Radio Białystok | Reportaż | "Mimo blizn" cz.2 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

"Mimo blizn" cz.2 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

31 stycznia 2021, godz.18:05

Ich dzieciństwo pochłonęły burzliwe czasy II wojny światowej. Wielu z nich łączy bolesne doświadczenie deportacji na Syberię.

Aleksandra Kowalska-Siry, fot. Katarzyna Bagińska
Aleksandra Kowalska-Siry, fot. Katarzyna Bagińska



0:00
0:00
"Mimo blizn" cz.2 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Choć dla kolejnych pokoleń Polaków wojenna przeszłość staje się pojęciem coraz bardziej odległym, to z pewnością przybliżają je opowieści Sybiraków. Historie, jak ta pani Aleksandry Kowalskiej-Siry, często pozwalają nam lepiej zrozumieć, co oznacza być człowiekiem i nim pozostać, szczególnie w nieludzkich warunkach życia. Pani Aleksandra z rodzicami i czworgiem rodzeństwa 10 lutego 1940 roku musiała porzucić dom w środku Puszczy Białowieskiej. I choć od tamtego czasu minęło ponad 80 lat, to pamięć o życiu na Syberii jest wciąż żywa w rodzinie pani Aleksandry. 


"Mimo blizn" cz.1 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




"Z włosem i pod włos" - reportaż Joanny Sikory

Niewiele osób może pochwalić się takim zawodowym stażem. Pani Felicja Brzozowska, przez bliskich i klientów zwana Magdą, strzyże od 70 lat. Przez dziesięciolecia pracowała w zakładzie przy ulicy Sienkiewicza w Białymstoku, potem przeniosła się na ulicę Wesołą. Wraz z nią przeszli też klienci, którzy nie wyobrażają sobie wizyty u innej fryzjerki. Pani Magda od początku ścina tylko panów. Za pół roku skończy 90 lat.

30 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zapisane w dźwięku" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak

Radio Białystok u swoich początków miało dużo szczęścia. Zaraz po przejściu frontu w 1944 roku, jesienią w mieście pojawili się aktorzy i przedwojenni radiowcy z Wilna. Już we wrześniu nadawane były między innymi komunikaty z frontu wprost do głośników zainstalowanych na ulicznych słupach wzdłuż ul. Mickiewicza, na Rynku Kościuszki czy przy Warszawskiej. W styczniu 1945 roku wileńscy artyści zrealizowali pierwsze białostockie słuchowisko radiowe. Z takim rozmachem 80 lat temu powstało w mieście radio, pod oficjalną nazwą - Polskie Radio Dyrekcja Okręgowa w Warszawie Oddział w Białymstoku.

29 grudnia 2024, godz. 18:05


"Żółty samochód" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Przez Ozierany Wielkie, oprócz wojskowych samochodów patrolujących granicę, rzadko ktoś przejeżdża, a najbliższy sklep jest oddalony o kilkanaście kilometrów. Są jednak dni, kiedy Ozierany ożywają. Mieszkańcy wychodzą na ulicę albo wyglądają przez okna wyczekując znajomej melodyjki i żółtego samochodu pana Bogdana.

27 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Od ucha do ducha. Muzyczne ścieżki ku niebu" - audycja Dominiki Dębskiej

Przez wieki ludzie poszukiwali dźwięków, które wzniosą ich myśli i dusze ku Bogu. Każda epoka wypracowuje swoje muzyczne style, które najlepiej wyrażają tęsknotę za tym, co w górze. Jaka dziś jest muzyka religijna i sakralna?

26 grudnia 2024, godz. 13:05 i 22:05


"Dobro, które wraca" - reportaż Joanny Sikory

Każdy z nas nosi w sobie swoją opowieść wigilijną. Samotność i zwątpienie dopada na różnych etapach życia. By odzyskać wiarę w otaczający świat i drugiego człowieka czasami wystarczy jeden gest, uśmiech i odrobina dobrej woli. Nieraz kluczem do szczęścia jest umiejętność dzielenia się sobą. To cenny dar, ważny nie tylko podczas Bożego Narodzenia.

24 grudnia 2024, godz. 17:15


"Kolęda dla nieobecnych" - reportaż Renaty Redy

Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.

23 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Portret brata" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Spotkanie, w którym słowa nie są najważniejsze... Opowieść o przyjaźni brata Alberta z mężczyznami niepełnosprawnymi intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie. Brat Albert Koczaj - psycholog - jest również malarzem i portrecistą swoich podopiecznych. Jest przewodnikiem po świecie osób, w którym spotkanie częściej sprowadza się do wspólnego przeżywania niż wymiany myśli.

22 grudnia 2024, godz. 18:05


"Z serca do serca" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jesteśmy zmęczeni masówką z plastiku. Chcemy otaczać się przedmiotami autorskimi, wykonanymi ręcznie, z pasji i w zgodzie z własnym talentem. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się targi rzeczy zrobionych przez rękodzielników. Jest to okazja do znalezienia oryginalnego prezentu, spotkania artystów i porozmawiania z nimi twarzą w twarz. Pani Elżbieta przywraca urok sznurom korali naszych babć i prababć, dając nowe życie starym rodzinnym pamiątkom.

20 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom z windą" - reportaż Alicji Pietruczuk

Tę budowę białostocka prasa śledziła ze szczególną uwagą. Kiedy ją zakończono w 1958 roku – pierwszy białostocki wieżowiec z windą stał się nie tylko domem dla 38 rodzin, ale też atrakcją i dumą mieszkańców miasta.

19 grudnia 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 7. Strefa hartowania" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Budowa Tarczy Wschód na Sokólszczyźnie - w rejonie Kuźnicy czy Krynek - nie wzbudza takich oporów, jak wśród części mieszkańców powiatu hajnowskiego. Wystarczy przejechać na północ kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż granicy polsko-białoruskiej, by zetknąć się z odmiennym podejściem.

18 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.

17 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory

Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.

16 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk

Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.

13 grudnia 2024, godz. 17:15 i 2215


"Lustro z pamięcią" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ponad 800 pasjonatów XIX-wiecznej techniki fotografii znajdziemy w Internecie w grupie pod nazwą "Mokry kolodion-Polska". Jest wśród nich białostocki fotograf Andrzej Górski. Co składa się na unikalność fotografii wykonanych w mokrym kolodionie? Dlaczego bohater reportażu wybrał właśnie ten sposób obrazowania świata i jak zmienia on jego życie?

12 grudnia 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?

11 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory

Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.

10 grudnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.

9 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Marzyciel - realizator" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Posąg Moai znajdziemy nie tylko na Wyspach Wielkanocnych czy w Muzeum Brytyjskim, ale też w przygranicznej wsi Knyszewicze. A to za sprawą Stanisława Nicewicza, który stworzył ponad czterometrową kopię monumentalnej rzeźby na swoim podwórku. I choć w podlaskim krajobrazie wygląda ona dość egzotycznie, to jej wnętrze jest bardzo podlaskie. Posąg jest nie tylko artystyczną ekspresją autora, ale też kapsułą czasu, w której każdy zainteresowany mógł złożyć to, co chciałby przekazać przyszłym pokoleniom.

6 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Różowa rewolucja języka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Cześć"- to słowo, które wymawiamy dziesiątki razy w ciągu dnia, najczęściej uśmiechając się na widok tego, kogo pozdrawiamy. Ale młode dziewczęta do uśmiechu i pozdrowień dodają coś jeszcze: miękkie „i”, w efekcie tworząc nową formę czysto polskiego słowa, które w ich ustach brzmi jak "czesici".

5 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Barbórecka" - reportaż Małgorzaty Lachendro

To historia związana z obrazem Świętej Barbary, patronki górników i towarzyszki ich codziennego życia od połowy XIX wieku. Niezwykły wizerunek znajdował się w kopalni Andaluzja w Piekarach Śląskich. Kopalni nie ma już od ćwierć wieku, ocalał jedynie obraz patronki. Dawni górnicy z Andaluzji ratują wizerunek "swojej" Świętej Barbary od zapomnienia.

4 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

3 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nad Świsłoczą" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.

2 grudnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Komisarz Jerzy" - reportaż Jana Smyka i Anny Sekudewicz

W pamiętnym grudniu 1981 roku, oficera Wojska Polskiego - pułkownika Jerzego Szewełło mianowano komisarzem wojskowym na kopalni Ziemowit. Zamiast pacyfikować protest górników w grudniu 1981, uratował życie kilku tysięcy górników i ich rodzin.

1 grudnia 2024, godz. 18:05


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski z Białegostoku to znany w Europie rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy świeżo odnowiona "Obietnica" przy ul. Kilińskiego. Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

29 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Podróż do celu" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wiele miast i miasteczek Polski odwiedziła Emilia, gdy jako niespełna 20-letnia dziewczyna opuściła rodzinny dom w Łodzi. Wówczas nie wiedziała, w jaką życiową pułapkę wpadnie. Po drodze był alkohol, narkotyki, zawiedziona miłość i bezdomność.

28 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dziewczyny dziewczynom" - reportaż Agnieszki Loch

W miejscu, które kojarzy się ze śmiercią i zniewoleniem, obozie koncentracyjnym Ravensbrück w Niemczech, spotkały się dwa pokolenia dziewcząt. Jedne to Dziewczyny, które swoją młodość przeżywały 85 lat temu w Ravensbrück, drugie są współczesnymi nastolatkami, które przejechały do obozu odwiedzić duchy młodych więźniarek…

27 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przed szachem i matem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?

26 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

25 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Serce. O Juliuszu Mieroszewskim" - słuchowisko Marty Sokołowskiej

Słuchowisko przybliża postać Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj. To wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart. Słuchowisko w mistrzowski sposób łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia Mieroszewskiego, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy.

24 listopada 2024, godz.18:05


"Opowieści pana Pawła" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wrażliwość na przyrodę jest według Pawła Czapczyka miarą człowieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną reagują na jego opowieści o zwierzętach emocjonalnie i z ogromną bezpośredniością. Autor książek przyrodniczych i fotograf odwiedza podopiecznych stowarzyszenia "Aktywni" w Białymstoku. Pokazuje im fotografie zwierząt i opowiada o ich zdumiewających kształtach, dziwnych obyczajach i śmiesznych nazwach, a oni dziwią się, śmieją i biją brawo...

22 listopada 2024, godz. 17:15


"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom.

21 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 6. Strefa odstraszania" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Narodowy Program Odstraszania i Obrony czyli Tarcza Wschód - wielką inwestycję militarną ogłoszono w świetle fleszy już pół roku temu. Później na długo zapadła cisza, a w przygranicznych miejscowościach zaczęły narastać obawy i domysły o wysiedleniach i wywłaszczeniach. Wreszcie w połowie listopada z miejscowymi do rozmów usiedli przedstawiciele MON i generałowie, zapewniając, że wysiedleń i wywłaszczeń nie będzie. Czy mieszkańców przekonały te obietnice?

20 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gra o dziecko" - reportaż Joanny Sikory

Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.

19 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej

Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła - dwa ostatnie miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii. Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, jednak późna jesień i zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.

18 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyka czasu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest otoczony zegarami - wiszą i stoją, leżą, piętrzą się na półkach. Celem Piotra Gruntowicza - zegarmistrza - jest natomiast, żeby wszystkie.... chodziły.

15 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Leśne chłopy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Bladym świtem, bez względu na pogodę, w jak najgłębszą głuszę - wyruszają do lasu, by przejść kilkanaście kilometrów, przenocować lub spędzić chociaż kilka godzin i wypić zaparzoną na ognisku kawę. Swoją aktywność nazywają buszkraftem, a do każdego biwaku podchodzą bardzo profesjonalnie.

14 listopada 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok