Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Podróż w czasie po tradycjach i obrzędach z Zygmuntem Glogerem w Książnicy Podlaskiej
Książnica Podlaska zaprasza w podróż po rodzimych obrzędach i tradycjach inspirowaną zapiskami Zygmunta Glogera - historyka, archeologa, etnografa, folklorysty i krajoznawcy, wielkiego humanisty i człowieka różnorakich talentów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Chodźmy wszyscy parami,/ bijmy wszyscy rączkami,/ślepej babce zaśpiewajmy/ i od babki uciekajmy"- to fragment z "Zabawy, gry, zagadki, żarty i przypowieści. Z ust ludu i ze starych książek", które zebrał Zygmunt Gloger.
W związku z realizacją projektu „Było! Jest! Co będzie?” Książnica Podlaska przygotowała mnóstwo ciekawostek i atrakcji o dawnych zwyczajach, którym przyglądał się i spisywał Gloger. Będziemy je publikować na bieżąco na naszym fanpage'u. Projekt już jest do oglądania na stronach internetowych związanych z Książnicą Podlaską.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz