W Zaleszanach wspominano ofiary mordu z 1946 roku 29.01.2020

29 stycznia 2020

Panichida w Zaleszanach upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1946 r., fot. Marek Zabrocki
Panichida w Zaleszanach upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1946 r., fot. Marek Zabrocki



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2020-01-29 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejny raz w Zaleszanach odbyła się panichida(nabożeństwo żałobne) upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1946 roku. Dokładnie 74 lata temu, 29 stycznia oddział Pogotowia Akcji Specjalnej dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego”, dokonał mordu na 16 mieszkańcach wsi, oraz jej spalenia.W tegorocznej uroczystości uczestniczyli mieszkańcy wsi, władze samorządowe, politycy,  oraz przedstawiciele duchowieństwa. W audycji relacja z uroczystości.

W drugiej części rozmowa z Barbarą Goralczuk o jej  opowiadaniach po – svojomu na bielskiej gazecie internetowej.

Zaprasza Marek Zabrocki.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów 8.01.2025


Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...



Białoruskie tradycyjne kulinaria świąteczne 07.01.2025


Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.



Plany powiatu hajnowskiego na nowy rok 05.01.2025


Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.



Zespół Kasary i męska śpiewna tradycja Białorusinów 3.01.2025


Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...



Działalność Białostockiego Klubu Muzycznego 02.01.2025


Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.



Podlasie bounce po-svojomu od Niczos i Sw@da 31.12.2024


Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...



2024 rok w białoruskiej literaturze 01.01.2025


To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...



Białoruskie tradycje Bożego Narodzenia 30.12.2024


Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.



Najważniejsze wydarzenia 2024 roku 29.12.2024


Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.




 
 

Prowadzący:

Rafał Androsiuk
Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok