Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Tajemnicze Podlasie w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" - dziś premiera
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To nie będzie opowieść o sielskim Podlasiu, jak w komedii "U Pana Boga za piecem". W serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" w reżyserii Macieja Pieprzycy, zobaczymy ten region, być może po raz pierwszy w filmie, jako miejsce mroczne, pełne tajemnic i magiczne.
Kryminalną zagadkę ma rozwiązać tu policjant z Łodzi, który tym samym wraca po latach w swoje rodzinne strony, gdzie - jak informują twórcy tego thrillera - "będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze sprawą porwanego chłopca, ale także z mroczną stroną swojej przeszłości".
W filmie zobaczmy takich aktorów jak: Michał Żurawski, Cezary Łukaszewicz, Katarzyna Wajda, Andrzej Beya-Zaborski, Marcin Bosak, czy Mariusz Jakus. Usłyszymy też muzykę Bartosza Chajdeckiego ze śpiewami białostockich Południc.
Pierwszy odcinek w odkodowanym Canal+ tej cotygodniowej serii - w niedzielę (18.03) o 21:30, bezpłatnie będzie dostępny na kruk.canalplus.pl w dzień po premierze. Z pomysłodawcą i scenarzystą serialu Kruk, który pochodzi z Białegostoku - Jakubem Korolczukiem rozmawia przez Skype'a Andrzej Bajguz
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz