Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej

24.02.2019, 09:20, akt. 08:33

W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska


"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska
"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Trzy wystawy historyczne w Białymstoku - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru 

Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została  szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech  aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego,  udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen.  Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi,  pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z  "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.

Publiczność  może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze  tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym.  Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami  żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano  z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym  gmachu Muzeum.

Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem  do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego  we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa  dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji  umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2.  Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji  obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze  edukacyjno-kulturalnym.

Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu  Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci  Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku  Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską  Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii  im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym  Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem  Rosyjskich Muzeów Pamięci. 

Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku 

Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta  białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych  prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej  Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.

Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt.  "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują  kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.

Wystawa w Muzeum Wojska

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok