"Osiedlownik" - nietypowy przewodnik po białostockich osiedlach mieszkaniowych

21.02.2021, 09:40, akt. 09:55

Dzięki stypendium prezydenta Białegostoku powstał nietypowy przewodnik poświęcony białostockim osiedlom mieszkaniowym.


fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z autorem "Osiedlownika" Andrzejem Kłopotowskim rozmawia Andrzej Baguz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Szukając śladów historii na obszarze, gdzie zlokalizowane jest osiedle Piasta, możemy cofnąć się aż do roku 1569! Wtedy to ustalono granicę między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim, która do dziś widoczna jest w terenie. Wiodła śladem dzisiejszych ulic Dalekiej i Skorupskiej. Obszar na wschód od nich należał do Litwy. Obszar na zachód – do Korony". To jeden z opisów na stronie "Osiedlownika" - nietypowego przewodnika poświęconego białostockim osiedlom mieszkaniowym. Dowiemy się też z niego, że "całe wielkopłytowe osiedle Bema powstało na gruntach należących do wsi Słoboda", a także jaki związek ma Antoniuk z młynem, dlaczego prasa w 1983 roku określiła "Dziesięciny" mianem zagubionej dzielnicy, czy co serwowano w kultowej restauracji "Romantyczna"? 

Warto czytać i oglądać zdjęcia na osiedlownik.blogspot.com i na profilu na Facebooku. W tym roku powstaną 4 kolejne trasy zwiedzania opracowane przez Andrzeja Kłopotowskiego i przy okazji osiedla Tysiąclecia przeczytamy niebawem też o Polskim Radiu Białystok i naszej kolekcji starych radioodbiorników.

"Osiedlownik" powstaje dzięki stypendium prezydenta Białegostoku.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok