Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jaki by nie był mecz ze Szwedami, pewne jest, że wygra niebawem muzycznie WigroSfera :) O tym festiwalu na dwóch plażach Suwalszczyzny, gdzie zestraja się ze sobą klasyka z nowoczesną technologią, eksperymenty z instrumentalnym liryzmem, Czarna Hańcza i Wigry, klasztor pokamedulski i bulwary w Suwałkach oraz lipcowy chill.
Porozmawiamy z organizatorami i muzykami: Pawłem Kapicą z NeoQuartet i technologiczni smyczkowcy z Roshko Brothers - Duo Roszkowski.
PROGRAM:
Dzień I – 2.07.2021 – Suwałki – Bulwary przy Czarnej Hańczy
Godz. 20.00
NeoQuartet – „Acoustic World Tour”
Jeden z najciekawszych i najbardziej aktywnych europejskich zespołów specjalizujących się w muzyce nowej zaprezentuje program złożony z utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów z Japonii, USA, Syrii, Polski, Korei Południowej i Finlandii. Amerykański minimal, nawiązania do starożytnych japońskich tradycji, buddyjskie mantry, arabskie melizmaty, czy fińska tradycja ludowa, to wszystko usłyszmy podczas koncertu. Muzyczna podróż dookoła świata będzie przeplatana anegdotami na temat przedstawianych dzieł oraz ich twórców.
Godz. 21.00
Krzysztof Arszyn Topolski – „Arszyn plays De Maria”
Rodowity suwalczanin, mieszkający w trójmieście, Krzysztof Arszyn Topolski to artysta dźwiękowy, perkusista oraz autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego twórczości ważne miejsce zajmuje field recording, akustyczna ekologia i projektowanie krajobrazu akustycznego. Podczas koncertu artysta zaprezentuje materiał ze swojej solowej płyty, która inspirowana jest twórczością amerykańskiego pioniera sztuki konceptualnej Waltera De Marii.
Godz. 22.00
Wigrosfera Wajdy
Krzysztof Arszyn Topolski, NeoQuartet, Roshko Brothers
Na zakończenie wieczoru zaprezentowane zostaną dwa wczesne dzieła Andrzeja Wajdy, do których muzykę na żywo wykonają artyści związani z tegoroczną edycją festiwalu.
Dzień II – 3.07.2021 – Plaża PTTK w Starym Folwarku
Godz. 19.00
Emil Miszk &
NeoQuartet |Projekt Nieunikniony
Zarówno NeoQuartet, jak i Emil Miszk są laureatami prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz artystami, którzy koncertują na całym świecie. Ich wspólny projekt łączący jazz, współczesną muzykę improwizowaną i elektronikę będzie miał swoją premierę na festiwalu Wigrosfera.
Godz. 20.00
Roshko Brothers
Bracia Roszkowscy to technologiczni smyczkowcy. Reprezentują nurt new classical, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Bracia, oboje wykształceni w duchu muzyki klasycznej ale od zawsze byli zafascynowani elektroniką. Pokazuje to ich ostatni projekt #RoshkoHitTheRoad, w którym muzycy improwizują i aranżują hity za pomocą smartphonów. Ich najnowsza muzyka to połączenie tych stylów a zarazem zapowiedź debiutanckiej płyty.
Godz. 21.00
Ludojad
O ile stwierdzenie, że zespół „łączy wiele gatunków” to frazes wytarty bardziej niż stare jeansy, tak w przypadku Ludojada warto jednak go użyć. Swobodnie przeskakują z funkujących rytmów do etnojazzu, nie stroniąc przy tym od elektroniki. Jest psychodelia, jazz, yass, dub, reggae, country, blues, folk, drum’n’bass, czy nawet techno – ekstremalnie szeroki wachlarz. I to jest ich największą siłą, bo swym wariactwem muzycznym wyróżniają się pośród zespołów zamkniętych w gorsetach gatunków.
Wydarzenia odbywające się na Plaży PTTK w Starym Folwarku będą transmitowane online.
Po każdym koncercie odbędzie się studio festiwalowe, w którym artyści będą opowiadać o koncercie. Prowadzącym studio będzie Andrzej Bajguz z Polskiego Radia Białystok.
Jak Niczos odnajduje się w "nadmorskim charakterze" muzyki Antoniny Car, a w jaki sposób Antonina potraktowała instrumentami akustycznymi i elektroniką śpiew tradycyjny Niczos?
Otwieramy kolejny rozdział w osobistym pamiętniku Seasonala. !pod powierzchnią! prapremiera 13. albumu tego multiinstrumentalisty i kompozytora z Białegostoku, laureata "Niebieskiego mikrofonu".
Słuchamy przedpremierowo płyty VBS-a "Electrokolor", znowu z rapem egzystencjalnym, wciąż o problemach. Rozmawiamy też o 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" - co oznacza wkroczenie w pełnoletniość na skraju podlaskiego świata?
Piosenki o historiach, które wydarzyły się w taksówkach, o taksówkarzach, świecie widzianym z okna ich aut. O swoich doświadczeniach opowiadają białostoccy taksówkarze: Jerzy Krupicki, Mariusz Sztok, Piotr Świergalski (również kiedyś radiowiec, a dziś działacz w Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro") i Krzysztof Kiziewicz, który...
Jak to się dzieje, że w czasie krótkiego kursu taksówką jesteśmy w stanie powiedzieć kierowcy więcej niż komuś bliskiemu? Co powoduje, że czasem też taksówkarz się otwiera? A kiedy milczymy? O czym? Jakie historie o mieście, zwłaszcza nocnym, ale i Polsce usłyszał od taksówkarzy Łona (i producentka wykonawcza Zuza Głowacka)?
Jak dźwiękami, muzyką i nagraniami terenowymi opowiedzieć o konkretnej przestrzeni? Próbuje to robić od lat Pracownia Muzyki Miejsca Fundacji Pogranicze w Sejnach.
Mieć czy być? Kto zadaje dziś takie pytania? Oprócz Artura Rojka zaczytanego niegdyś w Erichu Frommie? Zespół Muzyka Końca Lata wciąż pyta, aktualizując co chwila młodzieńcze ideały. Jak je zachować po 40-tce? Jeśli "być", to co się z tym wiąże w 3. dekadzie XXI wieku?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz