Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Rocznica protestów przeciwko reżimowi na Białorusi 27.06.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rok temu, 26 czerwca 2020 r. Białorusini z Białegostoku wzięli udział w pierwszym masowym proteście, by wyrazić swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości, kłamstwa i zatrzymania kandydatów w nadchodzących wyborach w Republice Białorusi. Rok później sytuacja na Białorusi pogorszyła się na niewyobrażalną skalę i zaczęła przypominać strefę radioaktywną, dyktator przetrzymuje ponad 500 zakładników politycznych, wybory są sfałszowane, a kandydaci albo są w więzieniu, albo zmuszeni do opuszczenia kraju. Dziesiątki tysięcy Białorusinów przeszło przez machinę represji, bicie, tortury, poniżanie, aresztowania, kary grzywny. W audycji będziemy na marszu w Białymstoku z okazji rocznicy protestów przeciwko reżimowi na Białorusi.
O sankcjach dla Łukaszenki i białoruskich dyplomatach, którzy uczestniczyli w "Święcie Kultury Białoruskiej" w Białymstoku z członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej i liderem Narodowego Zarządu Antykryzysowego Pawłem Łatuszką rozmawia Jarosław Iwaniuk.
W audycji Pod znakiem Pogoni usłyszymy także relację z centralnych eliminacji Festiwalu "Piosenka białoruska".
Zaprasza Anna Petrovska
Muzyka tradycyjna, w tym kolędy, zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dopóki żyją najstarsi nosiciele tradycji, dopóty można mówić o przekazie pokoleniowym. Tradycyjne kolędy podlaskich Białorusinów to przekaz pokoleniowy i bogate treści teologiczne. Co odróżnia kolędy od pieśni kolędniczych? O tym m.in. rozmawiamy w audycji Pod znakiem Pogoni.
Odwiedzimy także...
Co jadali nasi przodkowie na święta Bożego Narodzenia, a w jakich daniach świątecznych gustujemy dzisiaj – rozmawiamy z właścicielem zajazdu u JANA w Dubiczach Cerkiewnych - Janem Tomaszukiem.
Naprawa i remont dróg, wsparcie dla placówek oświatowych i rozwój potencjału turystycznego regionu – m.in. takie zadania planuje kontynuować zarząd powiatu hajnowskiego w nowym 2025 roku. Co udało się zrobić w roku poprzednim, a co jeszcze czeka na wykonanie – o tym w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy ze starostą hajnowskim Andrzejem Skiepko.
Kasary to męski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w 2023 roku w Warszawie. Wszyscy uczestnicy pochodzą z Białorusi, a repertuar czerpią przede wszystkim z dawnych nagrań archiwalnych i własnych badań terenowych. Zespół często występuje na Podlasiu, gdzie uczestniczy w dorocznych obrzędach miejscowych Białorusinów. Śpiewacy odradzają unikalną męską śpiewną tradycję...
Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...
Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.
Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk