Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe

28 listopada 2018

Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda
Hanna Stankiewicz, fot. Joanna Szubzda



0:00
0:00
Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od 1 stycznia 2019 r. koniec z użytkowaniem wieczystym. Co to tak naprawdę znaczy? Czy przekształcenie własności wiązać się będzie z opłatą? Ile wyniesie?

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty, bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.



Gość:

- Hanna Stankiewicz - dyrektor Departamentu Skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku


 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZUS ma już 90 lat i realizuje wiele projektów


Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, której historia ma 90 lat.



Przemoc rówieśnicza. Czy młodociani chuligani są bezkarni?


Ośmieszanie, zastraszanie, popychanie, wykluczanie z grupy... Przemoc rówieśnicza ma różne formy.



Nieudane wakacje. Jak reklamować usługi turystyczne?


Co zrobić, jeśli nasz wymarzony wakacyjny wypoczynek nie był taki, jaki powinien. Czy mamy szansę na odzyskanie, choć części pieniędzy?



Program Aktywny Rodzic


Programy wsparcia pojawiają się jako forma pomocy określonym grupom ludzi, ale też jako stymulujące do określonych zachowań. Tym razem porozmawiamy o jednym z najnowszych - Programie Aktywny Rodzic.



Czy warto ubezpieczyć nasze mieszkanie, dom czy samochód?


Czy warto ubezpieczyć nasze mieszkanie, dom czy samochód. I jak to zrobić, żeby nie stracić potem ubezpieczenia ze względu na kruczki prawne. M.in o tym w dzisiejszej audycji Masz Prawo.



Młodzież potrzebuje Rzeczników Praw Ucznia


O jakiej szkole marzą polscy uczniowie i czy polska szkoła jest gotowa na zmiany? Czy dobrym pomysłem jest wprowadzanie zakazu używania telefonów komórkowych i czy rodzice mają prawo do tych telefonów zaglądać?



Szkolne zakupy a prawa konsumenta


Czy niewłaściwe szkolne podręczniki możemy zwrócić do księgarni? Czy możemy wymienić strój na WF, gdy w domu okaże się, że wybraliśmy zły rozmiar?



Zarabianie w Internecie


Zarabianie w Internecie w młodym wieku jest legalne, ale ważna jest znajomość i przestrzeganie przepisów dotyczących pracy nieletnich oraz otrzymanie zgody rodziców lub opiekunów.



Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze


Panele fotowoltaiczne coraz częściej widać na balkonach bloków mieszkalnych. To trend widoczny w całej Europie. Czy ma to ekonomiczny sens? Jak montować je zgodnie z prawem?




 
 

Prowadzący:

Kamil Kalicki
Wojciech Kujałowicz
Marta Nazarko
Paweł Wądołowski



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok