Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków
Nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków utworzyło dzięki wsparciu unijnych środków Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jak podkreślają muzealnicy, to bardzo ważna inwestycja; jedyne tak specjalistyczne centrum w regionie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Centrum powstało w ramach projektu "Stworzenie regionalnych centrów badań i konserwacji zabytków" dofinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity budżet projektu to 1,3 mln euro.
Centrum mieści się w pobliżu oddziału Muzeum Podlaskiego - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Na potrzeby centrum zaadaptowano budynek o powierzchni blisko 300 m2. Powstały pracownie m.in. konserwacji papieru, tkanin i skóry, drewna i ceramiki wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W ramach projektu zakupiono też samochód do przewozu zabytków. Uroczyście otwarto centrum we czwartek.
To bardzo ważne wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój naszej instytucji, Muzeum Podlaskiego, zyskujemy pracownię konserwacji zabytków, obiekt naprawdę bardzo dobrze wyposażony, na odpowiednim poziomie. To jest coś, czego nam naprawdę bardzo brakowało - podkreślał jeszcze przed otwarciem dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.
Dyrektor placóki zaznaczył, że dzięki centrum opieka nad muzealnymi zbiorami będzie jeszcze bardziej profesjonalna, możliwe będzie też poddanie konserwacji większej liczby zabytków znajdujących się w magazynach muzeum. Dodał też, że profesjonalna pracownia zwiększa bezpieczeństwo zabytków.
Koordynator projektu Marek Skrypko z Muzeum Podlaskiego podkreślił, że powstałe w Choroszczy centrum to największy taki ośrodek badawczo-konserwatorski w Polsce północno-wschodniej. "To daje nam duże możliwości" - mówił.
Marek Skrypko dodał, że zainteresowanie tym centrum jest duże nie tylko wśród instytucji muzealnych w regionie, ale także spoza. Na razie centrum będzie działało na potrzeby Muzeum Podlaskiego, bo dotąd, nie posiadając takiej pracowni, musiało zlecać część takich prac. Jak zaznaczył Skrypko - zgodnie z założeniami projektu, centrum będzie mogło przeprowadzać konserwacje zabytków także dla innych instytucji.
Jak powiedział kierownik działu konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego Jerzy Ostapczuk, dzięki centrum poprawiły się znacznie warunki pracy konserwatorów zabytków - mogą też wykonywać bardziej specjalistyczne prace na nowocześniejszym sprzęcie. Wymienił tu m.in. sprzęt do czyszczenia laserem czy nowoczesny liofilizator do osuszania przez zamrażanie. Jerzy Ostapczuk przekazał, że wśród pierwszych prac nowego centrum, jest konserwacja muzealiów, które mają być pokazywane na najbliższych wystawach muzeum a także konserwacja zabytków archeologicznych.
Projekt trwał od 2020 roku. Partnerem w projekcie było Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne, ale w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, zostały zawieszone partnerstwa z białoruskimi instytucjami - powiedział Marek Skrypko.
Jaki był 2024 rok w kulturze? Które z wydarzeń i festiwali zapadły w pamięć? Co (znowu) nie wyszło? Czy pojawiła się nowa jakość kulturalna? Czym zachwyciły, a czym rozczarowały wydarzenia kulturalne?
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz