W Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków

6.07.2023, 17:23, akt. 9.07.2023, 11:42

Nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków utworzyło dzięki wsparciu unijnych środków Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jak podkreślają muzealnicy, to bardzo ważna inwestycja; jedyne tak specjalistyczne centrum w regionie.


fot. R. Olkowski / Muzeum Podlaskie w Białymstoku
fot. R. Olkowski / Muzeum Podlaskie w Białymstoku


0:00
0:00
W Muzeum Podlaskim powstało nowoczesne centrum badań i konserwacji zabytków - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Centrum powstało w ramach projektu "Stworzenie regionalnych centrów badań i konserwacji zabytków" dofinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity budżet projektu to 1,3 mln euro.

Centrum mieści się w pobliżu oddziału Muzeum Podlaskiego - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Na potrzeby centrum zaadaptowano budynek o powierzchni blisko 300 m2. Powstały pracownie m.in. konserwacji papieru, tkanin i skóry, drewna i ceramiki wyposażone w specjalistyczny sprzęt. W ramach projektu zakupiono też samochód do przewozu zabytków. Uroczyście otwarto centrum we czwartek.


To bardzo ważne wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój naszej instytucji, Muzeum Podlaskiego, zyskujemy pracownię konserwacji zabytków, obiekt naprawdę bardzo dobrze wyposażony, na odpowiednim poziomie. To jest coś, czego nam naprawdę bardzo brakowało - podkreślał jeszcze przed otwarciem dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.


Dyrektor placóki zaznaczył, że dzięki centrum opieka nad muzealnymi zbiorami będzie jeszcze bardziej profesjonalna, możliwe będzie też poddanie konserwacji większej liczby zabytków znajdujących się w magazynach muzeum. Dodał też, że profesjonalna pracownia zwiększa bezpieczeństwo zabytków.

Koordynator projektu Marek Skrypko z Muzeum Podlaskiego podkreślił, że powstałe w Choroszczy centrum to największy taki ośrodek badawczo-konserwatorski w Polsce północno-wschodniej. "To daje nam duże możliwości" - mówił. 

Marek Skrypko dodał, że zainteresowanie tym centrum jest duże nie tylko wśród instytucji muzealnych w regionie, ale także spoza. Na razie centrum będzie działało na potrzeby Muzeum Podlaskiego, bo dotąd, nie posiadając takiej pracowni, musiało zlecać część takich prac. Jak zaznaczył Skrypko - zgodnie z założeniami projektu, centrum będzie mogło przeprowadzać konserwacje zabytków także dla innych instytucji.

Jak powiedział kierownik działu konserwacji zabytków Muzeum Podlaskiego Jerzy Ostapczuk, dzięki centrum poprawiły się znacznie warunki pracy konserwatorów zabytków - mogą też wykonywać bardziej specjalistyczne prace na nowocześniejszym sprzęcie. Wymienił tu m.in. sprzęt do czyszczenia laserem czy nowoczesny liofilizator do osuszania przez zamrażanie. Jerzy Ostapczuk przekazał, że wśród pierwszych prac nowego centrum, jest konserwacja muzealiów, które mają być pokazywane na najbliższych wystawach muzeum a także konserwacja zabytków archeologicznych.

Projekt trwał od 2020 roku. Partnerem w projekcie było Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne, ale w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, zostały zawieszone partnerstwa z białoruskimi instytucjami - powiedział Marek Skrypko.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje, aż do przyszłego roku


Nie popada w banał. Nie jest populistyczna - wręcz przeciwnie - zaraża świeżym, oryginalnym i odważnym sposobem patrzenia na sztukę. Akademia Teatralna kończy 50 lat i świętuje - aż do przyszłego roku.



Poznaliśmy zwycięzcę Rockowań - finalista wystąpi w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok


Dla jednych były to jedne z pierwszych większych koncertów - inni powrócili do grania po 30-letniej przerwie - w sobotę (19.10) późnym wieczorem odbył się finał Rockowań.



To gratka dla pasjonatów starych konsol - w Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii [zdjęcia]


Fani gier mogą przenieść się do czasów swojego dzieciństwa i zagrać na starych konsolach z lat 90. W Białymstoku powstało Muzeum Gier i Technologii Fundacji Podlaskie Retromaniaki i Kanału o technologii.



W Galerii Marchand można oglądać wystawę Nadrealizm Jacka Niekrasza


Na wystawie Jacka Niekrasza oglądamy obrazy wykonane w technice suchego pastelu oraz prace w technice mieszanej powstałe na bazie dekalkomani. Tematem ekspozycji jest ludzka natura z całym jej spektrum obejmującym cielesność, sferę psychiczną oraz duchowość.



Dominik Sołowiej poleca film "Civil War"


Ten film jest brutalny, szczery i bezkompromisowy. Opowiada bowiem o tym, co może się wydarzyć, jeśli połączymy politykę i propagandę z potrzebą bezwzględnej władzy, dominacji, podsycanej przez nienawiść i ksenofobię. Obraz “Civil War”, czyli “Wojna domowa” to political fiction - historia, która nigdy się nie wydarzyła, ale jest na tyle prawdopodobna, że wywołuje w...



Małgorzata Trojanowska


solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka



Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora


Białostocki Ośrodek Kultury będzie mieć nowego dyrektora - na stronie Urzędu Miasta w Białymstoku jest zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Czas na składanie niezbędnych dokumentów - prawie do końca października, a przewidywany termin na rozpatrzenie wniosków ustalono do 29 listopada.



Przedsiębiorstwo budowlane wydało wyjątkową książkę pt. "Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia"


"Rzucane na wiatr. Z podań ludowych Podlasia" to wyjątkowa książka wydana przez przedsiębiorstwo budowlane z Bielska Podlaskiego. Trafi do księgarń, a dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na odbudowę szkoły zniszczonej w tegorocznej powodzi.



W Białymstoku odbył się jubileuszowy koncert Kwartetu Camerata


40 lecie obchodzi jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych Kwartet Camerata. Jeden z jubileuszowych koncertów odbył się w minionym tygodniu w Białymstoku - w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina klasę skrzypiec prowadzi prof. Włodzimierz Promiński, założyciel i prymariusz (gra pierwsze skrzypce) zespołu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok