Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Zbliża się 80 rocznica pacyfikacji Rajska 25.05.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
16 czerwca 1942 roku, w czasie okupacji niemieckiej, wieś została spacyfikowana. W odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy funkcjonariusze Gestapo i żandarmerii rozstrzelali 149 osób. Ofiarami byli mężczyźni powyżej 16. roku życia oraz kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Wieś i jej kolonie zostały doszczętnie spalone; zniszczeniu uległy wszystkie domy i zabudowania gospodarcze, a także cerkiew i kaplica cmentarna.
W audycji opowiemy również o zbliżającej się „majowej” pielgrzymce młodzieży na Świętą Górę Grabarkę i planowanych zajęciach z podlaskiej kultury, historii i języka. Dziś audycja po – svojomu. Zaprasza Marek Zabrocki.
Od września w białostockiej przestrzeni muzycznej zjawiała się kolejna placówka kultury, podtrzymująca białoruskich muzyków. Białostocki Klub Muzyczny udostępnia swą scenę dla muzyków zmuszonych z przyczyn politycznych opuścić ojczystą Białoruś.
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...
Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.
Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Wydarzenia mijającego 2024 roku w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: powstanie Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku jako instytucji kultury Marszałka Województwa Podlaskiego, jubileusze liceów białoruskich w Bielsku Podlaskim...
Będzie to trzeci tomik wierszy po-svojomu autorstwa znanego białoruskiego dziennikarza. Już w styczniu ma wyjść z druku kolejna książka Aleksego Dzikawickiego "Połeszuk 2.0". Tym razem będzie to wydanie dwujęzyczne w gwarze ojczystej autora z okolic Pińska oraz po-polsku. W dzisiejszym programie o zachowaniu gwary, twórczości i inspiracji rozmawiamy z Aleksym Dzikawickim....
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Rafał Androsiuk