Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | #GaszynChallenge dla chorego Kubusia z Hajnówki 21.06.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomóc może każdy. 20-miesięczny Kubuś Suchodoła z Hajnówki choruje na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Aby wyzdrowieć musi zebrać ponad 10 milionów złotych na leczenie najdroższym lekiem świata.
By wesprzeć Kubusia prowadzone są licytacje, wyprzedaże staroci, zbiórka nakrętek, złomu a także internetowa akcja #GaszynChallenge – czyli wykonanie 10-ciu pompek dla Kubusia. Do niej włączyli się hajnowscy samorządowcy, areszt śledczy, policja, strażacy, instytucje z powiatu hajnowskiego i ludzie dobrej woli z całej Polski. W audycji powiemy o tym, jak można finansowo pomóc Kubusiowi.
W Rajsku upamiętniono ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich okupantów 16 czerwca 1942 roku. Wieś została doszczętnie spalona w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. Niemcy rozstrzelali 149 mieszkańców – mężczyzn powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Część młodzieży wywieziono na roboty przymusowe. W audycji „Pad znakam Pahoni” wspomnienia mieszkańców Rajska o tragedii sprzed 78 lat.
Porozmawiamy także o tomiku poetyckim Bogdana dudko "Ziemia zaklęta" nominowanym do nagrody poetyckiej Orfeusz.
Zaprasza Anna Petrovska
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...
Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.
Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk