Finał Festiwalu Wschód Kultury w Białymstoku

autor: Olga Gordiejew

1.09.2019, 11:27, akt. 12:35

Koncerty, wystawy, spektakle, filmy artystów, reprezentujących różne narodowości i kultury, m.in. Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rumunii, Jamajki i Polski oglądać możemy w Białymstoku. Trwa Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar.


W Białymstoku trwa Festiwal Wschód Kultury Inny Wymiar, fot. Olga Gordiejew
W Białymstoku trwa Festiwal Wschód Kultury Inny Wymiar, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Wschód Kultury - wystawa "Wkrótce zniknie" - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z twórcami spektaklu "Poczekalnia 19" rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ukraińcy na Festiwalu Wschód Kultury - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W niedzielę (1.09) finał imprezy i przed nami m.in. premierowe pokazy widowiska tanecznego "Poczekalnia 19" z choreografią białostoczanki Karoliny Garbacik.

Artystka podejmuje w tym przedstawieniu temat "czasu" i subiektywnego jego postrzegania. Skupia uwagę na odliczaniu, na osobniczym postrzeganiu chwili, momentu, oczekiwania. Karolina Garbacik ucieka od tradycyjnego postrzegania sceny w podziale aktor - widz. Spektakl aktywizuje widza.

Nie ma sceny, nie ma widowni, a wszyscy obecni na sali są uczestnikami. Każdy, kto do "Poczekalni 19" wchodzi, jest jednocześnie widzem i performerem. Premierowe pokazy "Poczekalni 19" w niedzielę o 14:00 i 18:00 na scenie Akademii Teatralnej w Białymstoku.

W ramach Festiwalu o 11:00 rozpoczął się spacer edukacyjny po Dojlidach "Znikające miejsca i ludzie". Będzie też przewodnik muzyczny po Białymstoku "Kawałki (z) miasta - Ziemia obiecana" o 16:00 i 19:00 przy ul. Warszawskiej 6.

Na zakończenie Festiwalu wystąpią Twinkle Brothers&Trebunie Tutki i  Afro Celt Sound System z Wielkiej Brytanii. Początek koncertu o 20:00w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Ukraińcy na Festiwalu Wschód Kultury


Dwie ciekawe wystawy w ramach festiwalu. W Galerii Arsenał prezentują się: Mykola Ridnyi - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów ukraińskich, to twórca instalacji czy prac wideo. Do tego ukraińska artystka Włada Rałko, która z rozmachem, na wielkoformatowych obrazach opowiada o aktualnej sytuacji politycznej, seksualności i kulturze. I właśnie od jej kobiecych postaci oglądanie wystawy zaczęła też Dorota Sokołowska. Tłumaczyła jej Anna Łazar.

Przez cały wrzesień można oglądać prace artystów z Ukrainy, są specjalne warsztaty dla szkół, przedszkoli i licealistów. 


Litewska wystawa na Festiwalu


Już w latach 30. ubiegłego wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych, grupa fotografów dokumentowała widoki, które wkrótce miały odejść do przeszłości. Ciągłe migracje ludzi zmieniały demograficzną mapę Stanów Zjednoczonych: farmy, wsie, miasteczka znikały, ale zatrzymały je kadry fotografów.

Trochę inny, ale podobny w skutkach proces zachodzi dziś na Litwie. Tylko podczas ostatniej dekady ciągła migracja zmniejszyła liczbę mieszkańców Litwy o prawie jedną szóstą. Miasta "wysysają" młodych ludzi i nieuchronnie przychodzi na myśl jedno pytanie: jak długo jeszcze nasze lasy i doliny będą upiększane widokiem gospodarstw i wsi, miejsc, gdzie wciąż obowiązuje zupełnie inne rozumienie czasu i bliskości? Jak długo jeszcze będą istnieć miejsca, gdzie nieoczekiwany gość jest przyjmowany jak bliski krewny, a każdy przechodzień jest witany serdecznym "Dzień dobry"?

Prace litewskiego fotodokumentalisty Tadasa Kazakevičiusa oglądać możemy w foyer Kina Forum w BOK do 22 września. "Wkrótce zniknie" to jedna z wystaw Festiwalu Wschód Kultury Inny wymiar.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), które w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Ideą wspólnego przedsięwzięcia jest odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, wymiana doświadczeń, inspiracja i artystyczny dialog.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok