Czym zajmują się krytycy sztuki?

1.12.2019, 10:58, akt. 11:02

Krytycy sztuki to w kręgach artystycznych temat tabu. Pojawiają się na wernisażach, ferują wyroki i decydują o "być albo nie być" kolejnych artystów. Tyle w teorii. A jak jest naprawdę?


źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Z wice-przewodniczącym polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych Konradem Szczebiotem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
O krytyce, w rozmowie z Olgą Gordiejew opowiada aktorka Teatru Dramatycznego Justyna Godlewska - Kruczkowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czym zajmują się krytycy sztuki? Opowiada Miłka Malzahn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Krytycy sztuki to w kręgach artystycznych temat tabu. Pojawiają się na  wernisażach, ferują wyroki i decydują o "być albo nie być" kolejnych artystów. Tyle w teorii. A jak jest naprawdę?

W małych miastach, gdzie wszyscy się znają i krytyków nie ma zbyt wielu - bycie recenzentem jest ogromnie trudne. Po pierwsze trzeba zazwyczaj oceniać ludzi, których się dobrze zna, po drugie, ma się na uwadze, żeby kogoś nie skrzywdzić i dylemat - czy jesteśmy w zgodzie z sobą samym, kiedy piszemy łagodnie, a nie "chlaszczemy".

Temat wywołała jedna z internetowych recenzji spektaklu Białostockiego Teatru Lalek "3xM Moniuszko Miłość Miraże".

Internetowa druzgocąca krytyka Marka Waszkiela rozpętała burzę w środowisku wokół samego przedstawienia, ale też wokół tego, czym jest sama krytyka, czy krytyk może wszystko, czy obowiązują go pewne zasady, a jeśli tak to, jakie i kiedy krytyka staje się krytykanctwem?

Jak radzić sobie z krytyką będąc krytykowanym, czy tego można się nauczyć, czy dystans można w sobie wypracować? 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok