Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Teatr Dramatyczny jako jedyny w Polsce wystawi "Hobbita"
Polska prapremiera spektaklu "Hobbit" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena odbędzie się 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - poinformowano w środę na konferencji prasowej w białostockim teatrze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teatr Dramatyczny wystawi "Hobbita" jako jedyny w Polsce
Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak poinformował, że teatr nabył na trzy lata z USA licencję na ten spektakl - jako jedyny teatr w Polsce i jeden z pierwszych w Europie, "jeśli nie pierwszy". Piotr Półtorak dodał, że prace nad zdobyciem tej licencji trwały około roku.
Reżyserem sztuki w Białymstoku jest Grzegorz Suski, który - jak mówił - myślał o realizacji "Hobbita" przez wiele lat, ale zawsze sprawa rozbijała się właśnie o licencję.
Białostocki Teatr Dramatyczny zapowiada spektakl w materiałach informacyjnych jako "opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu".
Hobbit w wersji tradycyjnej, bez odniesień do współczesności
- To będzie 'Hobbit', czyli książka Tolkiena, ale nie żaden bryk sformowany na tej książce, tylko normalnie zaadaptowana wersja sceniczna tej książki - powiedział dziennikarzom reżyser. Suski ocenił, że być może teatr dostał licencję na spektakl dlatego, że twórcy postanowili, że zrobią sztukę "tak, jak chciał Tolkien, czyli bez żadnych odniesień do współczesności, do aktualności" jako przedstawienie oparte na "wyobraźni, bogatym świecie, mitologii", które stworzył Tolkien.
Bogata scenografia, akrobacje, gobliny, pająki
Spektakl ma być widowiskiem z bogatą scenografią, kostiumami, elementami dźwiękowymi, akrobatyką. Jest skierowany - jak mówił Piotr Półtorak - do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko np. do fanów filmowej wersji "Hobbita" (trylogii) w reżyserii Petera Jacksona. Będzie to przedstawienie dla całych rodzin, ludzi młodych.
- Będzie to spektakl bardzo widowiskowy. Nie rezygnujemy ze wszystkich stworów, które pojawiają się na kartach powieści. Pojawi się smok Smaug, będą gobliny, pająki, wargowie. To wszystko będzie, więc myślę, że będzie to fascynująca sprawa - zachęcał reżyser.
Ma to być zachwycające widowisko
W obsadzie jest 33 aktorów. Reżyser mówił, że "tylko w Białymstoku" udało się taką obsadę zapewnić. Podkreślał, że w Białymstoku są odpowiednie pracownie, zaplecze do charakteryzacji, świateł, dźwięków.
- Chcemy wykorzystać całą machinę teatru do tego, żeby zrobić świetne widowisko - mówił Suski. Dodał, że twórcom chodzi też o to, by młodzi przyszli na "Hobbita" i "zachwycili się w ogóle teatrem", a potem także chodzili na inne przedstawienia.
Piotr Szekowski zagra króla krasnoludów
Króla krasnoludów Thorina Dębową Tarczę zagra Piotr Szekowski.
- Dla mnie to jest jakby taka pierwsza przygoda, mająca aż tak duży potencjał aktorski, nie tylko od strony koncepcyjnej, tekstowej, może atrakcyjności samego tytułu i Tolkiena, ale od strony pracy - mówił aktor. Dodał, że reżyser chce, by stworzył postać krasnoluda, który "nie jest człowiekiem".
- Lubię takie zadania - dodał.
Odtwórczyni roli wojowniczki elfów - Monika Zaborska - zaznaczyła, że reżyser przekonywał aktorów, żeby grając w "Hobbicie" cofnęli się do swojego dzieciństwa, świata baśni i na tej podstawie budowali postacie. W imieniu aktorów dziękowała za taką możliwość.
Teatr Dramatyczny jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Obecny na konferencji marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że samorząd województwa wspiera takie inicjatywy. - Przedsięwzięcie się szykuje naprawdę ciekawe - mówił Kosicki.
Teatr już uruchomił sprzedaż biletów na "Hobbita". 24 marca i 31 marca zaplanowano imprezy towarzyszące przygotowaniom do premiery. 24 marca - dzień przed światowym dniem czytania Tolkiena, odbędzie się aktorskie czytanie "Hobbita", a 31 marca w ramach dnia otwartego w teatrze będzie można obserwować przygotowania.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz