Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla

10.10.2019, 13:10, akt. 13.10.2019, 09:31

Nagrodę Nobla za 2018 rok otrzymała Olga Tokarczuk. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.


Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda
Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Krytyczka literacka Justyna Sobolewska o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
O spotkaniu z Olgą Tokarczuk opowiada profesor UwB Dariusz Kulesza | Pobierz plik.


0:00
0:00
Uczestnicy festiwalu "Zebrane" dumni z sukcesu Olgi Tokarczuk - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoccy czytelnicy cieszą się z sukcesu polskiej pisarki - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Dorota Sokołowska i Andrzej Bajguz o Noblu dla Olgi Tokarczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek (10.10) Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.


Za co Tokarczuk dostała Nobla?


Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". 



W jednym z wywiadów, jakich udzieliła Polskiemu Radiu Białystok - mówiła, że dla niej najważniejsza jest inspiracja. Lekturą do której zawsze wraca są mity, choć nie tylko.


Bardzo lubię też taką literaturę studia przypadków, psychologiczną, starą, dobrą literaturę psychoanalityczną. Lubię Junga, który jest równie inspirujący. Mam mnóstwo też rzeczy do przemyślenia, do pobawienia się z tym. Jeżeli tracę język i nie wiem już w ogóle jak złożyć zdanie i taką soczystość żeby poczuć, to wracam na przykład do Schulza. Żeby pobudzić wyobraźnię, wprowadzić się w dobry nastrój, czytam Angele Carter, którą też uwielbiam. Bardzo lubię dzienniki, kilka razy czytałam "Czarodziejską Górę" z różnych powodów - mówiła Olga Tokarczuk.


Twórczość Olgi Tokarczuk wysoko ocenia literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku Dariusz Kulesza.


Ta literatura nie wydaje mi się trudna, wręcz mam takie wrażenie, że to nie jest "literacka literatura". Olga Tokarczuk nie jest zawodowym pisarzem w tym sensie, że zdobyła edukację w tym zakresie. Ona jest zawodowym psychologiem, psychoterapeutą i jej pisanie ma taką funkcję - najpierw to były psychoterapie, potem to była konsekwentnie do dzisiaj realizowana wizja literatury zaangażowanej i ona właśnie mówi o naszym świecie - uważa Dariusz Kulesza.


Olga Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne  czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.



Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke. Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek.

Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont,  Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.


źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok