań takich, które dopełnią bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, ale jednocześnie będą świadczyły o humanitarnym aspekcie.


W maju na naszej antenie wyrażał pan nadzieję, że nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak będzie bardziej otwarty na rozmowy również z organizacjami pozarządowymi, żeby sprawę granicy i humanitaryzmu załatwić, ale jednak ta strefa buforowa pokazuje, że chyba sprawy idą w drugą stronę.


Nie. Mam właśnie wrażenie, że minister Tomasz Siemoniak, którego doskonale znam, bo jak byłem wojewodą podlaskim, to był moim szefem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, tę otwartość już pokazał m.in. tym, że właśnie wstrzymał decyzję o strefie buforowej i polecił wojewodzie podlaskiemu przeprowadzenie konsultacji.

Dziś, jutro jedna z organizacji, Lekarze Bez Granic, zostają zaproszeni do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, żeby z kolei z wiceministrem Duszczykiem rozmawiać na temat strefy i funkcjonowania Lekarzy bez granic.

Naprawdę w szybki sposób również odpowiedział na moją prośbę o spotkanie i szukaliśmy rozwiązań w tym temacie. Myślę, że dalej będziemy szukać takich możliwości, które - jeszcze raz powtórzę - dadzą bezpieczeństwo i szczelność granicy, zabezpieczą ten temat, ale również zaczną reagować na humanitarne aspekty, w tym na współpracę z organizacjami, bo to też czas na to, żeby skończyć zbędny w wielu miejscach konflikt, a doprowadzić do sytuacji, w której strony będą mogły ze sobą rozmawiać i współpracować.


| red: mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Maciej Białous, 31.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
31.12.2024

- W nowym roku życzę nam tego, żeby mniej emocjonalnie podchodzić do spraw politycznych, tylko bardziej z trzeźwą głową i bez zacietrzewienia - mówi dr Maciej Białous.

prof. Adam Bartnicki, 30.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
30.12.2024

- Wierzmy w to, że będzie lepiej. Ja głęboko wierzę, że ten świat w 2025 roku będzie jednak lepszy i bezpieczniejszy niż w 2024 - mówi prof. Adam Bartnicki.

Paweł Małaszyński, fot. Joanna Szubzda

Paweł Małaszyński [wideo]

aktor teatralny i filmowy, muzyk, wokalista, autor tekstów
29.12.2024

- Ja na pewno nie jestem aktorem, którym chciałbym być. Zagrałem główne role w paru serialach, które osiągnęły ogromną popularność, ale po pewnym czasie zauważyłem, że wpadłem w pułapkę swojego wizerunku i odgrywanych ról, czyli zacząłem dostawać non stop takie same propozycje - mówi Paweł Małaszyński.


Renata Szekalska, fot. Piotr Pietruczuk

Renata Szekalska

psycholog, psychodietetyk
26.12.2024

- Faktem jest, że nie tyjemy na święta. My tyjemy właśnie po świętach, ponieważ dokańczamy to, co zostało, czego było za dużo - mówi Renata Szekalska.

Weronika Bochat-Piotrowska i Stefania Piotrowska, fot. Joanna Szubzda

Weronika Bochat-Piotrowska

wokalistka, aktorka teatralna i dubbingowa, użyczyła swojego głosu Vaianie
26.12.2024

- Ja się bardzo utożsamiam z Vaianą. Dla mnie jest to nowy wymiar księżniczki Disneya. To jest dziewczyna, która wie czego chce, jest silna, zdecydowana, odważna. Mamy tutaj dziewczynę, na której barkach jest bardzo wiele - mówi Weronika Bochat-Piotrowska.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Joanna Szubzda

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
24.12.2024

- Bliskość jest szczególnym elementem, którego potrzebujemy i którego nam brakuje, dobre słowo, zwykłe przytulenie przy życzeniach, przy łamaniu się opłatkiem. Myślę więc, że dobrze po prostu sobą się ucieszyć w tym czasie i tym, że jesteśmy razem - podkreśla ksiądz.


Andrzej Skiepko, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
23.12.2024

Do Białowieży mają wrócić pociągi. - Z naszej strony wszystko zostało przygotowane, przesłane do Warszawy. W styczniu ma być podpisane porozumienie trójstronne z PKP S.A. i PKP PLK w sprawie przekazania torowiska - poinformował starosta hajnowski.

Stanisława Kozłowska, fot. Sylwia Krassowska

Stanisława Kozłowska

skarbnik Białegostoku
23.12.2024

- W zasadzie od 1999 roku to największym wydatkiem są wydatki na oświatę - mówi skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.


Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.

Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 


Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.

Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.


prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.

Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.


od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.

prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.


Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.

Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.

Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?


Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.

Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.

Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.


Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.

Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok