Płyta z oratorium nagranym przez chór OiFP zdobyła nagrodę ICMA 2018

8.04.2018, 11:15, akt. 11:39


foto: Adam Klimiuk
foto: Adam Klimiuk

W Katowicach wręczono prestiżowe nagrody International Classical Music Awards. Wyróżnienie jest przyznawane za najlepsze płyty CD i DVD oraz wyjątkowe działania w sferze muzyki klasycznej. Uroczysta gala odbyła się w budynku NOSPR-u, z czego cieszy się dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa. 

Sala jest ukoronowaniem tego, co zrobiono w mieście nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także przemiany z miasta przemysłowego w kulturalne. NOSPR to nie tylko gospodarz uroczystości, ale także jeden z laureatów. Orkiestra otrzymała nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia. Jak zaznacza Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i dyrygent orkiestry, to ukoronowanie ostatnich lat przemian, jakie zachodzą w orkiestrze i samym mieście. Jego zdaniem, to co działo się w ciągu ostatnich kilku lat w Katowicach przełożyło się na pracę samych muzyków, a ta nagroda to zwieńczenie ich wysiłków. 

Oprócz NOSPR-u, nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia otrzymało także Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wśród nagrodzonych znalazło się także kilku artystów z Polski, to m.in. Krystian Zimerman, Szymon Nehring, Opera i Chór Filharmonii Podlaskiej, czy Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Łącznie jurorzy przyznali ponad 20 nagród. 

Nagrodzony album "Quo vadis", nagrany przez chór OiFP, zebrał bardzo dobre recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie "Gramophone". Został też płytą miesiąca portalu MusicWeb International.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Duet Wspak wydał debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami


Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".



W Białymstoku można zobaczyć wyjątkowe rowery projektanta Adama Zdanowicza


Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.



W internecie można oglądać "Formę Manifesto" Oskara Lasoty


Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.



W Białymstoku będzie można porozmawiać z autorami książki archeologicznej


Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".



Rafał Krasucki opowiada o wyjątkowym albumie - powstał na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi


To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.



Dominik Sołowiej poleca serial "Black Doves"


Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...



W Gródku powstanie Izba pamięci


Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.



Zdjęcia sprzed lat ożyły dzięki sztucznej inteligencji


Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.



Prof. Piotr Chomik opowiada o swojej najnowszej książce "Kobieta w ikonografii prawosławnej"


"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok