Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | OZE to przyszłość - 07.02.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Gmina Puńsk pozyskała prawie 1,3 mln zł wsparcia na odnawialne źródła energii. Te środki trafią do mieszkańców, którzy planują montaż paneli fotowoltaicznych czy inne inwestycje, które pomogą wyeliminować stare systemy grzewcze mówi wójt Witold Liszkowski.
Uczniowie klas maturalnych często mają dylemat, co robić po ukończonej szkole średniej. Często wybór kierunku studiów jest nie małym problemem. Ciekawą ofertę dla nich ma Litewska Akademia Nauk.
Praca w szkole, miłość do muzyki ludowej i najukochańszy instrument akordeon. Tak o sobie mówi Arturas Peckaitis z Vilkaviskis.
Zaprasza Robert Słowik
Wigilijne potrawy z mojego rodzinnego domu nadal goszczą na moim stole. Takie tradycje warte są kultywowania – Elżbieta Januszanis - szefowa koła gospodyń z Puńska.
Życzenia świąteczne młodzieży i wójta gminy Puńsk.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Roraty - o porannej adwentowej Mszy św. w kościele w Puńsku mówią księża Andrzej Opanowski i Adam Adukowski. Wspomniani księża oraz szef Litewskiego Towarzystwa im. św. Kazimierza Olgierd Wiaktor składają również świąteczne życzenia.
Jak poradzić sobie z duża ilością zajęć w szkole i hobby. Co motywuje do działania, a co podcina skrzydła – wyliczają uczennice liceum Inesa, Greta i Gabija z Puńska.
Trener koszykówki dba nie tylko o wyniki sportowe, lecz odpowiada za logistykę, transport, noclegi, posiłki, wodę i inne, wcale nie mniej ważne sprawy w sporcie, gdy jego drużyna wyjeżdża na...
Większość ma już inne podejście do mniejszości. Czasy się zmieniły – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas.
Ozdoby świąteczne coraz częściej robimy z naturalnych materiałów, gdyż dbamy o środowisko, a i zapach jest – twierdzi rękodziełem zajmująca się Helena Grygutis.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
Prawa mniejszości narodowych są w życiu codziennym tych społeczności. Dziś bez większych zgrzytów możemy w swoim języku rozmawiać w miejscach publicznych – zapewnia wiceszef Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdas Vaicekauskas,
Dom Litewski w Sejnach w 2024 roku miał bogate doświadczenie kulturalne. Wiele imprez, a najważniejsze prezentacja zespołów w...
Konferencja poświęcona mniejszościom narodowym pokazała jak te środowiska sobie radzą w społeczeństwie – wyjaśnia uczestnik konferencji Rimas Misukanis.
Sejneńscy seniorzy chętnie uczestniczą w pracach twórczych. Tym razem robienie choinek, krasnali i stroików świątecznych – opowiadają seniorzy i dyrektor Domu Litewskiego w Sejnach Anna Niewulis.
Pośród dokumentów tożsamości jakimi posługiwali się obywatele Litwy po II wojnie światowej był "Paszport Lozoraitis'a". Posługiwali się nim Litwini, którzy w 1940 r., po aneksji Litwy do Związku Radzieckiego, byli po za granicami Litwy i już do niej wrócili. O powstaniu tego dokumentu opowiada dr. Algimnatas Kasparavičius.
Andrzejkowy wieczór zorganizowało Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce. Nie zabrakło pokazu ludowych tradycji, andrzejkowych wróżb i dobrej zabawy. O pomyśle na ten wieczór, działalności w Stowarzyszeniu oraz swojej rezygnacji z funkcji jej przewodniczącego mówi Robert Wiaktor. Atmosferę wieczoru ilustrują fragmenty występu oraz relacja Aldony Wojciechowskiej i...
Klub osób z niepełnosprawnościami Viltele w Puńsku korzysta z materiałów przeznaczonych do recyklingu, z których powstają ozdoby świąteczne. Podopieczni bardzo lubią prace manualne, a opiekunka jest dumna, że może przyczynić się dla zrównoważonego rozwoju – Anna Krużyk oraz podopieczni Anna, Waldek i Ramunas.
Rolnicy niechętnie ubiegają się o...
Prowadzący:
Ruta Burdyn