Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Nowy sezon w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]
Miłośnicy tradycyjnej podlaskiej kultury ludowej w tym miejscu mogą przeżyć podróż w czasie. Przed nami otwarcie nowego sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z myślą o stałych bywalcach, ale też o tych, którzy trafią tutaj po raz pierwszy przygotowano nowe atrakcje i bardziej czytelne oznakowanie i samego muzeum, i znajdujących się w nim obiektów.
O istnieniu muzeum informuje widoczna już z krajowej ósemki duża tablica, bo chociaż muzeum działa ponad 30 lat, to cały czas warto przypominać o jego istnieniu - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.
Nowością w skansenie są też tabliczki, które zamontowano przy każdym obiekcie drewnianym w języku polskim i angielskim. Kształt i forma tabliczek nawiązuje do budownictwa drewnianego, znajduje się na każdej z nich detal zdobniczy - nadokiennik. Tabliczki zawierają informacje o danym obiekcie. W plenerze muzealnym pojawiło się też więcej ławeczek.
Nową atrakcją są otwarte chaty - dodaje zastępca dyrektora PMKL Katarzyna Ancipiuk. Będzie można do nich wejść i przez drewniane kraty zobaczyć ich wnętrze, czyli to, jak kiedyś ludzie mieszkali, żyli. Będzie można zrobić także zdjęcie. Otwarte są trzy chaty dla zwiedzających samodzielnie - budynek mieszkalny z Jacowlan, ze Starej Grzybowszczyzny oraz z Dąbrowy Moczydły.
Nowością w tym sezonie są także godziny otwarcia muzeum - od maja do września do 18:00. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny.
Również wszystkie osoby z Ukrainy mogą odwiedzać muzeum bezpłatnie.
Skansen przygotował w tym sezonie również trzy nowe szlaki do zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Pierwszy dotyczy rolnictwa. Drugi to szlak zabytkowych wnętrz drewnianych budynków, a trzeci - to szlak rzemiosła.
Skansen oferuje też nowe atrakcje z myślą o zwiedzających powyżej 18 roku życia.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz