Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Obraz Leona Tarasewicza będzie reprezentować województwo podlaskie na Expo 2020 w Dubaju
autor: Marcelina Markowska
Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Profesor Leon Tarasewicz mówi, że pracował tam nad obrazem przez dwa tygodnie.
Najpierw zastanowiłem się jaki może być format pracy, w którym miejscu ma być eksponowana. Starałem się zrobić syntezę lasu dopełniająca wystawę o drzewie, bo jak ma sobie ktoś w Dubaju pomyśleć o drzewie, jeżeli nigdy go nie widział. Urząd Marszałkowski zorganizował mi dwutygodniowe "wczasy" w Bielsku Podlaskim na hali produkcyjnej, żebym mógł zrealizować ten projekt
- dodaje malarz.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreśla, że wystawa ma zachęcić do odwiedzenia naszego regionu.
Mamy nadzieję, że to dzieło i cały Podlaski Pawilon wzbudzi zainteresowanie. Nie tylko świata gospodarczego, świata przedsiębiorców, ale też osób zainteresowanych przybyciem do naszego województwa
- mówi marszałek Artur Kosicki.
Koordynatorka Programu Regionalnego Expo 2020 w Dubaju Marta Zielińska dodaje, że współpracę z artystą wpłyną też termin wystawy.
Początkowo mieliśmy prezentować wystawę od piętnastego października. Kiedy zwolniły się nam pierwsze dwa tygodnie, analizowaliśmy wszelkiego rodzaju możliwości. Wtedy też pojawił się wątek dzieła Pana Profesora. Uznaliśmy, że zaproponujemy regionowi rozpoczęcie wystawy właśnie tą pracą. Wierzymy, że będzie to unikalny początek
- mówi Marta Zielińska.
Wystawa województwa podlaskiego "Xylopolis", będzie inaugurować obecność Polski na Expo 2020 w Dubaju 1 października.
Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi w niej o pokazanie Polski jako kraju, który łączy elementy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. Motywem głównym wystawy Xylopolis jest drewno.
Dwie artystki pochodzące z Białegostoku wydały debiutancką płytę ze wschodniosłowiańskimi kolędami i instrumentami. Duet Wspak, czyli Adrianna Kafel-Woźniak (śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, wspak - to instrument przypominający wyglądem i brzmieniem wiolonczelę) oraz Aleksandra Pura-Cidyło (śpiew, skrzypce) nagrały album "Radist z neba".
Zobaczymy tam nagradzane na całym świecie rowery. W białostockiej galerii Alfa czynna jest wystawa stała jednośladów "Mad bicycles", które stworzył białostocki projektant Adam Zdanowicz w ciągu 10 lat swojej działalności.
Ten performans to wypowiedź artystyczna lalkarza, który przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. W internecie oglądać możemy "Formę Manifesto" zrealizowaną przez absolwenta białostockiej Akademii Teatralnej Oskara Lasotę.
Już można planować środowe południe - w Ratuszu w Białymstoku o 12:00 spotkanie z autorami książki "Suraż, stan. 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim".
To wyjątkowy album, który nie tylko pokazuje piękno przyrody, ale też je opisuje w poetycki sposób. "Narew Rzeka Obrazów" filmowca, fotografa Zdzisława Folgi i poety Rafała Krasuckiego to unikatowe wydawnictwo, które powstało na 30-lecie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.
Dziwny jest to serial: z jednej strony to produkcja szpiegowska, w której pojawiają się tajniacy z CIA i MI5, a z drugiej - to historia kilku przyjaciół, których połączyła wspólna robota, tj. rozwikłanie sekretu śmierci chińskiego ambasadora, który zmarł w jednym z ekskluzywnych londyńskich hoteli po przedawkowaniu narkotyków, a jego córka została porwana przez agenta...
Prowincja według słowników to - zamieszkany obszar z dala od stolicy. Termin używany potocznie, z lekceważeniem, dla obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym ze względu na odległość od centrum politycznego, gospodarczego czy kulturalnego. Tymczasem prowincja rządzi.
Pomysł na ożywienie zdjęć dzięki sztucznej inteligencji ma białostocki reżyser teatralny i kompozytor Michał Dąbrowski. To historie uwiecznione na fotografii, takie jak: zdjęcie mostu, po którym przejeżdża konny dyliżans czy ludzie spacerujący obok hotelu Ritz.
"Kościół prawosławny czci większą liczbę świętych mężczyzn niż świętych kobiet. Nie znaczy to jednak, że święte kobiety są mniej czczone niż święci mężczyźni".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz