Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej

24.02.2019, 09:20, akt. 08:33

W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska


"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska
"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Trzy wystawy historyczne w Białymstoku - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru 

Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została  szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech  aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego,  udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen.  Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi,  pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z  "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.

Publiczność  może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze  tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym.  Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami  żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano  z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym  gmachu Muzeum.

Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem  do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego  we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa  dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji  umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2.  Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji  obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze  edukacyjno-kulturalnym.

Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu  Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci  Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku  Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską  Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii  im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym  Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem  Rosyjskich Muzeów Pamięci. 

Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku 

Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta  białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych  prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej  Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.

Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt.  "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują  kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.

Wystawa w Muzeum Wojska

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Duet Wspak wydał debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami


Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".



W Białymstoku można zobaczyć wyjątkowe rowery projektanta Adama Zdanowicza


Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.



W internecie można oglądać "Formę Manifesto" Oskara Lasoty


Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.



W Białymstoku będzie można porozmawiać z autorami książki archeologicznej


Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".



Rafał Krasucki opowiada o wyjątkowym albumie - powstał na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi


To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.



Dominik Sołowiej poleca serial "Black Doves"


Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...



W Gródku powstanie Izba pamięci


Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.



Zdjęcia sprzed lat ożyły dzięki sztucznej inteligencji


Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.



Prof. Piotr Chomik opowiada o swojej najnowszej książce "Kobieta w ikonografii prawosławnej"


"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok