Radio Białystok | Magazyny | Na Kresach | Światło pamięci w 80. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir [zdjęcia, wideo]
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
9 lutego o godz. 20:00 przy Muzeum Pamięci Sybiru zapłonęło 1 400 zniczy. Godzina i data zostały wybrane celowo, bo o tej porze zaczął się dramat wielu ludzi - podkreśla dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
O 20:00 9 lutego 1940 roku wyznaczone trójki ruszały w teren, aby aresztować osoby i te osoby już rano 10 lutego były dostarczane na dworzec Poleski, dziś dworzec towarowy. Co piąty mieszkaniec zniknął ze swojej ulicy, domu, podwórka i to też jest skala tej tragedii, która dotknęła nasze miasto
- przypomniał dyrektor.
"Było to ponad 140 tysięcy osób, które z punktu widzenia władz sowieckich był uważane za najbardziej niebezpieczne i były to osoby, które świetnie znały teren i przede wszystkim potrafiły się posługiwać bronią" - dodał prof. Śleszyński.
W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy miasta, kombatanci i harcerze. Po zapaleniu zniczy uczestnicy przeszli pod Pomnik-Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, który upamiętnia wywózki, usytuowany przy ul. R. Traugutta.
Nikole Luberacka otrzymała tytuł Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie. Podczas dyktanda w Gimnazjum imienia Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu z językowymi pułapkami zmagały się 132 osoby.
Minęło 30 lat od podpisania traktatu o przyjaźni między Litwą a Polską. Jak dziś wyglądają relacje i jak przez ostatnie lata się kształtowały?
Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".
Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.
24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.
Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?
Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.
To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.
Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?
Prowadzący:
Źmicier Kościn