Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Centrum im. Zamenhofa można oglądać ekspozycję "Dziewczyna z pamiętnika w poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta"
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Bohaterkę wystawy poznajemy poprzez jej słowa. Wystawa przyjechała z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Jest to opowieść oparta na kilkumiesięcznym dzienniku z czasów wojny spisanym przez dorastającą dziewczynkę. Rywka, która mimo utraty rodziny i wielu chwil zwątpienia, do końca nie traciła nadziei. Nie wiadomo jak potoczyły się jej losy. Nie przetrwało też jej zdjęcie. Każdy wsłuchując się w jej słowa sam może stworzyć jej obraz. Na wernisażu fragmenty pamiętnika przeczytała, będąca w niemal podobnym wieku, Marysia Heller
Data wernisażu nie była oczywiście przypadkowa. W poniedziałek (27.01) minęło 75 lat od wyzwolenia Auschwitz - Birkenau, a w środę (5.02) minie 77 lat od pierwszych wywózek z białostockiego getta. Do obozu w Treblince hitlerowcy zabrali w tym czasie blisko 10 tys. osób.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz