Teatr Dramatyczny jako jedyny w Polsce wystawi "Hobbita"

20.03.2019, 13:14, akt. 24.03.2019, 09:46

Polska prapremiera spektaklu "Hobbit" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena odbędzie się 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - poinformowano w środę na konferencji prasowej w białostockim teatrze.


Konferencja w Teatrze Dramatycznym, fot. Ewa Krajewska
Konferencja w Teatrze Dramatycznym, fot. Ewa Krajewska


0:00
0:00
Teatr Dramatyczny jako jedyny w Polsce wystawi "Hobbita" - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Teatr Dramatyczny wystawi "Hobbita" jako jedyny w Polsce


Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak poinformował, że teatr nabył na trzy lata z USA licencję na ten spektakl - jako jedyny teatr w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, "jeśli nie pierwszy". Piotr Półtorak dodał, że prace nad zdobyciem tej licencji trwały około roku.

Reżyserem sztuki w Białymstoku jest Grzegorz Suski, który - jak mówił - myślał o realizacji "Hobbita" przez wiele lat, ale zawsze sprawa rozbijała się właśnie o licencję.

Białostocki Teatr Dramatyczny zapowiada spektakl w materiałach informacyjnych jako "opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu".


Hobbit w wersji tradycyjnej, bez odniesień do współczesności


- To będzie 'Hobbit', czyli książka Tolkiena, ale nie żaden bryk sformowany na tej książce, tylko normalnie zaadaptowana wersja sceniczna tej książki - powiedział dziennikarzom reżyser. Suski ocenił, że być może teatr dostał licencję na spektakl dlatego, że twórcy postanowili, że zrobią sztukę "tak, jak chciał Tolkien, czyli bez żadnych odniesień do współczesności, do aktualności" jako przedstawienie oparte na "wyobraźni, bogatym świecie, mitologii", które stworzył Tolkien.


Bogata scenografia, akrobacje, gobliny, pająki


Spektakl ma być widowiskiem z bogatą scenografią, kostiumami, elementami dźwiękowymi, akrobatyką. Jest skierowany - jak mówił Piotr Półtorak - do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko np. do fanów filmowej wersji "Hobbita" (trylogii) w reżyserii Petera Jacksona. Będzie to przedstawienie dla całych rodzin, ludzi młodych.

- Będzie to spektakl bardzo widowiskowy. Nie rezygnujemy ze wszystkich stworów, które pojawiają się na kartach powieści. Pojawi się smok Smaug, będą gobliny, pająki, wargowie. To wszystko będzie, więc myślę, że będzie to fascynująca sprawa - zachęcał reżyser.


Ma to być zachwycające widowisko 


W obsadzie jest 33 aktorów. Reżyser mówił, że "tylko w Białymstoku" udało się taką obsadę zapewnić. Podkreślał, że w Białymstoku są odpowiednie pracownie, zaplecze do charakteryzacji, świateł, dźwięków. 

- Chcemy wykorzystać całą machinę teatru do tego, żeby zrobić świetne widowisko - mówił Suski. Dodał, że twórcom chodzi też o to, by młodzi przyszli na "Hobbita" i "zachwycili się w ogóle teatrem", a potem także chodzili na inne przedstawienia.


Piotr Szekowski zagra króla krasnoludów


Króla krasnoludów Thorina Dębową Tarczę zagra Piotr Szekowski. 

- Dla mnie to jest jakby taka pierwsza przygoda, mająca aż tak duży potencjał aktorski, nie tylko od strony koncepcyjnej, tekstowej, może atrakcyjności samego tytułu i Tolkiena, ale od strony pracy - mówił aktor. Dodał, że reżyser chce, by stworzył postać krasnoluda, który "nie jest człowiekiem". 

- Lubię takie zadania - dodał.

Odtwórczyni roli wojowniczki elfów - Monika Zaborska - zaznaczyła, że reżyser przekonywał aktorów, żeby grając w "Hobbicie" cofnęli się do swojego dzieciństwa, świata baśni i na tej podstawie budowali postacie. W imieniu aktorów dziękowała za taką możliwość.

Teatr Dramatyczny jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Obecny na konferencji marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa wspiera takie inicjatywy.  - Przedsięwzięcie się szykuje naprawdę ciekawe - mówił Kosicki.

Teatr już uruchomił sprzedaż biletów na "Hobbita". 24 marca i 31 marca zaplanowano imprezy towarzyszące przygotowaniom do premiery. 24 marca - dzień przed światowym dniem czytania Tolkiena, odbędzie się aktorskie czytanie "Hobbita", a 31 marca w ramach dnia otwartego w teatrze będzie można obserwować przygotowania.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok