Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się o 56 książek i dokumentów antykwarycznych

18.12.2019, 14:32, akt. 22.12.2019, 11:41

XIX-wieczne pierwsze wydania książek m.in. Karpińskiego, Orzeszkowej, Moniuszki czy Glogera, ale też starodruki i dokumenty ważne dla historii regionu - kupiła w 2019 roku Książnica Podlaska w Białymstoku. W sumie jej zbiory wzbogaciły się o 56 antykwarycznych woluminów.


Fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Fot. Bogumiła Maleszewska-Oksztol/Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.


0:00
0:00
Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się o 56 książek i dokumentów antykwarycznych - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku jest największą biblioteką w północno-wschodniej Polsce. Nowe nabytki trafiły do działu zbiorów specjalnych tej instytucji.

Jak mówiła w środę na konferencji prasowej dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, książki kupiono na aukcjach antykwarycznych, w sumie zapłacono za nie 41 tys. zł.

Powiedziała, że przy takich zakupach liczy się wartość tych książek dla historii regionu. - Wiele z tych pozycji dla naszego regionu są pozycjami bezcennymi - mówiła Jolanta Gadek. Dodała, że wybierane są pozycje autorów związanych z tym miejscem lub książki wydane w tym regionie, przy czym - jak podkreśliła - geograficznie chodzi o cały teren Kresów Wschodnich.

Zakupiono m.in. pierwsze wydanie "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego

Jolanta Gadek wymieniła, że jednym z najcenniejszych zakupów jest pierwsze wydanie z 1792 r. "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego, poety związanego z Białymstokiem. Zawarte w dziele pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy", a także kolędę "Bóg się rodzi", poeta napisał właśnie w tym mieście. Książka została wydana w drukarni ojców bazylianów w Supraślu k. Białegostoku, ważnej oficynie w tamtych czasach. Książnica nabyła też późniejsze wydanie "Dzieł" Karpińskiego z 1862 roku wydanego w Krakowie.

Innym ważnym nabytkiem jest pierwsze wydanie z 1865 roku najsłynniejszej opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór". Jolanta Gadek mówiła, że Moniuszko jest twórcą związanym z regionem: urodził się w Ubielu na Białorusi, a ród Moniuszków miał swój dwór w Goniądzu. Dodała, że imię Moniuszki nosi też od tego roku Opera i Filharmonia Podlaska.

Ważną pozyskaną pozycją jest pierwsze wydanie związanego z regionem etnografa i historyk Zygmunta Glogera, który m.in. opisywał podlaskie zwyczaje. Książka to "Rok polski w życiu, tradycji i pieśni" z 1900 roku, która poświęcona jest kalendarzowi dawnych obrzędów, zwyczajów i świąt ludowych, a także szlacheckich i mieszczańskich.

Zbiory Książnicy Podlaskiej wzbogaciły się też o pierwsze wydanie powieści Elizy Orzeszkowej "Bene nati. Powieść wiejska" z 1891 roku a także księga pamiątkowa "Upominek z 1893 roku, z tekstami literatów podarowana Orzeszkowej z okazji 25-lecia twórczości literackiej.

Wśród innych zakupionych książek znalazły się zbiory wierszy urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej, mowa związanego z regionem zakonnika i pisarza Antoniego Wagi czy korespondencję "Dialog w Wilnie" Czesława Miłosza i litewskiego poety Tomasa Venclovy.

Z dokumentów, które udało się nabyć, dyrektorka Książnicy Podlaskiej wymieniła starodruk XVIII-wieczny "kwit na podymne i półpodymne z dóbr wieyskich królewskich... dobra Rybniki". Dokument ten to rodzaj deklaracji, iż z dóbr Rybniki zostanie pobrane tzw. podymne, czyli podatek pobierany od każdego gospodarstwa. W dokumencie znalazła się też wysokość podatku oraz wysokość poszczególnych rat do zapłaty.

Ciekawostką dla badaczy - jak mówiła Jolanta Gadek - może być też zestaw jednodniówek z okresu stalinizmu, które były skierowane do mieszkańców regionu. W sumie zakupiono ich 16, a pochodzą z 1954 roku.

Jolanta Gadek pytana o plany na przyszły rok, powiedziała, że pracownicy na bieżąco będą obserwować aukcję, bo w każdym momencie może pokazać się coś ważnego. Mówiła, że zależy jej, aby do zbiorów Książnicy pozyskiwać m.in. wydania twórczości Karpińskiego.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok