Radio Białystok | Reportaż | "Włochy na wojnie z wirusem" - reportaż Olgi Mickiewicz

"Włochy na wojnie z wirusem" - reportaż Olgi Mickiewicz

26 marca 2020, godz. 17:15 i 22:15

Pandemia koronawirusa przybiera niepokojące rozmiary. We Włoszech zanotowano już siedemdziesiąt cztery tysiące zakażonych, zmarło tam ponad siedem i pól tysiąca pacjentów. Włoscy lekarze i pielęgniarki mówią wprost: tu jest jak na wojnie.

Fotolia.com
Fotolia.com



0:00
0:00
"Włochy na wojnie z wirusem" - reportaż Olgi Mickiewicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Najbardziej poszkodowana jest północ Włoch, w tym miasta takie jak Bergamo i Mediolan. Włoscy lekarze i pielęgniarki mówią wprost: tu jest jak na wojnie. 


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




"Fale Islandii" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jak brzmi lodowiec? Jak gejzer? A jak płynąca lawa tuż po erupcji uśpionego wulkanu? Katarzyna Paluch już od pierwszej wizyty na Islandii zakochała się w tym, co kryje wyspa, jej surowej przyrodzie, spektakularnych widokach, ale też dźwiękach.

3 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Moja i mojsza gmina" - reportaż Joanny Sikory

Spory trwały niemal do ostatnich dni. Nie było pożegnania, a ostatnią sesję w Supraślu gminni radni przerwali. Na wspólnej sali już się nie spotkają, bo od 1 stycznia gmina w dotychczasowym kształcie przestała istnieć. Z pięciu podbiałostockich wsi: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki, rząd stworzył gminę Grabówka.

2 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Cały Wasz, czyli o tym jak przez małą wieś przetoczyła się wielka historia" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

W 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski, wspierając SLD w kampanii parlamentarnej, objechał w ciągu jednego dnia kilka miejscowości w województwie. Na kwadrans zatrzymał się też we wsi Mochnate koło Hajnówki. Jak wypadło zderzenie najwyższej, demokratycznie wybranej władzy w państwie ze zwykłym człowiekiem?
Reportaż uhonorowany został nagrodą główną na Międzynarodowym Konkursie "Premios Ondas" w Barcelonie w Hiszpanii w 1998 roku.

1 stycznia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Z włosem i pod włos" - reportaż Joanny Sikory

Niewiele osób może pochwalić się takim zawodowym stażem. Pani Felicja Brzozowska, przez bliskich i klientów zwana Magdą, strzyże od 70 lat. Przez dziesięciolecia pracowała w zakładzie przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku, potem przeniosła się na ulicę Wesołą. Wraz z nią przeszli też klienci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty u innej fryzjerki. Pani Magda od początku ścina tylko panów. Za pół roku skończy 90 lat.

30 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zapisane w dźwięku" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak

Radio Białystok u swoich początków miało dużo szczęścia. Zaraz po przejściu frontu w 1944 roku, jesienią w mieście pojawili się aktorzy i przedwojenni radiowcy z Wilna. Już we wrześniu nadawane były między innymi komunikaty z frontu wprost do głośników zainstalowanych na ulicznych słupach wzdłuż ul. Mickiewicza, na Rynku Kościuszki czy przy Warszawskiej. W styczniu 1945 roku wileńscy artyści zrealizowali pierwsze białostockie słuchowisko radiowe. Z takim rozmachem 80 lat temu powstało w mieście radio, pod oficjalną nazwą - Polskie Radio Dyrekcja Okręgowa w Warszawie Oddział w Białymstoku.

29 grudnia 2024, godz. 18:05


"Żółty samochód" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Przez Ozierany Wielkie, oprócz wojskowych samochodów patrolujących granicę, rzadko ktoś przejeżdża, a najbliższy sklep jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Są jednak dni, kiedy Ozierany ożywają. Mieszkańcy wychodzą na ulicę albo wyglądają przez okna wyczekując znajomej melodyjki i żółtego samochodu pana Bogdana.

27 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Od ucha do ducha. Muzyczne ścieżki ku niebu" - audycja Dominiki Dębskiej

Przez wieki ludzie poszukiwali dźwięków, które wzniosą ich myśli i dusze ku Bogu. Każda epoka wypracowuje swoje muzyczne style, które najlepiej wyrażają tęsknotę za tym, co w górze. Jaka dziś jest muzyka religijna i sakralna?

26 grudnia 2024, godz. 13:05 i 22:05


"Dobro, które wraca" - reportaż Joanny Sikory

Każdy z nas nosi w sobie swoją opowieść wigilijną. Samotność i zwątpienie dopada na różnych etapach życia. By odzyskać wiarę w otaczający świat i drugiego człowieka czasami wystarczy jeden gest, uśmiech i odrobina dobrej woli. Nieraz kluczem do szczęścia jest umiejętność dzielenia się sobą. To cenny dar, ważny nie tylko podczas Bożego Narodzenia.

24 grudnia 2024, godz. 17:15


"Kolęda dla nieobecnych" - reportaż Renaty Redy

Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.

23 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Portret brata" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Spotkanie, w którym słowa nie są najważniejsze... Opowieść o przyjaźni brata Alberta z mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie. Brat Albert Koczaj - psycholog - jest również malarzem i portrecistą swoich podopiecznych. Jest przewodnikiem po świecie osób, w którym spotkanie częściej sprowadza się do wspólnego przeżywania niż wymiany myśli.

22 grudnia 2024, godz. 18:05


"Z serca do serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się targi rzeczy zrobionych przez rękodzielników. Jest to okazja do znalezienia oryginalnego prezentu, spotkania artystów i porozmawiania z nimi twarzą w twarz. Pani Elżbieta przywraca urok sznurom korali naszych babć i prababć, dając nowe życie starym rodzinnym pamiątkom.

20 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom z windą" - reportaż Alicji Pietruczuk

Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta.

19 grudnia 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 7. Strefa hartowania" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Budowa Tarczy Wschód na Sokólszczyźnie - w rejonie Kuźnicy czy Krynek - nie wzbudza takich oporów, jak wśród części mieszkańców powiatu hajnowskiego. Wystarczy przejechać na północ kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by zetknąć się z odmiennym podejściem.

18 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.

17 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory

Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.

16 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk

Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.

13 grudnia 2024, godz. 17:15 i 2215


"Lustro z pamięcią" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w Internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski. Co składa się na unikalność fotografii wykonanych w mokrym kolodionie? Dlaczego bohater reportażu wybrał właśnie ten sposób obrazowania świata i jak zmienia on jego życie?

12 grudnia 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?

11 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory

Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.

10 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.

9 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Marzyciel - realizator" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku. I choć w podlaskim krajobrazie wygląda ona dość egzotycznie, to jej wnętrze jest bardzo podlaskie. Posąg jest nie tylko artystyczną ekspresją autora, ale też kapsułą czasu, w której każdy zainteresowany mógł złożyć to, co chciałby przekazać przyszłym pokoleniom.

6 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".

5 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Barbórecka" - reportaż Małgorzaty Lachendro

To historia związana z obrazem Świętej Barbary, patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku. Niezwykły wizerunek znajdował się w kopalni Andaluzja w Piekarach Śląskich. Kopalni nie ma już od ćwierć wieku, ocalał jedynie obraz patronki. Dawni górnicy z Andaluzji ratują wizerunek "swojej" Świętej Barbary od zapomnienia.

4 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

3 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nad Świsłoczą" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.

2 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.

1 grudnia 2024, godz. 18:05


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy świeżo odnowiona "Obietnica" przy ul. Kilińskiego. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

29 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Podróż do celu" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wiele miast i miasteczek Polski odwiedziła Emilia, gdy jako niespełna 20-letnia dziewczyna opuściła rodzinny dom w Łodzi. Wówczas nie wiedziała, w jaką życiową pułapkę wpadnie. Po drodze był alkohol, narkotyki, zawiedziona miłość i bezdomność.

28 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dziewczyny dziewczynom" - reportaż Agnieszki Loch

W miejscu, które kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przejechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek…

27 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przed szachem i matem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?

26 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

25 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" - słuchowisko Marty Sokołowskiej

Słuchowisko przybliża postać Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart. Słuchowisko w mistrzowski sposób łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia Mieroszewskiego, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy.

24 listopada 2024, godz.18:05


"Opowieści pana Pawła" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wrażliwość na przyrodę jest według Pawła Czapczyka miarą człowieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną reagują na jego opowieści o zwierzętach emocjonalnie i z ogromną bezpośredniością. Autor książek przyrodniczych i fotograf odwiedza podopiecznych stowarzyszenia "Aktywni" w Białymstoku. Pokazuje im fotografie zwierząt i opowiada o ich zdumiewających kształtach, dziwnych obyczajach i śmiesznych nazwach, a oni dziwią się, śmieją i biją brawo...

22 listopada 2024, godz. 17:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

21 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 6. Strefa odstraszania" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Narodowy Program Odstraszania i Obrony czyli Tarcza Wschód - wielką inwestycję militarną ogłoszono w świetle fleszy już pół roku temu. Później na długo zapadła cisza, a w przygranicznych miejscowościach zaczęły narastać obawy i domysły o wysiedleniach i wywłaszczeniach. Wreszcie w połowie listopada z miejscowymi do rozmów usiedli przedstawiciele MON i generałowie, zapewniając, że wysiedleń i wywłaszczeń nie będzie. Czy mieszkańców przekonały te obietnice?

20 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gra o dziecko" - reportaż Joanny Sikory

Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.

19 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok