Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Czy poeta ma dziś jakieś powinności wobec społeczeństwa?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Gdy Polska była pod zaborami - poezja - miała przede wszystkim podtrzymywać narodowego ducha, zachęcać do walki i dodawać otuchy. Dziś czasy są inne, ale pytamy czy poeci mają teraz jakieś powinności wobec społeczeństwa?
Z nominowanymi poetami do Nagrody im. Kazaneckiego rozmawiał Andrzej Bajguz - było to kilka tygodni temu przed sytuacją epidemiczną związaną z koronawirusem. Dziś być może w rozmowie pojawiłby się odniesienia i do tego zagrożenia.
Przypomnijmy, że zaplanowana na 27 marca uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. W. Kazaneckiego została przeniesiona na późniejszy termin - jeszcze nie wiadomo jaki.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz