Radio Białystok | Reportaż | "Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

autor: Marcin Mazewski

13 czerwca 2023, godz. 17:15 i 22:15

W niewielkiej wsi Słochy Annopolskie w pobliżu Siemiatycz mieści się prywatna galeria sztuki. Znajdują się w niej prace Romana Ogrodnika.

Wystawa malarska i rzeźby Romana Ogrodnika, fot. Marcin Mazewski
Wystawa malarska i rzeźby Romana Ogrodnika, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obrazy z różnych okresów twórczości i w najrozmaitszych stylach zdobią także wszystkie ściany domu artysty. Wiele z nich ukrywa fragmenty wspomnień, historii, czasem są odzwierciedleniem fantazji - wyrażanej również w rzeźbach.

W ten sposób pan Roman niejako dokumentuje ważne wydarzenia z życia - od rodzinnych Mazur i fascynacji żeglarstwem, poprzez egzotyczną podróż, młodość, miłość, pracę za granicą, po wypadek, który pozostawia trwałe kalectwo. Dramat nie zamyka jednak jego twórczości. Odtąd sztuka staje się dla niego wręcz sensem dalszego życia.

| red: maj, bs


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





"Dzika symfonia z miastem w tle" - prapremiera niezwykłego reportażu Joanny Sikory

"Oblicze tej ziemi" - audycja dokumentalna Renaty Redy

40 lat temu, w październiku 1984 roku, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL. Kapłan, który stał się symbolem troski o losy ojczyzny, w 2010 roku został ogłoszony błogosławionym. W audycji ks. Jerzego Popiełuszkę wspominają koledzy ze szkoły, przyjaciele z okresu seminarium i współpracownicy z czasów "Solidarności" i stanu wojennego.

20 października 2024, godz.18:05


"Tak daleko, tak blisko..." - reportaż Agnieszki Trofimiuk

Niezwykła przyjaźń między katolickim księdzem mieszkającym w podbiałostockiej wsi a amerykańskim reżyserem filmów dokumentalnych pochodzenia żydowskiego z Nowego Jorku. Reżyser jest chłopcem uratowanym w czasie okupacji przez owego księdza.

18 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Tamten skromny chłopak" - reportaż Dominiki Dębskiej

Archidiecezja Białostocka żegna zmarłego w wieku 83 lat arcybiskupa seniora Edwarda Ozorowskiego, metropolitę białostockiego w latach 2006-2017. Przypominamy archiwalną audycję z 2014 roku, która powstała z okazji złotego jubileuszu święceń kapłańskich ówczesnego metropolity. Jak wyglądały początki jego pracy w diecezji? Czy cokolwiek zapowiadało, że pochodzący z podbiałostockiej Wólki-Przedmieście chłopak zajmie tak wysokie miejsce w kościelnej hierarchii? Opowiadają współpracownicy, kolega ze szkolnej ławki oraz krewni.

17 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 5. Służby mundurowe" - reportaż Dominiki Dębskiej

Trzy lata kryzysu migracyjnego to czas próby dla służb mundurowych na polsko - białoruskiej granicy. Blisko 2 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera kilka tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i kilkuset policjantów. Służby od początku kryzysu mierzą się z krytyką części środowisk w Polsce. Jak się do nich odnoszą? Co o sytuacji, z którą muszą się mierzyć sądzą sami mundurowi?

16 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przy swoim" - reportaż Joanny Sikory

Na jej oczach odradzała się polska oświata na Białorusi. Na jej oczach też białoruskie władze praktycznie ją zlikwidowały. Nauczycielka z Grodna Wioletta Kowalczuk również już nie miała swojej przyszłości na Białorusi.

15 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jadzia i Lucjan" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Jadwiga i Lucjan Kuleszowie od lat 50-tych pracowali razem jako wiejscy nauczyciele w różnych zakątkach Podlasia. Po latach wspominają swoją pracę, która była dla nich czymś więcej niż zarabianiem pieniędzy.

14 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Tramwajem do teatru" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Pięćdziesiąt lat Akademii Teatralnej w Białymstoku. Studiowanie tam to wyróżnienie. Trzeba mieć zdrowie, kondycję, wytrzymałość psychiczną - ale przede wszystkim wszechstronne zdolności - grania, śpiewania, mówienia czy kreowania rzeczywistości. Co jest niezwykłego w studiowaniu w budynku przy Sienkiewicza 14? Co robią przyszli aktorzy w salach ćwiczeń, pracowniach teatralnych, sali gimnastycznej a przede wszystkim …. w tramwaju ?

11 października 2024; godz. 17:15 i 22:15


"Przestrzeń spełnionego życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest chodzącym uśmiechem, przyjaciółką ubogich i chorych, dla wielu ludzi najbliższą osobą, do której mówią „mamuś”. Siostra Michaela Rak od kilkunastu lat tworzy pierwsze hospicjum na Litwie. Jej celem jest pomaganie ludziom w niesieniu cierpienia i pojednaniu z Bogiem. Ona sama jest jak jego promień - energiczna, bezpośrednia i serdeczna.

10 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 4. Szpital w Hajnówce" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Niektórzy nazywają go szpitalem przyfrontowym. To tam trafiają ranni cudzoziemcy forsujący zaporę, funkcjonariusze i żołnierze, którzy strzegą polskiej granicy. Szpital Powiatowy w Hajnówce od trzech lat leczy i mierzy się ze skutkami kryzysu migracyjnego. Jak zmieniła się praca w tym miejscu? Co jest najtrudniejsze? Jak radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy kryzys, którego doświadcza szpital - paradoksalnie - może okazać się szansą?

9 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W pułapce" - reportaż Joanny Sikory

Trzydziestogodzinny maraton przed komputerem, bez snu i z przerwami na jedzenie i toaletę. Tak wyglądało uzależnienie bohatera audycji w najgorszych momentach. Gry komputerowe towarzyszą mu od wielu lat. Zaczęło się od koniec podstawówki. Na terapię trafił jako nastolatek, jednak droga do wyjścia z tego nałogu jest kręta i wyboista.

8 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Żywioł" - reportaż Ewy Miszczuk

Trwa szacowanie strat po powodzi, która dotknęła Dolny Śląsk. Jak radzą sobie teraz mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej i jak wygląda krajobraz po wielkiej wodzie ?

7 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Ucieczka z Grande Ménestrandise” - słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Słuchowisko muzyczne HInsPe, zrealizowano w ramach 16.edycji festiwalu Julliet EM Festival, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyserem jest Jerzy Łazewski, w głównych rolach usłyszymy m.in. Wojciecha Malajkata i Rafała Królikiewicza.
Słuchowisko HInsPe - Historically Inspired Performance in Spe - to eksperymentalna dramaturgiczna forma radiowa. Jej cechy to muzyka dawna funkcjonująca jako motyw w fabule i opracowanie muzyczne.

6 października 2024, godz. 18:05


"Oswoić ADHD" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są wśród nas. Niektóre łatwo się rozpraszają, inne szybko denerwują, a jeszcze inne na przykład nie mogą usiedzieć w miejscu. To mogą być obrazy ADHD u różnych kobiet, ale też u jednej, bo ADHD ma różne oblicza. W październiku, Miesiącu Świadomości ADHD poznajmy historię Podlasianki, u której po ponad 40 latach życia zdiagnozowano to zaburzenie. Bohaterka reportażu jest lekarką, mamą trójki dzieci, kobietą spełnioną zawodowo, która konsekwentnie walczyła o swoje marzenia. W reportażu zdecydowała się pozostać anonimowa, ze względu na niezrozumienie społeczne i wciąż istniejące stereotypy wokół ADHD.

4 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Raj bez cytrusów" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Bóg, dom, ziemia, rodzina" - to prywatne motto mieszczucha, który nigdy nie myślał, że ten tekst będzie zdobił ścianę w jego wiejskim domu. Przyszedł jednak taki czas, że swój raj stworzył w małej wsi na Podlasiu.

3 października 2024, godz. 17:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 3. Mieszkańcy" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Strefa wyjątkowa, miesiące izolacji od świata, budowa muru, kolejna strefa buforowa. Od trzech lat mieszkańcy przygranicznych miejscowości muszą żyć w warunkach nieustannego kryzysu. Jak wygląda codzienność przy zaporze? Co widzą z okien swoich domów? Co sądzą o migrantach, aktywistach, obecności służb?

2 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

1 października 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sieroża" - reportaż Jarosława Iwaniuka

W swoim 74-letnim życiu, Sergiusz Niczyporuk zanim został człowiekiem biznesu i społecznikiem, był rolnikiem, cieślą i budowniczym. O takich ludziach jak on zwykło się mawiać, że nie z jednego pieca chleb jadał. Stworzył znane gospodarstwo agroturystyczne, ale jego droga do Sioła Budy była długa i nieprosta. W archiwalnej audycji z 2016 roku przypominamy nietuzinkową postać Sergiusza Niczyporuka, którego pożegnaliśmy w minioną sobotę. (28.09.)

30 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na spacerze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Od prawie ćwierć wieku jest trenerką psów, choć jak sama twierdzi - bardziej szkoli ludzi, by umieli stworzyć z psami dobre relacje. Urszula Świelicka – Rusiłowicz dla swoich zwierząt wyprowadziła się z Białegostoku na wieś i teraz z szóstką białych owczarków spaceruje po podlaskich łąkach.

27 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


„Wizytówka” - reportaż Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Ani ludzie ani urzędy – nikt nie ma sposobu na uratowanie niszczejącego dworku w Cisowie. To jedyna pamiątka po najlepszym gospodarzu czasów rozbiorów w tej części Polski, hrabim Karolu Brzostowskim i stworzonej przez niego Rzeczpospolitej Sztabińskiej. Dworek wielokrotnie zmieniał właścicieli, a obecni gospodarze zarzucili rozpoczęty remont i dziś to już prawie ruina.

26 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 2. Migranci w Fundacji Dialog" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

To miejsce, do którego trafia wielu cudzoziemców po przekroczeniu zielonej granicy. Fundacja Dialog - kilka niepozornych budynków w bliskim sąsiedztwie dworca PKP w Białymstoku i ludzie, którzy pomagają niezależnie od motywacji migrantów. Jak wygląda codzienność takiego ośrodka? Kim są podopieczni Dialogu? Co dalej dzieje się z migrantami, którzy tam trafiają? Jak im pomagać, nie będąc naiwnym?

25 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

24 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy. Zmarła w wieku 80 lat. Dziś (23.09) ostatnie pożegnanie śp. Stanisławy Korolkiewicz.

23 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Miłość na bagnie" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Wrzesień to wyjątkowy czas dla łosi i jeleni, które odbywają swoje zaloty, a później amory. Podpatrujemy je wraz z Piotrem Dembowskim w Biebrzańskim Parku Narodowym.

20 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - serial dokumentalny Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę w Polskim Radiu Białystok i na radiowym kanale na YouTube. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron.


"Nadzieja darów" - reportaż Joanny Sikory

Miasta pod wodą i zrozpaczeni, bezradni ludzie. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie trwa powódź. To jedne z trudniejszych dni ostatnich dziesięcioleci. To także ten moment, kiedy ci, którzy nie ucierpieli chcą pomoc potrzebującym. W całej Polsce, także w województwie podlaskim, trwają zbiórki.

19 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości. Część 1. Aktywiści" - reportaż Dominiki Dębskiej

Nowy serial dokumentalny "Na pograniczu wytrzymałości" w każdą środę na naszej antenie. Co tydzień prezentujemy inne oblicze kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Oglądamy go oczami wszystkich zaangażowanych stron. W pierwszym odcinku towarzyszymy aktywistom w ich codziennej pracy w lesie - pytamy kim są, jakie mają motywacje, kto finansuje ich prace.

18 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z życiem za bary" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wiktoria Malinowska urodziła się w 1927 roku w Augustowie. Tutaj też spędziła radosne dzieciństwo, które przerywa nagle II wojna światowa. Augustów trafia pod okupację sowiecką i wypadki toczą się jak lawina. 13 grudnia 1939 roku zostaje aresztowany ojciec, augustowski policjant, który już nigdy nie wróci. Równo pięć miesięcy później, 13 kwietnia 1940 roku, trzynastoletnia Wiktoria wraz z matką i rodzeństwem wywieziona zostaje do Kazachstanu. Odtąd przez sześć lat każdego dnia musi toczyć walkę o przetrwanie swoje i swoich najbliższych w syberyjskim kołchozie.

17 września 2024; godz. 17:15 i 22:15


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny zorganizowała akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

16 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Od Grodna do Workuty" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Roman Charkowski urodzony w 1924 roku w Grodnie, harcerz - jako piętnastolatek we wrześniu 1939 roku walczył z Sowietami w Obronie Grodna. W czasie okupacji sowieckiej został zaprzysiężony jako żołnierz konspiracyjnego Związku Walki Zbrojnej, później podczas okupacji niemieckiej jako żołnierz AK był w partyzantce w Puszczy Augustowskiej. Po II wojnie światowej przeszedł więzienia w Białymstoku, Wilnie, tam po śledztwie KGB dostał wyrok 10 lat łagru, na zesłaniu w obozie w Workucie przebył trzy lata. W 1948 roku wrócił do Polski.

15 września 2024, godz. 18:05


"Cztery pory Krystyny" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Urodziła się w jednym z najstarszych, drewnianych, zachowanych w dobrym stanie domów w Augustowie i wraca tu każdego roku. Krystyna Żelewska-Mirska pamięta kolory przeszłości swego ogrodu i już jako artystka odwzorowuje je w swoich tkaninach. To w swoim ponad stupięćdziesięcioletnim domu pracuje nad wierszami, materią tkaniny, komponując dzieła sztuki na wzór obrazów z natury. Bardzo chce być w Augustowie przydatna, ale jak większość artystów skazana jest na samotność.

13 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Giganty i ludzie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Puszcza Białowieska kryje w sobie wiele dębowych olbrzymów, które mają po kilkaset lat. Ich mierzeniem i opisywaniem zajmuje się Tomasz Niechoda wraz ze swoją żoną Agnieszką. Od lat przemierzają puszczę w poszukiwaniu tych gigantycznych świadków historii.

12 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory

To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nigdy nie jest łatwa.

11 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Stare jak świat" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Pan Włodzimierz żartuje, że nie wie czy szczęście jest duże czy małe, ponieważ nigdy go nie widział. Dla niego szczęście to samo życie, jego złe i dobre chwile. Jednych i drugich w codzienności Włodzimierza Naumiuka nie brakowało.

10 września 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach łąki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To miała być prawdziwa perła - Kombinat Łąkarski Wizna w Grądach Woniecko. Wybudowano w latach 60. XX w. w większości na nadnarwiańskich bagnach, które osuszono. Był wizytówką rozwoju socjalistycznego państwa polskiego. Kombinat pokazywano jako wzorcowe gospodarstwo, ale w latach dziewięćdziesiątych budynki sprzedano...

9 września 2024, godz.17:15 i 22:15


"Pamiętne dni" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach. Wybuch II wojny światowej wspominają świadkowie tamtych lat: Alicja Rudniewska, Danuta Roszkowska, państwo Dolistowscy, Mieczysław Wroczyński oraz Henryk Smaczny. Nagrania pochodzą z reportaży archiwalnych Polskiego Radia Białystok.

8 września 2024, godz.18:05


"Yaron" - reportaż Joanny Sikory

Na scenie to charyzmatyczny wirtuoz. Pochodzący z Izraela pianista Yaron Gershovsky przez 45 lat był filarem The Manhattan Transfer. Amerykańska grupa to światowej sławy wokalny zespół z pogranicza jazzu i popu. Artysta koncertował z nimi na całym świecie. Yaron chętnie występuje też w Białymstoku, był tu już trzy razy. To nie przypadek, ma tu swoje korzenie.

6 września 2024, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok