W "Podróżach po kulturze" analizujemy sto lat polskości w naszej kulturze

11.11.2018, 10:55, akt. 12:41

11 listopada odmieniamy słowo "ojczyzna". Tego dnia świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my sprawdzamy - jakie są wątki polskości w naszej kulturze.


Fot.: Wojciech Szubzda
Fot.: Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Z Konradem Szczebiotem o stuleciu teatru rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wystawa "Niepodległa Suwerenna" - recenzuje Sebastian Kochaniec | Pobierz plik.


0:00
0:00
Architektura 20-lecie w Białymstoku - z historykiem Wiesławem Wróblem rozmawia Andrzej Bajguz | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Pierwsze lata niepodległości" - wystawa w Muzeum Wojska - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Galeria Portretów Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Konferencja w 200. rocznicę debiutu Mickiewicza - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


0:00
0:00
Polskie i podlaskie wątki filmowe na stulecie niepodległości - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Muzyka a niepodległość - z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Galerii Marszand wystawa "Odcienie wolności" - prace pokazują malarze skupieni w Związku Artystów Plastyków - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z prof. Jolantą Sztachelską o 100-leciu niepodległości w literaturze rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

11 listopada odmieniamy słowo "ojczyzna". Tego dnia świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my sprawdzamy - jakie są wątki polskości w naszej kulturze.

Zbieramy sto lat naszej polskości w kulturze: jak literatura mówi o naszej ojczyźnie, czy wątki narodowe słychać w muzyce, jak wielkie są ślady Podlasian w filmie, jaka była przestrzeń wokół nas w odradzającej się Polsce (także w naszym regionie), co grał teatr z dwudziestolecia międzywojennego i co tworzyło tamten świat kultury.

Nasi goście mówią o tym, co tworzy kulturę.


Wystawa w Marszandzie


Wolność odmieniana na kilkanaście sposobów. W Galerii Marszand przy ul. Kilińskiego w Białymstoku do końca listopada można oglądać wystawę "Odcienie wolności" - prace pokazują malarze skupieni w Związku Artystów Plastyków. M.in. nasi rozmówcy Jacek Niekrasz, Grzegorz Radziewicz i Krzysztof Koniczek.

"Odcienie Wolności" to kolejna wystawa zbiorowa w Galerii Marchand. Artyści biorący udział w wystawie: Basia Bańka, Artur Chaciej, Marek Chomczyk, Igor Drozd-Duszyński, Maria Dziopak, Michał Janczuk, Krzysztof Koniczek, Bożenna Leszczyńska, Boguslaw Lustyk, Jacek Niekrasz, Tadeusz Nieścier, Iwona Ostrowska, Grzegorz Radziewicz, Stefan Rybi, Piotr Siedlecki, Hanna Siemionow, Margarita Vityaz, Zbigniew Waszczeniuk, Józef Wojciechowski. Będzie można zobaczyć jak interpretują słowo "Wolność".


Wątki narodowe w muzyce


100-lecie odzyskania Niepodległości - to też okazja, by wspomnieć o tym, jak ważna dla nas jest muzyka. Czy wątki narodowe słychać w twórczości polskich kompozytorów i czy możemy czuć dumę z naszych twórców? O tym rozmawiamy z kierownikiem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej Mirosławem Jackiem Błaszczykiem.


Polskie kino starsze od Niepodległej


Film to ten szczególny gatunek sztuki, który jest niemal rówieśnikiem Niepodległej. W tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny. Z tej podwójnej okazji postanowiliśmy tropić ślady Podlasian w filmie.

Polskie filmy to propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kinie. Warto dodać, że w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości  bilety na większość seansów w Kinie Forum w niedzielę (11.11) po 11 złotych.


Konferencja w 200. rocznicę debiutu Mickiewicza


W jakich okolicznościach powstał i ukazał się pierwszy utwór Adama Mickiewicza? Jak wyglądały początki twórczości innych romantyków z Polski, Europy, a nawet Ameryki? To tylko niektóre z tematów dwudniowej konferencji, która zakończyła się w sobotę (10.11) w Białymstoku. Konferencja odbyła się w 200. rocznicę debiutu poetyckiego Adama Mickiewicza i, jak zapewniają organizatorzy spotkania, była zapowiedzią cyklu narodowych rocznic mickiewiczowskich.


Galeria Portretów Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby


To jest swoista rzeźbiarska kronika Rzeczypospolitej. W Muzeum Rzeźby możemy oglądać Galerię Portretów Wielkich Polaków - wystawę, która może inspirować do poznawania narodowej historii.

Zobaczymy w niej koło 30 rzeźb, które wyszły spod ręki Alfonsa Karnego. Kilka portretów rzeźbiarskich pokazywanych jest w Galerii Wielkich Polaków po raz pierwszy. Dodajmy, że nowe dzieła do kolekcji Muzeum kupiło m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.


"Pierwsze lata niepodległości" w Muzeum Wojska


"Pierwsze lata niepodległości" to tytuł najnowszej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa - mówi Marcin Koziński z Muzeum Wojska. Autorzy ekspozycji dużo miejsca poświęcają walce o granice odradzającego się państwa m.in. powstaniom: śląskim, wielkopolskiemu i sejneńskiemu. 

Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic.

Wystawa "Pierwsze lata niepodległości" przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1939, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Architektura 20-lecie w Białymstoku


Architektura dwudziestolecia w Białymstoku i regionie. Czy mamy jeszcze takie ślady jak pomnik-symbol - kościół św. Rocha? Jak odbudowywano Białystok tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Jakie słynne obiekty wtedy powstały, jaka architektura dominowała, jak wyglądało planowanie przestrzenne? Z historykiem Wiesławem Wróblem rozmawia o tym Andrzej Bajguz.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok