Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Od klasyki po dyskusyjne nowości - zaprasza Miłka Malzahn
Święta tuż tuż, a wraz z nimi chwila wytchnienia od przedświątecznej gorączki. To idealny moment, by zanurzyć się w świecie filmowych opowieści. W mojej najnowszej audiorecenzji przyglądam się zarówno nowym adaptacjom klasyków, jak i intrygującym nowościom, które skłaniają do refleksji i dyskusji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Powrót do korzeni: "Hrabia Monte Christo"
Zaczynamy od wielkiego powrotu - kolejnej adaptacji ponadczasowej powieści Aleksandra Dumasa. "Hrabia Monte Christo" w nowej odsłonie to spektakularne kino przygodowe, pełne zwrotów akcji, efektów i trzymających w napięciu momentów. Po Jean Marais, Gerardzie Depardieu i Jimie Caviezelu, w rolę Edmunda Dantèsa wciela się Pierre Niney, dając aktorski popis. Film zachwycił krytyków na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a teraz ma szansę porwać i Was. To propozycja dla tych, którzy pragną przeżyć przygodę w XIX-wiecznym stylu i zadumać się nad psychologią zemsty i odkupienia.
W ramach KINA KONESERA w poniedziałek seans: „Hrabia Monte Christo”!
Powrót do dobrej literatury: "Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę"
Z zupełnie innej perspektywy spoglądamy na film "Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę". To nie typowa biografia, ale wzruszająca opowieść o przyjaźni, osadzona w malowniczych krajobrazach Argentyny, gdzie Antoine de Saint-Exupéry pracował jako pilot Aéropostale na kilkanaście lat przed napisaniem "Małego Księcia". Film pozwala nam zanurzyć się w świecie wyobraźni legendarnego pisarza i odkryć inspiracje, które doprowadziły go do stworzenia tego wyjątkowego dzieła.
A jeśli szukacie czegoś do dyskusji przy rodzinnym stole, polecam miniserial "Dziewięcioro nieznajomych" z Nicole Kidman. To opowieść o akceptacji, zrozumieniu i uzdrawianiu życiowych traum w niekonwencjonalny sposób.
Zaś fanom thrillerów z pewnością przypadnie do gustu "Szpieg", klimatyczna opowieść o zimnej wojnie z gwiazdorską obsadą (Gary Oldman, Colin Firth, Mark Strong, Tom Hardy). To obraz, który wymaga cierpliwości, ale oferuje inteligentną rozrywkę i sporo przestrzeni do późniejszych przemyśleń.
Ps. Kina będą nieczynne w Wigilię!
Od kiedy na antenie Radia Białystok są programy kulturalne w niedzielę rano? To pytanie zadawaliśmy sobie w roku 2024. Dziś oddamy głos m.in. wybranej przez nas słuchaczce.
W Galerii Marchand oglądać można prace kilkunastu artystów, są to Prezentacje.
Białystok - pamiętaj - to hasło jest na uroczej pocztówce, którą zaprojektowano podczas warsztatów w ramach projektu "Włączamy pamieć - dostępny szlak dziedzictwa żydowskiego".
W Galerii Białostockiego Teatru Lalek oglądać możemy nową wystawę Aleksandra Grzybka "SZUM SKRZYDEŁ".
Polska "Vaiana" - nowy typ księżniczki Disneya, to Weronika Bochat-Piotrowska, która mieszka i tworzy w Białymstoku.
dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
Niezwykła wystawa w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki - Mateusz Karolczuk, zainspirowany bogatym, ale ciągle w pełni nieodkrytym dziedzictwem kulturowym Białegostoku, powraca do rodzinnego miasta z postacią Rosy Raisy, białostockiej sopranistki z początku XX wieku.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki, która nie pozwalała się odwiedzić. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach te listy odnalazła ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia.
Najpierw powstała nasza świąteczna piosenka, teraz jest teledysk. W Polskim Radiu Białystok nagrywamy klip z udziałem dziennikarzy do "Ballady - Listu do św. Mikołaja", którą skomponował Marek Kubik do słów Miłki Malzahn.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz