Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Książnica Podlaska dostała pieniądze na dalsze opracowanie pism Zygmunta Glogera
Ponad 600 tys. zł otrzymała Książnica Podlaska na kontynuację naukowej i krytycznej edycji "Pism rozproszonych" Zygmunta Glogera.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pieniądze na siedem tomów przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt zakłada krytyczne opracowanie i wydanie rękopisów, druków rzadkich i niewznawianych znanego podlaskiego "starożytnika", archeologa, historyka i publicysty.
- Jest to dorobek o wielkiej doniosłości naukowej, niełatwy do zrealizowania - mówi dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek.
Twórczość Zygmunta Glogera jest dostępna w wielu bibliotekach, ale w projekcie chodzi o scalenie wszystkiego, co napisał twórca "Encyklopedii Ilustrowanej". Efekty pracy naukowców i literaturoznawców, kierowanych przez profesora Jarosława Ławskiego z Katedry Badań Filologicznych "Wschód-Zachód" Uniwersytetu w Białymstoku, poznamy za cztery lata.
Promocja "Pism rozproszonych" Zygmunta Glogera w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz