Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Podlaski rzeźbiarz Dionizy Purta otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podlaski rzeźbiarz Dionizy Purta, dostał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. To wyróżnienie honoruje artystów aktywnych w różnych dziedzinach sztuki tradycyjnej, kultywujących autentyczne wartości kultury swoich regionów.
Dionizy Purta od ponad 50 lat zajmuje się rzeźbą w drewnie. A wszystko zaczeło się od spacerów po lesie.
Z Krystyną Kunicką, a wcześniej z Dionizym Purtą rozmawiała Olga Gordiejew.
Prace Dionizego Purty wyróżnia i forma, i kolorystyka. Rzeźby artysty często powstają z połączenia pozornie przypadkowych elementów, które po zestawieniu dają niepowtarzalny efekt.
Jego prace klasyfikowane są jako sztuka naiwna i prezentowane były na wielu wystawach w całym kraju. Dionizy Purta należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Białymstoku. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz