Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Prawie 25 tys. osób odwiedziło w 2021 roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Dla wielu to okazja do podróży w czasie i sentymentalnych spacerów po dawnej wsi podlaskiej. Prawie 25 tysięcy zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Ze względu na pandemię w wydarzeniach online uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz w sezonie zimowym możemy spacerować po plenerowych przestrzeniach. Do blisko 50 obiektów, które znajdziemy w Jurowcach, systematycznie dołączają nowe. W ubiegłym roku muzeum kupiło trzy drewniane chałupy z Plutycz, Makówki i Brzozówki Koronnej - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.
- Plutycze to jest przykład zdobionego budynku podlaskiego, który jeszcze nie był modernizowany. Z kolei chałupa z Makówki, datowana na 1867 rok ma zachowany dram, to taka belka znajdująca się pod pułapem, często zdobiona. I Brzozówka - chałupa z przełomu XIX i XX wieku. Ten akurat budynek będzie służył jako kasa biletowa, miejsce, gdzie będzie można kupić pamiątki, poczekać na przewodnika - mówi Artur Gaweł.
Marzeniem muzealników jest jednak przeniesienie drewnianego kościoła z miejscowości Seroczyn.
- To drewniany obiekt XVIII-wieczny, nieużytkowany od blisko 30 lat. W skansenie przywrócimy mu drugie życie, będzie odrestaurowany, będą odtworzone polichromie, będzie wykorzystywany zarówno do takich uroczystości jak śluby, ale też koncerty kolędników - dodaje Artur Gaweł.
Jeśli uda się zdobyć pieniądze niezbędne do przeniesienia zabytku, są szanse, że kościół jeszcze w tym roku pojawi się w pejzażu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
A już za tydzień w muzeum rozpoczynają się Ferie online. Szczegółowe informacje na stronie internetowej muzeum.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz