Radio Białystok | Magazyny | Masz Prawo | Koniec z użytkowaniem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od 1 stycznia 2019 r. koniec z użytkowaniem wieczystym. Co to tak naprawdę znaczy? Czy przekształcenie własności wiązać się będzie z opłatą? Ile wyniesie?
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.
Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty, bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).
Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.
Gość:
- Hanna Stankiewicz - dyrektor Departamentu Skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku
Koniec roku to czas intensywnych zakupów, a początek roku to czas zwrotu tych nieudanych. Jak bezpiecznie kupować i jak zwrócić niechciany towar?
Trwa czas świątecznych zakupów. Jak robić je mądrze? Czy wszystko, co kupimy, możemy oddać w sklepie lub wymienić?
Co roku w wyniku nieprzemyślanych prezentów świątecznych kilka tysięcy psów zostaje porzuconych lub zabitych. Pamiętajmy o tym, przygotowując się do Bożego Narodzenia.
Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów: szukamy prezentów, produktów na świąteczny stół... Jak kupować, by było to bezpieczne dla nas i naszych finansów.
Od 1 stycznia 2025 roku pojawi się możliwość składania wniosków o przyznanie nowego świadczenia: renty wdowiej. Czym różni się od dotychczas obowiązujących?
Czy możliwość zrobienia prawa jazdy przez 17-latka to dobry pomysł? Czy kary za wykroczenia i przestępstwa drogowe powinny być jeszcze ostrzejsze?
Statystyki dotyczące przemocy wobec mężczyzn są bardzo niedoszacowane. Chodzi nie tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, ekonomiczną i seksualną. Mężczyźni rzadko przemoc zgłaszają, rzadko też zgłaszają się po pomoc.
U progu przedświątecznego okresu zakupowego, z promocjami i niesamowitymi okazjami, które czekają… a może czyhają na nas w sklepach, spróbujemy spojrzeć na te okazje mocno otwierając oczy. Gościem audycji "Masz prawo" jest Leszek Mironiuk, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, czy inaczej - rozporządzenie o ochronie danych osobowych - to dokument, który kilka lat temu spędzał sen z powiek wszystkim, którzy mają do czynienia z gromadzeniem czy przetwarzaniem danych. Ale nie tylko… Chyba każdego z nas dotknęły wprowadzone 6 lat temu przepisy.
Prowadzący:
Wojciech Kujałowicz