Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | "Spasa" na św. Górze Grabarce 18.08.2023
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na Świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju. Dziś rozpoczęły się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego. Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce prawosławne sanktuarium. Każdego roku na święto Przemienienia, zwane w ludowej tradycji "Spasem", przybywają tysiące wiernych z kraju i zagranicy. Zgodnie z przekazami, podczas panującej na początku XVIII wieku epidemii, w tym miejscu znalazła schronienie grupa mieszkańców pobliskich Siemiatycz. W podzięce za ocalenie mieli oni postawić na górze drewniany krzyż. Obecnie cerkiew Przemienienia Pańskiego otaczają tysiące wotywnych krzyży, ustawianych przez wiernych w różnych intencjach. W audycji będziemy na uroczystościach Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce. Porozmawiamy także o tym, jak dawniej wierni parafii na świętej górze przygotowywali się do święta.
Opowiemy także o rekonstrukcji tradycyjnych strojów białoruskich, które wykonuje Kaciaryna Wadanosawa.
Zaprasza Anna Petrovska
Tysiące ludzi na koncertach, pierwszy album i koncertowy sukcesy – w taki sposób zapamiętają 2024 rok Nika Jurczuk i Wiktor Szczygieł twórcy duetu Niczos i Sw@da. Ten muzyczny projekt od początku promuje mowę podlaskich Białorusinów i znalazł już rzeszę fanów nie tylko w naszym regionie, ale również wśród białoruskiej emigracji. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni wraz...
To nie był najlepszy rok dla białoruskiej literatury. Już sam fakt, że do literackiej nagrody za najlepszą białoruską książkę im. Jerzego Giedroycia pretendowała zaledwie 16 książek świadczy o tym, że był to trudny rok – uważa dziennikarz, literat i literaturoznawca Aleś Arkusz. Jednak z drugiej strony – dodaje gość audycji „Pad znakam Pahoni” – wszystkie nagrody...
Można było usłyszeć kolędy z całego świata, przygotować wspólnie pyszne dania białoruskiej kuchni, obejrzeć „batlejkę” i wziąć udział w warsztatach rękodzieła.
Rok rozpoczął się powołaniem Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. Było wiele imprez znanych z poprzednich lat, ale były i nowe.
Kaciaryna Vadanosava to białoruska śpiewaczka, wykonawczyni swoich piosenek, multiinstrumentalistka, prezenterka telewizyjna, poetka, modelka, rekonstruktorka i mistrzyni tradycyjnych strojów białoruskich, historyczka i religioznawczyni będzie dziś gościem audycji Pod znakiem Pogoni.
Wydarzenia mijającego 2024 roku w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Wśród poruszanych tematów: powstanie Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku jako instytucji kultury Marszałka Województwa Podlaskiego, jubileusze liceów białoruskich w Bielsku Podlaskim...
Będzie to trzeci tomik wierszy po-svojomu autorstwa znanego białoruskiego dziennikarza. Już w styczniu ma wyjść z druku kolejna książka Aleksego Dzikawickiego "Połeszuk 2.0". Tym razem będzie to wydanie dwujęzyczne w gwarze ojczystej autora z okolic Pińska oraz po-polsku. W dzisiejszym programie o zachowaniu gwary, twórczości i inspiracji rozmawiamy z Aleksym Dzikawickim....
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Prowadzący:
Maksym Fionik